Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Krasnobród

Jubileusz 30-lecia Orkiestry Dętej

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości

Archiwum Krasnobrodzkiego Domu Kultury

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości

W 2015 r. przypada 30. rocznica działalności Orkiestry Dętej w Krasnobrodzie, dlatego 8 listopada o godz. 9 w sanktuarium maryjnym w Krasnobrodzie odbyły się uroczystości jubileuszowe. Odprawiona została Msza św. w intencji byłych i obecnych członków orkiestry oraz ich rodzin. Eucharystię sprawował ks. prał. Roman Marszalec, a jej oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta. Natomiast uroczysty koncert jubileuszowy połączony był z obchodami Narodowego Święta Niepodległości i odbył się 11 listopada o godz. 15 w Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Na koncert licznie przybyli zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i gminy, dyrektorzy jednostek z terenu gminy. Były też rodziny członków orkiestry i osoby, które we wcześniejszych okresach grały w orkiestrze oraz mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród oraz innych miejscowości.

Koncert składał się z dwóch części. Pierwsza, w związku z obchodami 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, repertuarem nawiązywała do treści patriotycznych. Usłyszeliśmy m.in.: „Marsz, marsz Polonia”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Hej dziewczyno, hej niebogo”, „Pierwsza Brygada”. Wraz z orkiestrą wystąpili wokaliści Alicja Parkitny i Andrzej Kowalski.

Druga część rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię orkiestry. Następnie orkiestra zaprezentowała się w repertuarze rozrywkowym. Tutaj muzykom również towarzyszyli soliści, którzy wspólnie wykonali utwór z repertuaru Haliny Kunickiej pt. „Orkiestry dęte”.

Cały koncert opatrzony był komentarzami kapelmistrza Mateusza Krawca dotyczącymi prezentowanych utworów. Koncert został nagrodzony gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności, która na stojąco dziękowała Jubilatom za piękny występ. Nie obyło się, oczywiście, bez bisowania.

Jak na jubileusz przystało, przyszedł też czas na życzenia i prezenty. Na początku odczytany został list gratulacyjny przesłany przez wojewodę lubelskiego Wojciecha Wilka. Następnie głos zabrał Andrzej Leńczuk – kierownik Oddziału Kultury Departamentu Kultury Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, który złożył gratulacje i przekazał Orkiestrze „Dyplom uznania” przyznany przez marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Były też gratulacje i życzenia od władz samorządowych powiatu zamojskiego, które wraz z nagrodą dla kapelmistrza przekazał wicestarosta zamojski Kazimierz Mielnicki. Potem odczytany został list przesłany przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie dr. Artura Sępocha. Swoje życzenia dla orkiestry złożyli również ks. prał. Eugeniusz Derdziuk – proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie i ks. prał. Roman Marszalec, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krasnobrodzie Andrzej Czapla oraz Tomasz Skóra – prezes Stowarzyszenia „Ach Zielone” i Wojciech Żurakowski – dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie. Były też życzenia od władz samorządowych Krasnobrodu przekazane przez burmistrza Kazimierza Misztala, który wraz z zespołem „Wójtowianie” oraz zgromadzoną publicznością zaśpiewał orkiestrze „Sto lat”. Członkowie orkiestry otrzymali też listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe od władz samorządowych Krasnobrodu, które wręczyli burmistrz Kazimierz Misztal i doradca burmistrza Janusz Oś.

Reklama

Szczególny prezent dla naszych Jubilatów przygotowali „Wójtowianie” – była to piosenka napisana specjalnie na jubileusz i wykonana podczas koncertu. Jej tekst wraz z życzeniami został wręczony Kapelmistrzowi. Podczas spotkania jubileuszowego uhonorowano także tych, którzy obecnie nie grają już w orkiestrze, ale mają duże zasługi w jej działaności. Podziękowania i upominki, z rąk Burmistrza Krasnobrodu i Doradcy Burmistrza, otrzymali najstarsi muzycy: Władysław Cisek, Stanisław Misztal, Eugeniusz Kleban i Stanisław Tychoniewicz, przynano je także nieobecnemu na uroczystościach Romanowi Lisieckiemu oraz byłemu kapelmistrzowi Markowi Molendzie. Pamięć o tych, którzy grali w orkiestrze i decenienie ich działalności sprawiły, że niejednemu zakręciła się łezka w oku. To był bardzo wzruszający moment tego jubileuszu.

Jubileuszowy koncert zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem obecnych i byłych członków orkiestry oraz zaproszonych gości. Potem była jeszcze uroczysta kolacja wraz z urodzinowym tortem, podczas której przygrywał zespół „Wójtowianie”. Uroczystość stała się okazją do rozmów i wspomnień sięgających początków działalności orkiestry.

2015-12-03 08:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Orkiestra Dęta w Ożarowie ma 100 lat

Zofia Białas

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Więcej ...

Madagaskar: dramatyczna sytuacja po cyklonie

2023-02-01 21:06

oblaci.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...