Reklama

Niedziela Lubelska

Miłosierdzie priorytetem duszpasterstwa

Niedziela lubelska 49/2015, str. 8

Bożena Sztajner/Niedziela

W kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie kapłani z dekanatów lubelskiego regionu duszpasterskiego zgromadzili się 21 listopada na wspólnej modlitwie w ramach przeżywanego corocznie Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Podobne spotkania z udziałem biskupów i kapłanów odbyły się we wszystkich okręgach duszpasterskich naszej archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwom poprzedzającym Mszę św. przewodniczył ks. Janusz Bogdański, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Eucharystii natomiast przewodniczył bp Józef Wróbel. Zanim kapłani modlili się wspólnie przed Najświętszym Sakramentem w ramach poprzedzonego rachunkiem sumienia nabożeństwa pokutnego, wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. prof. Krzysztofa Guzowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Refleksja Księdza Profesora była poświęcona bulli „Misericordiae vultus”, jaką papież Franciszek napisał z okazji rozpoczynającego się 8 grudnia br. w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia.

Na wstępie konferencji prelegent zauważył, że niezbędnym warunkiem praktykowania miłosierdzia przez chrześcijan jest uprzednia refleksja prowadząca do poznania, czym ono jest w swej istocie. Poznanie to powinno dokonywać się poprzez kontemplację Boga, który jest miłosierdziem. Kolejnym etapem, zgodnie z papieskim dokumentem, powinno stać się przyjęcie miłosierdzia Bożego, a następnie urzeczywistnianie go w praktyce. Ks. Guzowski zwrócił przy tej okazji uwagę na występujące nieporozumienia w refleksji dotyczącej miłosierdzia i jego praktyce. Niekiedy – zaznaczył – rozumie się miłosierdzie „jedynie jako uczynki obejmujące biednych materialnie”, albo zawężając je jedynie do tzw. uczynków miłosiernych względem ciała. Dlatego – zauważył – struktura bulli, wychodząc od kontemplacji tego, czym jest miłosierdzie jako przymiot Boga, wskazuje wyraźnie, że dopiero przyjęcie prawdy o Bogu, który jest Miłosierdziem, uprawnia do tego, by człowiek przyjmując je i doświadczając go na sobie, mógł je autentycznie praktykować. Zdaniem Księdza Profesora w praktyce duszpasterskiej często obserwuje się, jak się wyraził „przeskakiwanie etapów kontemplacji i doświadczenia na rzecz akcji – pomagać”. – Miłosierdzie to nie jest tylko altruizm, współczucie wobec biednych – podkreślał. Do tego, by czynić miłosierdzie niezbędnym jest świadomość tego, że Bóg chce przede wszystkim udzielić ludziom zbawienia. – Miłosierdzie wtedy jest czynione, kiedy postępujemy jak Bóg, który najpierw pyta o wiarę – mówił kapłan. Zdaniem ks. Guzowskiego w tym duchu wypowiada się – w bulli zapowiadającej Rok Miłosierdzia – papież Franciszek, zachęcając najpierw do postawy uwierzenia Bogu, który pragnie szczęścia człowieka. Człowiek, podejmujący praktykę miłosierdzia, powinien najpierw uwierzyć Bogu, który okazując swoje miłosierdzie człowiekowi, ukazuje w ten sposób swoją wolę zbawienia każdej osoby ludzkiej zarówno jej duszy, jak i ciała. – Miłosierdzie nie jest zatem jedynie odpowiedzią na ludzką biedę, ważne jest również nawrócenie i zbawienie. Priorytetem misji Kościoła są czyny dotyczące duszy, zbawienia – przypomniał zgromadzonym na modlitwie kapłanom ks. prof. Guzowski.

W lubelskim spotkaniu w ramach Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów uczestniczyło kilkudziesięciu duchownych diecezjalnych i zakonnych posługujących w lubelskich i podlubelskich dekanatach. Najliczniejszą grupę uczestników stanowili księża proboszczowie. Obecni byli również księża wikariusze, emerytowani kapłani oraz duchowni pracujący w różnych instytucjach kościelnych, a także księża wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowane przez Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie zakończyła wspólna agapa w domu parafialnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-12-03 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łańcuch miłosierdzia

Niedziela toruńska 40/2016, str. 4-5

Różaniec to łańcuch miłosierdzia
dany ludzkim dzieciom
przez Matkę Miłosierdzia

Jacek Kwiatkowski

Różaniec to łańcuch miłosierdzia dany ludzkim dzieciom przez Matkę Miłosierdzia

Więcej ...

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...