Reklama

Papieskie przesłanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drogi księże Arcybiskupie,

Serdecznie dziękuję za wiadomość o mającym się zakończyć w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny III Powojennym Synodzie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Synod ten posiada głęboką wymowę historyczną, gdyż koronuje niejako obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i uroczystości związane z tysiącleciem Zjazdu Gnieźnieńskiego, którego owocem było ustanowienie pierwszej na ziemiach polskich archidiecezji gnieźnieńskiej i metropolii w Gnieźnie. Kościół Gnieźnieński, wyrosły z ewangelicznego posiewu św. Wojciecha, widząc w Synodzie prawdziwe narzędzie reformy i odnowy życia całej archidiecezji, podjął pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa pogłębioną refleksję nad sobą samym i nad swoimi odniesieniami do współczesnego świata. W doniosłym momencie swoich dziejów, jaki stanowi przełom tysiącleci, Kościół Gnieźnieński w dziele Synodu wyraził swe żywe pragnienie otwarcia się na światło Ducha Świętego, który jest głównym sprawcą nowej ewangelizacji. W Liście apostolskim Tertio millennio adveniente napisałem, że najlepszym przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2000 jest możliwie wierne wcielanie nauki Soboru Watykańskiego II w życie każdego Kościoła partykularnego i każdego człowieka. Tak też patrzę na całe dzieło III Powojennego Synodu Gnieźnieńskiej. Nie mogę nie wspomnieć przy tej okazji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który w czasie swojego pasterzowania na stolicy prymasowskiej w Gnieźnie zwołał dwa Synody w 1962 i w 1981 r. Obecny Synod stanowi zatem kontynuację tej wielkiej wspólnotowej refleksji nad konkretnymi i głównymi zadaniami, jakie stoją dzisiaj przed Kościołem Gnieźnieńskim oraz odpowiadającym im metodom duszpasterskim.

Jest moją wielką radością, że w czasie pięcioletniego trwania prac synodalnych dane mi było aż dwukrotnie nawiedzić Świętowojciechową diecezję. Najpierw w Gnieźnie, w rocznicę millennium męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, a potem w Bydgoszczy, mieście, które - jak wówczas powiedziałem - w tym stuleciu zostało naznaczone szczególnym znamieniem prześladowania dla sprawiedliwości. Obydwie moje wizyty pasterskie w Waszej archidiecezji łączy głębokie przeświadczenie, że w tym Kościele Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce. Z tego zasiewu czerpała cała Polska u zarania swej państwowości i przez następne stulecia. Dzieło kończącego się Synodu stanowi żywe świadectwo tego duchowego owocowania Kościoła Gnieźnieńskiego. Uchwalone dokumenty synodalne są bowiem wyrazem Waszej wspólnej troski o odnowę życia chrześcijańskiego według nauki Soboru Watykańskiego II i wskazują również jasny kierunek pracy na przyszłość.

Dziękuję Opatrzności Bożej na każde natchnienie, za każdą naukę, która poprzez refleksję dokonaną na tym Synodzie dotarła do umysłów i serc ludzi w nim uczestniczących. Ufam, że dzięki pracom synodalnym Kościół Gnieźnieński umocnił się jako wspólnota ludzi wierzących, świadomych odpowiedzialności za cały Kościół powszechny i za urzeczywistnianie jego zbawczej misji. Proszę wraz z Wami Boga, by duchowy zasiew, jaki dokonał się na tym Synodzie, mógł teraz wzrastać i dojrzewać do żniwa. Zawierzam równocześnie całe to dzieło wstawiennictwu Matki Najświętszej i św. Wojciecha - Biskupa Męczennika.

Księdzu Arcybiskupowi, Biskupom Pomocniczym, Kapłanom, Siostrom zakonnym i wszystkim Wiernym świeckim na trud realizacji odnowy duchowego życia archidiecezji z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego