Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowy Rok Duszpasterski 2015/2016

Miłosierni jak Ojciec

Niedziela wrocławska 48/2015

Brano Novak/Fotolia.com

Rok 2016 będzie dla Kościoła szczególnym czasem łaski, bowiem w nowym roku duszpasterskim przeżywać będziemy dwa wielkie jubileusze – Rok Bożego Miłosierdzia i 1050-lecie Chrztu Polski – oraz spotkanie młodych z całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie. Archidiecezja Wrocławska czynnie włączy się w ten czas łaski. – Przygotowaliśmy wiele inspiracji duszpasterskich służących głębszemu i świadomemu przeżyciu tych wydarzeń przez wiernych naszej archidiecezji – mówi ks. dr Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. – Program duszpasterski w roku 2015/2016 oparty jest na czterech filarach: dwa o charakterze ogólnokościelnym i dwa o charakterze ogólnopolskim. Ogólnokościelny program związany jest z Rokiem Jubileuszowym Bożego Miłosierdzia, z mottem: Miłosierni jak Ojciec i Światowymi Dniami Młodzieży z udziałem papieża Franciszka, które będą miały miejsce w Krakowie. Natomiast ogólnopolski program związany jest z hasłem „Nowe życie w Chrystusie” oraz z Jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski.

Nowy rok duszpasterski rozpocznie się 29 listopada w I niedzielę Adwentu, a inauguracja Roku Bożego Miłosierdzia w naszej archidiecezji nastąpi 8 grudnia.

– W łączności z Ojcem Świętym, który w tym dniu otworzy Drzwi Święte, abp Józef Kupny otworzy Bramę Miłosierdzia w katedrze wrocławskiej. Na zakończenie Mszy św., która rozpocznie się o godz. 15, metropolita wrocławski wręczy przedstawicielom wszystkich parafii świecę jubileuszową, która przypominać będzie światło wiary przyjęte przez naszych przodków – wyjaśnia ks. Marian Biskup. – A w III niedzielę Adwentu nastąpi otwarcie Bramy Miłosierdzia w kościołach wyznaczonych przez księdza arcybiskupa do uzyskiwania odpustu jubileuszowego – dodaje.

Wśród wielu inicjatyw przygotowanych w naszej archidiecezji ciekawą wydaje się „Jubileuszowa Droga Chrzcielna” – w każdą pierwszą niedzielę miesiąca kapłani w naszych parafiach pochylać się będą nad sakramentem chrztu św. i symbolami mu towarzyszącymi i przypomną znaczenie chrztu Polski.

Reklama

W Roku Miłosierdzia abp Józef Kupny zaprosi wiernych całej archidiecezji na pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. – Jak podkreśla papież Franciszek, pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojego życia. Dlatego w okresie wielkanocnym metropolita wrocławski wraz z wiernymi uda się na pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – mówi ks. Marian Biskup.

Wydział Duszpasterski na Jubileuszowy Rok Miłosierdzia wydał także specjalną książkę z opracowaniem uczynków miłosierdzia: – Ojciec Święty wzywa nas, by podczas Jubileuszu ponownie odkryć uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha – wyjaśnia ks. Marian Biskup. – Odpowiadając na to gorące życzenie, przygotowaliśmy specjalne pomoce duszpasterskie, w których uczynki miłosierdzia wyjaśniają biskupi i profesorowie Papieskiego Wydziału Teologicznego.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świątynie jubileuszowe w Roku Milosierdzia w diecezji płockiej

wikipedia.org.pl

Więcej ...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

ks. Piotr Nowosielski

1 grudnia 2022 r., został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa ks. Piotr Suska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...