Reklama

Niedziela Sandomierska

Trwajmy mocni w wierze

Ks. Adam Stachowicz

Festiwal „Eutrapelia” daje wiele okazji do czynienia dobra. A dobro jest w stanie rozpalić w człowieku potężny ogień miłości. Wiemy, że kultura chrześcijańska jest kulturą miłości – podkreślał bp K. Nitkiewicz

Mszą św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu, sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, zainaugurowano XIX edycję Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Tegoroczne zmagania młodzieży będą oscylować wokół hasła „Trwajmy mocni w wierze”.

Ideą festiwalu jest promocja wartości chrześcijańskich wśród młodzieży poprzez sztukę i kulturę. Podczas homilii bp K. Nitkiewicz nawiązał do przypadającego 16 listopada święta Matki Bożej Miłosierdzia, wspomniał swojego poprzednika bp. Stefana Aleksandra Zwierowicza, który przed ponad stu laty umieścił obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w sandomierskiej katedrze. – Głosząc kazania patrzył na Maryję, jak używając słów nieznanego poety „przyciska rękoma drżącymi serce, które rwie się ku nędzom tej ziemi” i wzruszał się do łez. Płakał nie tyle z tęsknoty za Wilnem, z którego został usunięty rozkazem cara, ale ujęty bez reszty postawą Maryi, wypraszającej Boże Miłosierdzie dla grzeszników winnych przecież śmierci jej jedynego Syna – mówił bp K. Nitkiewicz. Biskup Ordynariusz mówił także o potrzebie obecności Maryi w życiu każdego chrześcijanina. – Potrzebujemy Jej, aby otwierała nasze serca na Boże Miłosierdzie. Poważnym problemem jest bowiem dzisiaj brak poczucia grzechu i winy, w związku z czym człowiek nie dostrzega konieczności pojednania się z Bogiem i otrzymania Jego przebaczenia. Potrzebujemy również Matki Miłosierdzia, aby pomagała nam otwierać serca na innych, przebaczać doznane krzywdy i prosić o wybaczenie, śpieszyć z pomocą wszystkim potrzebującym i w ten sposób budować jedność, przywracać sprawiedliwość. Należy wypełnić życie miłością miłosierną. Ta miłość jest najlepszym lekarstwem na niechęci i urazy, które na pozór wydają się być czymś nieistotnym. Tymczasem prowadzą do podziałów, do poczucia odrzucenia, do zaślepienia złem, którego kulminacją są straszliwe zbrodnie jak piątkowy zamach terrorystyczny w Paryżu. I przeciwnie. Mała iskierka dobra, jest w stanie rozpalić w człowieku potężny ogień miłości – podkreślał. – Festiwal „Eutrapelia” daje ku temu wiele okazji. Bo przecież kultura chrześcijańska jest kulturą miłości – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Reklama

Druga część spotkania odbyła się w Katolickim Domu Kultury (KDK). Na początek wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, który zaprezentował program artystyczny związany z hasłem festiwalu. Zwieńczeniem inauguracji był występ zespołu ewangelizacyjnego „Testimonium”, którego członkowie poprzez śpiew i osobiste świadectwo chwalą Boga.

Jak informowała Ewa Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „Arka” i Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia: – Organizatorami „Eutrapelii” są KDK „Arka”, Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego oraz Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Natomiast Alicja Szewczyk dodała: – Mam nadzieję, że w tegorocznej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, młodzież mocno zaangażuje się w nasz festiwal podejmując się przełożenia hasła festiwalu w konkretne programy artystyczne. Mamy nadzieję, że właśnie to hasło realizowane w różnych formach artystycznych pomoże młodym pokazać, jaka jest ich wiara, w co i dlaczego wierzą oraz co im ta wiara daje, do czego mobilizuje oraz zachęca – poinformowała Koordynator festiwalu.

Kolejne części festiwalu będą przebiegać w poszczególnych szkołach, gdzie młodzież zaprezentuje przygotowane formy artystyczne. – Cieszymy się, że festiwal zakorzenił się w diecezji sandomierskiej. Jako organizatorzy cieszymy się także, że młodzi z roku na rok chętniej angażują się w festiwal, prezentując swoje talenty prowadzeni i mobilizowani przez wychowawców i dyrektorów placówek. Dzięki temu wspólnie tworzymy to piękne dzieło – dodała Alicja Szewczyk.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem odbędzie się w dniach 18-26 sierpnia br. Główna część festiwalu rozpocznie się w niedzielę 21 sierpnia uroczystą Mszą św. w kościele św. Krzyża.

Więcej ...

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

Więcej ...

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...