Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Miłosierdzie priorytetem duszpasterstwa

2015-12-03 08:37

Ks. Krzysztof Podstawka
Edycja lubelska 49/2015, str. 8

W kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie kapłani z dekanatów lubelskiego regionu duszpasterskiego zgromadzili się 21 listopada na wspólnej modlitwie w ramach przeżywanego corocznie Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Podobne spotkania z udziałem biskupów i kapłanów odbyły się we wszystkich okręgach duszpasterskich naszej archidiecezji

Nabożeństwom poprzedzającym Mszę św. przewodniczył ks. Janusz Bogdański, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Eucharystii natomiast przewodniczył bp Józef Wróbel. Zanim kapłani modlili się wspólnie przed Najświętszym Sakramentem w ramach poprzedzonego rachunkiem sumienia nabożeństwa pokutnego, wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. prof. Krzysztofa Guzowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Refleksja Księdza Profesora była poświęcona bulli „Misericordiae vultus”, jaką papież Franciszek napisał z okazji rozpoczynającego się 8 grudnia br. w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia.

Na wstępie konferencji prelegent zauważył, że niezbędnym warunkiem praktykowania miłosierdzia przez chrześcijan jest uprzednia refleksja prowadząca do poznania, czym ono jest w swej istocie. Poznanie to powinno dokonywać się poprzez kontemplację Boga, który jest miłosierdziem. Kolejnym etapem, zgodnie z papieskim dokumentem, powinno stać się przyjęcie miłosierdzia Bożego, a następnie urzeczywistnianie go w praktyce. Ks. Guzowski zwrócił przy tej okazji uwagę na występujące nieporozumienia w refleksji dotyczącej miłosierdzia i jego praktyce. Niekiedy – zaznaczył – rozumie się miłosierdzie „jedynie jako uczynki obejmujące biednych materialnie”, albo zawężając je jedynie do tzw. uczynków miłosiernych względem ciała. Dlatego – zauważył – struktura bulli, wychodząc od kontemplacji tego, czym jest miłosierdzie jako przymiot Boga, wskazuje wyraźnie, że dopiero przyjęcie prawdy o Bogu, który jest Miłosierdziem, uprawnia do tego, by człowiek przyjmując je i doświadczając go na sobie, mógł je autentycznie praktykować. Zdaniem Księdza Profesora w praktyce duszpasterskiej często obserwuje się, jak się wyraził „przeskakiwanie etapów kontemplacji i doświadczenia na rzecz akcji – pomagać”. – Miłosierdzie to nie jest tylko altruizm, współczucie wobec biednych – podkreślał. Do tego, by czynić miłosierdzie niezbędnym jest świadomość tego, że Bóg chce przede wszystkim udzielić ludziom zbawienia. – Miłosierdzie wtedy jest czynione, kiedy postępujemy jak Bóg, który najpierw pyta o wiarę – mówił kapłan. Zdaniem ks. Guzowskiego w tym duchu wypowiada się – w bulli zapowiadającej Rok Miłosierdzia – papież Franciszek, zachęcając najpierw do postawy uwierzenia Bogu, który pragnie szczęścia człowieka. Człowiek, podejmujący praktykę miłosierdzia, powinien najpierw uwierzyć Bogu, który okazując swoje miłosierdzie człowiekowi, ukazuje w ten sposób swoją wolę zbawienia każdej osoby ludzkiej zarówno jej duszy, jak i ciała. – Miłosierdzie nie jest zatem jedynie odpowiedzią na ludzką biedę, ważne jest również nawrócenie i zbawienie. Priorytetem misji Kościoła są czyny dotyczące duszy, zbawienia – przypomniał zgromadzonym na modlitwie kapłanom ks. prof. Guzowski.

Reklama

W lubelskim spotkaniu w ramach Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów uczestniczyło kilkudziesięciu duchownych diecezjalnych i zakonnych posługujących w lubelskich i podlubelskich dekanatach. Najliczniejszą grupę uczestników stanowili księża proboszczowie. Obecni byli również księża wikariusze, emerytowani kapłani oraz duchowni pracujący w różnych instytucjach kościelnych, a także księża wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowane przez Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie zakończyła wspólna agapa w domu parafialnym.

Tagi:
modlitwa kapłan kapłaństwo

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Generał Salezjanów w Łodzi

Generał Salezjanów w Łodzi

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Jubileusz małżeństw w Wilkszynie

Jubileusz małżeństw w Wilkszynie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem