Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrzest, młodzi i miłosierdzie

Ks. Adam Stachowicz

Nowy rok duszpasterski, który właśnie się zaczyna, przyniesie wiele ważnych wydarzeń. Po pierwsze, wielkim wydarzeniem dla naszej Ojczyzny będzie Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 20 listopada przyszłego roku. Po drugie – światowe znaczenie ma Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się nieco później, bo 8 grudnia. W nadchodzącym roku czekają nas także Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, mające swój akcent również w naszej diecezji. To tylko ogólny zarys tego, co nas czeka w nowym roku duszpasterskim. A teraz spróbujmy się temu przyjrzeć dokładniej.

Już od jakiegoś czasu Episkopat Polski przygotowuje się do obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. W wydarzenie to wpisuje się rówież wizyta w Polsce Ojca Świętego Franciszka. Oprócz wydarzeń centralnych będą również miały miejsce liczne wydarzenia diecezjalne.

Jubileusz chrztu u nas

Do Sandomierza na uroczyste rozpoczęcie świętowania jubileuszu chrztu zaproszeni zostali przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza delegaci z każdej parafii. Uroczystości rozpoczną się 28 listopada w katedrze o godz. 15. Natomiast po pierwszych Nieszporach I Niedzieli Adwentu poprzez przekazanie świec jubileuszowych dla parafii, misja jubileuszowego świętowania zostanie przekazana dalej.

Wiadomo jak duże zasługi w krzewieniu wiary w naszej Ojczyźnie miał św. Wojciech. Dlatego też w dzień Jego wspomnienia (23 kwietnia) o godz. 11, będzie miała miejsce centralna uroczystość w sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach. Natomiast na 7 maja, na godz. 15, wszyscy są zaproszeni do Zawichostu. Tam odbędzie się „Pielgrzymka do źródeł”. Organizatorzy proponują nie tylko autokarowe czy piesze pielgrzymowanie, ale także zachęcają do przypłynięcia szlakiem wodnym: Wisłą i Sanem, tratwami i łodziami. Tam przygotowane zostały trzy stacje pielgrzymki: nad brzegiem Wisły w Zawichoście, w kościele św. Jana Chrzciciela i w kościele parafialnym. Ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Sandomierskiej, wyjaśnia: – Trzy sposoby pielgrzymowania do źródeł oraz trzy stacje liturgicznych spotkań kierują nasze dziękczynienie ku Trójcy Świętej oraz przypominają o trzech „etapach” ludzkiego życia: przed narodzeniem, po narodzeniu i po zakończeniu ziemskiej pielgrzymki.

Jubileusz miałby być zwieńczony podczas narodowej pielgrzymki do Rzymu w październiku 2016 r.

Jubileusz Miłosierdzia

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia zacznie się 8 grudnia, a zakończy 20 listopada przyszłego roku. W naszej diecezji rozpoczęcie Roku Miłosierdzia będzie miało miejsce w kościele Świętego Ducha 13 grudnia, o godz. 11.30. Nastąpi wtedy także otwarcie Drzwi Miłosierdzia. Zaproszeni są delegaci duchowieństwa i wiernych z całej diecezji.

Reklama

Ważne uroczystości odbywać się będą także w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim w niedzielę Miłosierdzia Bożego (3 kwietnia) o godz. 11. Zaproszone są na nie Wspólnoty: Miłosierdzia Bożego, Intronizacji Chrystusa Króla, św. Ojca Pio i oddziały Caritas. Natomiast na zakończenie Wielkiego Jubileuszu, jako jego owoc, rozpocznie się peregrynacja po diecezji obrazu Chrystusa Miłosiernego. – Te wszystkie działania w kręgu Bożego Miłosierdzia powinny ożywić w każdym wierzącym „wyobraźnię miłosierdzia”, o której tak pięknie mówił w Łagiewnikach św. Jan Paweł II podczas wizyty w Ojczyźnie, w sierpniu 2002 r. – przypomina ks. Michał.

Światowe Dni Młodzieży

Sporo pisaliśmy już na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Odbywać się będą one w Krakowie, jednak prawie cały tydzień poprzedzający spotkanie z Papieżem Franciszkiem młodzi goście z całego świata spędzą w poszczególnych diecezjach, dokładniej – w parafiach. W naszej diecezji młodzież z różnych krajów świata przebywać będzie od 20 do 25 lipca. Pielgrzymi pojawią się w wielu parafiach, ale chcemy również pokazać im bogactwo naszego regionu. Nie zabraknie też wspólnych spotkań, jak chociażby to przygotowane na sandomierskich błoniach 23 lipca o godz. 11. Organizatorzy chcą, aby był to dzień wspólnoty młodych i ich wielkie święto. Zaproszeni są wszyscy goście przybywający na Spotkanie Młodych, ale również wolontariusze z całej diecezji.

Obchody parafialne

Ważne jest, by te wielkie wydarzenia odczuwalne były nie tylko na poziomie diecezjalnym, ale również parafialnym, a nawet osobistym czy rodzinnym. Przygotowano specjalne teksty na adoracje eucharystyczne, które można wykorzystać w każdej parafii. Pogłębianiu tematu mają też posłużyć rekolekcje parafialne. W Adwencie proponowany jest temat chrztu, natomiast w Wielkim Poście – Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Wydział Duszpasterstwa przypomina również o uroczystym odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, które powinno dokonać się podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, a wydarzenie to winno nawiązywać do Jubileuszu chrztu Polski. Również temu celowi powinien służyć Akt Zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski całej wspólnoty parafialnej w dniu 26 sierpnia. W tym względzie ważną rolę ma odegrać rocznica poświęcenia kościoła parafialnego, kiedy to zalecana jest uroczysta celebracja liturgiczna.

Dyrektor Duszpasterstwa przypomina także o możliwości odnowienia swojej „deklaracji” przynależności do wspólnoty Kościoła parafialnego. Natomiast znakiem materialnym w parafii mogłoby być odrestaurowanie chrzcielnicy w kościele, a w domach i mieszkaniach zawieszenie na ścianie kropielniczki na wodę święconą. Wydział Duszpasterstwa przygotował „jubileuszowe” kropielniczki i butelki na wodę święconą.

Natomiast w Wydziale Finansowym Kurii Diecezjalnej przygotowana została kolejna transza batonów krówkowych. Tym razem poświęcone są upamiętnieniu 1050. rocznicy chrztu Polski. Ks. Józef Szczepański informuje nas: – Zewnętrzna strona opakowania zawiera obraz przedstawiający scenę chrztu Mieszka, a na dole znajduje się diecezjalne logo roku jubileuszowego. Na odwrocie zamieszczono tekst akcentujący sakrament chrztu świętego. Jest również nawiązanie do patrona, daty i miejsca chrztu, kapłana, który go udzielił oraz trochę teologii biblijnej i dogmatycznej związanej z tym sakramentem, a także obrzędy liturgiczne – wylicza Ekonom diecezjalny.

Natomiast Rok Miłosierdzia powinien zwrócić uwagę wiernych w parafii na nabożeństwo „Godziny Miłosierdzia Bożego” i dobrze by było wprowadzić ją np. w III niedzielę każdego miesiąca. Tu też o swoim istnieniu przypomina Caritas. Jako dzieło Jubileuszowego Roku Miłosierdzia proponują zorganizowanie Caritas parafialnego lub kół Caritas w szkołach, co z pewnością spopularyzuje ideę dzieł miłosierdzia. Ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas, informuje: – W perspektywie zbliżającego się Jubileuszu Miłosierdzia Parafialne Zespoły Caritas, realizując zachętę Ojca Świętego Franciszka, podejmą inicjatywę, aby w danej parafii przyjść z pomocą konkretnej rodzinie. Może to być pomoc duchowa (uczynki miłosierdzia co do duszy) i pomoc materialna (uczynki miłosierdzia co do ciała). Członkowie parafialnych zespołów rozeznają w swojej parafii konkretne problemy oraz możliwości ich rozwiązania, aby w odpowiedni sposób przyjść z pomocą potrzebującym. Tak samo szkolne koła Caritas rozeznają trudne sytuacje na terenie swojej szkoły i podejmą inicjatywę, aby w duchu ewangelicznej miłości rozwiązywać problemy wśród swoich kolegów i koleżanek. Planujemy, aby te wszystkie inicjatywy dobra duchowego i materialnego udokumentować i złożyć je w darze na zakończenie Roku Miłosierdzia – podkreśla Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Reklama

Kościoły stacyjne

Z racji Roku Miłosierdzia bp Krzysztof Nitkiewicz wyznaczył na terenie diecezji kościoły stacyjne, w których wierni będą mogli uzyskać odpust związany z Wielkim Jubileuszem. Przywilej taki otrzymały parafie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. I są to: Brzeziny Stojeszyńskie, Skopanie-Osiedle, Szwagrów, Tarnobrzeg, czy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak widzimy Opatrzność Boża sprawiła, że świątynie te prawie równomiernie rozsiane są po całej diecezji. Z pewnością ułatwi to chętnym dotarcie do tych miejsc.

Zakończenie

Obchody ogólnokościelne kończące Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz ogólnopolskie, podsumowujące Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, odbędą się 20 listopada przyszłego roku. W naszej diecezji zaplanowano je na 13 listopada. Odbędą się w katedrze sandomierskiej o godz. 11.30. Ksiądz Biskup dokona wtedy Aktu Oddania Ojczyzny Chrystusowi Królowi. Wtedy też wspólnie podziękujemy za Światowe Dni Młodzieży. Do Sandomierza na dziękczynienie zostaną zaproszeni przedstawiciele z każdej parafii.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspierać księży, rozmawiać z zagubionymi

Paweł Bugira

Przeprowadzenie Kongresu to główne wydarzenie minionego roku Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej. Poznawanie nauczania papieża Franciszka, obrona praw natury oraz rodziny i wychowania w wierze, a także większy kult eucharystyczny to wskazania abp. Józefa Michalika na przyszłość

Więcej ...

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety [Zaproszenie]

2022-12-07 19:38

Archiwum organizatorów

Fundacja Kultura Brzmienia we współpracy z miastem Wrocław oraz parafią św. Elżbiety we Wrocławiu zapraszają na kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” .

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Wiadomości

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...