Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Odpust w parafii św. Karola Boromeusza

Chór

Adam Łazar

Chór "Iubilaeum" z Lublina

Prawdopodobnie nie byłoby tego kościoła, gdyby nie wizyta papieża Jana Pawła II 2-3 czerwca 1991 r. w Lubaczowie. W dowód wdzięczności lubaczowianie wznieśli tę świątynię i otrzymała ona wezwanie św. Karola Boromeusza, patrona Ojca Świętego Jana Pawła II. By jeszcze mocniej podkreślić obecność Papieża Polaka na lubaczowskiej ziemi, postawiono przed wejściem do kościoła pomnik Jana Pawła II według projektu krakowskiego artysty prof. Czesława Dźwigaja. W niedzielę 8 listopada odbył się odpust.

Nowy proboszcz ks. Roman Karpowicz, który w tym roku zdążył już pomalować wnętrze kościoła, zaprosił z Lublina chór „Iubilaeum” wraz z Orkiestrą Kameralną i organistą prof. Janem Bokszczaninem, by jeszcze bardziej uświetnić uroczystość odpustową. Ponadgodzinny koncert przed Sumą dedykowany był św. Janowi Pawłowi II. Chór „Iubilaeum” powstał w listopadzie 1999 r. przy parafii Wieczerzy Pańskiej Księży Pallotynów w Lublinie i od początku jego istnienia dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Tomasz Orkiszewski. Grupa ta promuje muzykę polskich kompozytorów dawnych i współczesnych.

W dorobku zespołu są prawykonania polskiej muzyki religijnej, patriotycznej i ludowej. Swój śpiew i muzykę chór prezentował m.in. w Częstochowie, Warszawie, Licheniu, Lwowie, Karlovych Varach, Wilnie, Wiedniu i Rzymie. Największą nagrodą była możliwość zaśpiewania dla Ojca Świętego Jana Pawła II i Benedykta XVI. Oprócz występów i koncertów chór „Iubilaeum” nagrywa kasety i płyty CD, zawierające tematycznie opracowany zapis dorobku artystycznego. Jest on ogromny, czego dowodem był koncert w lubaczowskim kościele.

Mocnym akcentem były solowe partie śpiewane przez sopranistkę Iwonę Gostkowską-Karczewską. Za ten śpiew i muzykę, za to „odkrywanie piękna, które jest w Bogu”, podziękował bp Mariusz Leszczyński. On też przewodniczył odpustowej Mszy św. W homilii podjął problem naszej pomocy i naszego ofiarowania się innym. – Jeśli nie stać nas na pomoc materialną, możemy innym ofiarować swój czas, przyjazne gesty, spojrzenia, uśmiech. Winniśmy zadbać o czyste serca, bo z nich rodzą się dobre słowa i czyny, nasza miłość, miłosierdzie i wierność – mówił Ksiądz Biskup. Znaczną część homilii Biskup poświęcił nauczaniu papieża Jana Pawła II, przypominając jego myśli dotyczące rodziny i naszej historii. „Korzenie narodu polskiego tkwią w chrześcijaństwie. Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa, nie można zrozumieć dziejów Polski bez Chrystusa” – to tylko niektóre z nich. Przypomniał także słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w Lubaczowie pamiętnego dnia – 3 czerwca 1991 r. Tę refleksyjną homilię bp Leszczyński zakończył słowami: – Św. Janie Pawle II, wstawiaj się za naszą Ojczyzną i za nami! Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa kandydatom do bierzmowania, którzy uczestniczyli w tej Mszy św. odpustowej. Nabożeństwo zakończyło się eucharystyczną procesją wokół papieskiego kościoła.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdyby na Taborze postawić trzy namioty...

Milena Siepkowska

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37
Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal