Reklama

Lubartów

Wystawa sreber Sanguszków

460 lat temu Lubartów otrzymał prawa miejskie. Z tej okazji w mieście planowanych jest kilka wydarzeń kulturalnych. Już od lutego do końca roku można oglądać wystawę sreber książąt Sanguszków, która znajduje się w Muzeum Regionalnym przy ul. Kościuszki 28. Jest to już trzecia ekspozycja ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, z pałacu w Gumniskach, których właścicielami byli Izabela i Władysław Sanguszkowie. Warto nadmienić, że wskutek pożaru lubartowskiego pałacu w 1933 r. niewiele pamiątek z tej budowli zachowało się do dzisiaj. Jednak turystę czeka niespodzianka, bo jeszcze przed Wielkanocą będzie można zwiedzać Salę Rycerską lubartowskiego pałacu Sanguszków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na sali wystawowej prezentowanych jest 58 sreber, wchodzących w skład zastawy stołowej. Wykonano je w warszawskich, krakowskich i wiedeńskich ośrodkach sztuki złotniczej. Są to m.in. półmiski, talerze, wazy, pokrywy, mleczniki, cukiernice i sztućce. Ciekawym eksponatem jest przyrząd do pielęgnacji małego dziecka. Są to szczypczyki w kształcie bociana, służące do przewlekania powijaków. W zastawie pomocniczej znajdują się termofory do gorącej wody oraz imbryki z podgrzewaczami spirytusowymi. Baczne oko zwiedzającego zauważy wazę o zębatych krawędziach, służącą do chłodzenia szampana. Srebrnej zastawie towarzyszą osiemnastowieczne portrety właścicieli Lubartowa: Pawła Karola Sanguszki i jego trzeciej żony Barbary z Duninów Sanguszkowej, z którą miał 11 dzieci (5 zmarło w wieku niemowlęcym).
Skoro księciu Sanguszce Lubartów wiele zawdzięcza, warto przybliżyć jego postać i dokonania w tymże mieście.
W Niedzieli Lubelskiej na święta Bożego Narodzenia pisałem o szlaku Lubarta, który był synem założyciela Wilna - Giedymina. I to właśnie ten sam Lubart był wg legendy protoplastą rogu Sanguszków. Herb Sanguszków "Pogoń" też ma korzenie wileńskie. Od 1569 r., a więc w 16 lat później, gdy ówczesny Lewartów stał się miastem, Sanguszkowie otrzymali tytuł książęcy. Protoplastą ich wszystkich gałęzi był Dymitr Sienkuszkowicz. Paweł Karol Sanguszko urodzony w roku 1680, należał do tzw. linii kowelskiej, posiadającej znaczne majątki na Wołyniu. Po śmierci brata stał się jedynym spadkobiercą olbrzymich posiadłości. Kształcił się u jezuitów, przebywał na dworze Jana III Sobieskiego, w latach 1700-02 odwiedził wiele krajów europejskich. W kraju pełnił funkcje podskarbiego nadwornego litewskiego, a potem marszałka nadwornego i marszałka wielkiego litewskiego. W roku 1730 został kawalerem Orderu Białego. Dobra lubartowskie otrzymał w posagu drugiej żony - Marianny z Lubomirskich. Ich właścicielem stał się w roku 1739. Aby uczynić Lewartów siedzibą swego rodu, podniósł miasto z upadku. Na jego prośbę król August III zmienił nazwę miasta na Lubartów i potwierdził przywilej lokacyjny. Książę sprawił, że mieszczanie postarali się o rozwój gospodarczy miasta. Zawiązał cech żelazny i nadał mu specjalny przywilej. W pejzaż Lubartowa wpisał monumentalne budowle sakralne: kościół św. Anny i św. Wawrzyńca oraz klasztor Ojców Kapucynów. Przebudował pałac, dodając piętro i upiększył jego otoczenie. W mieście powstały chodniki i parkan, pojawiły się murowane domy. W pobliskim Szczekarkowie powstał dom zwany pałacem, w którym wychowywano książęce dzieci. Tu jako nauczyciele bywali m.in.: Grzegorz Piramowicz i Franciszek Karpiński. Książę Paweł zmarł 14 kwietnia 1750 r., pochowano go w kościele Ojców Kapucynów w Lublinie, a język i serce w kościele św. Anny w Lubartowie. Synowie księcia ufundowali w tejże świątyni epitafium, poświęcone rodzicom: Pawłowi i Barbarze.
Odwiedzając lubartowskie muzeum warto zwrócić uwagę na wystawę rysunków Małgorzaty Wronowskiej, na których utrwaliła piękno miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-06 10:00
Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Główne obchody jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej z udziałem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Zaplanowano też wiele atrakcji, między innymi jarmark lubuski i koncert zespołu Siewcy Lednicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej