Podczas prezentacji Biblii Jubileuszowej w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak wyraził pragnienie, by to szczególne wydanie znalazło swoje miejsce nie tylko w zbiorach bibliofilskich, ale by również przemówiło do współczesnego człowieka. „Bogactwem tego wydania jest przede wszystkim to, że oprócz tekstu mówi ono do nas bardzo pięknymi ilustracjami” - podkreślił Prymas Polski.
Przybliżając historię powstania Biblii Jubileuszowej ks. Tomasz Lubaś, dyrektor Edycji Świętego Pawła poinformował, że wydawnictwo chciało uczcić 100-lecie istnienia Towarzystwa Świętego Pawła „poważnym projektem apostolskim”. Zdecydowano zatem o połączeniu współczesnego tłumaczenia Pisma Świętego z języków oryginalnych z unikalnymi ilustracjami rękopisu Biblii sprzed kilku wieków. „Chcieliśmy, by na kartach tej Biblii spotkały się dwa oblicza piękna. By z jednej strony było to piękno, którego źródłem jest sztuka, a z drugiej strony Słowo Boże, które jest piękne samo w sobie” - stwierdził ks. Lubaś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wydawnictwo zwróciło się zatem do Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie z prośbą o wskazanie ciekawego rękopisu Pisma Świętego, na postawie którego można by przygotować wydanie Biblii Jubileuszowej. Wybór padł na Biblię gnieźnieńska, pochodzącą z 1414 roku.
Reklama
Rękopis ten, o czym mówił ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, ma 506 pergaminowych kart. Jego wymiary to 37 cm na 27 cm. Dzieło to zdobione jest misteryjnymi iluminacjami figuralnymi w inicjałach oraz ornamentami roślinnymi na marginesach. Powstanie Biblii gnieźnieńskiej przypisuje się czeskiej szkole iluminacji, a konkretnie pracowni Laurina z Klatowy. Rękopis katedrze gnieźnieńskiej podarował kanclerz kapituły gnieźnieńskiej i proboszcz poznański ks. kanonik Wyszota z Górki, który zmarł w 1451 roku.
Prace nad Biblią Jubileuszową rozpoczęły się od trzydniowej sesji fotograficznej w Gnieźnie. Koniecznym było wykonanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości, aby można było elementy ornamentów powiększać do odpowiedniego formatu. W wydaniu znalazły się 74 inicjały figuralne. Dział graficzny Edycji Świętego Pawła oczyścił materiał fotograficzny i uzupełnił te fragmenty, które ze względu na wiek dzieła, utraciły np. oryginalną kolorystykę. Prace te trwały dwa lata. Efektem jest wspaniałe dzieło w formacie 24 na 34 centymetry i wadze ok. 6 kg.
Edycja Świętego Pawła przygotowała trzy wersje Biblii Jubileuszowej. W wydaniu standardowym oprawę stanowi skóra ekologiczna. W wydaniu ekskluzywnym Biblię oprawiono w skórę naturalną. Przygotowano także wydanie numerowane w limitowanej edycji 200 egzemplarzy. Egzemplarz z numerem 1 zostanie przekazany na Jasną Górę, jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za opiekę nad Edycją Świętego Pawła.
Dyrektor wydawnictwa ks. Lubaś podkreślił, że Biblia Jubileuszowa ma być wydaniem użytkowym, z którego na przykład w czasie Wigilii Bożego Narodzenia, czy innej wyjątkowej okazji czytane będzie Pismo Święte. „Jest ona adresowana do wielu polskich rodzin, wspólnot parafialnych, zakonnych, do tych, którzy chcieliby w sposób uroczysty wyeksponować piękno Słowa Bożego, pamiętając o tym, że dla ludzi wierzących stała obecność Boga w życiu jest najważniejsza” - stwierdził ks. Lubaś.
Więcej o Biblii Jubileuszowej na stronie www.bibliajubileuszowa.pl.