Reklama

Szkolny jubileusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Jubileuszowy 2000 lat chrześcijaństwa przeplatał się z wieloma mniejszymi jubileuszami, co pozwoliło wpleć w historię Kościoła także wiele wydarzeń społecznych z zakresu kultury, oświaty i polityki. Przykładem jest 10-lecie reaktywowania Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, które odwołują się do patriotycznej spuścizny Szkoły Lubelskiej i jej katolickich korzeni. Wybór chrześcijańskiego systemu wartości, przypieczętowało przejęcie szkoły przez Księży Pallotynów 5 lat temu. Te dwie rocznice stały się przyczyną święta szkoły, które obchodzono 9 grudnia 2000 r. Religia stanowi w tej szkole fundament wiec świętowanie rozpoczęto Mszą Św. koncelebrowaną przez abp. Bolesława Pylaka wraz z księżmi Pallotynami pracującymi w szkole lub związanymi z nią: prowincjałem z Warszawy ks. Zenonem Hanasem, proboszczem parafii pw. Wieczerzy Pańskiej ks. Jan Latoniem i dyrektorem szkoły ks. Józefem Targoszem. W Eucharystii odprawionej w dziękczynnej intencji za lata istnienia szkoły, jej nauczycieli, uczniów i ich rodziców wzięli udział przedstawiciele władz miejskich z Prezydentem Miasta Lublina Andrzejem Pruszkowskim i Przewodniczącą Rady Miejskiej Heleną Pietraszkiewicz, minister Paweł Policzkiewicz, radni Lublina, goście z kuratorium oświaty, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół katolickich w Lublinie oraz dyr. Krystyna Galińska ze Szkoły Podstawowej im Stefana Batorego w Biskupicach z pocztem sztandarowym, uczniowie i absolwenci oraz grono pedagogiczne.

W czasie uroczystości Ksiądz Arcybiskup Senior mówił, ze 10 lat to niewiele, ale wystarczająco dużo czasu, aby dokonać refleksji nad tym, co mamy za sobą i co jawi się w przyszłości. To także okazja do przemyśleń na temat miejsca i roli szkoły katolickiej w dzisiejszym szkolnictwie. Szkoła powinna bowiem nie tylko uczyć, ale i wychowywać po Bożemu, przyjmując chrześcijańską wizję człowieka. Mówi ona, ze człowiek nie może zrealizować się w pełni w oparciu tylko o naturę i świat ziemski. Musi być jeszcze wkład Bożej miłości. To, co ludzkie potrzebuje dopełnienia przez to, co Boże. Dlatego życzył zebranym, aby korzystali z każdej szansy rozwoju, aby w przyszłości mogli dług, zaciągnięty w czasie nauki i pracy w pallotyńskiej szkole, spłacić następnym pokoleniom.

Bezpośrednio po kazaniu nastąpiła przysięga uczniów pierwszych klas na sztandar szkoły, którą przyjął Ojciec Prowincjał. Nawiązując do słów Księdza Arcybiskupa ks. Zenon Hanas życzył wspólnocie szkolnej, aby stanowiła szkołę życia: doczesnego poprzez nabywanie wiedzy i umiejętności oraz nadprzyrodzonego, które uczy ofiarowywania Panu Bogu i ludziom napotykanym na swojej drodze.

Na zakończenie Ksiądz Dyrektor Targosz podziękował wszystkim, którzy włączyli się we wspólne świętowanie. Zaprosił także wszystkich gości na dalsze punkty programu obchodu jubileuszu, które odbywały się już w auli szkoły.

W holu Pallotyńskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego wisi dewiza "Miłość Chrystusa przynagla nas" . To chrześcijańskie motto jest dowodem na to, że nie jest obojętne w jakim środowisku się dorasta i w jakiej szkole się uczy. W broszurze wydanej z okazji święta szkoły czytamy: "Młodzi ludzie mają swoje niepokoje i marzenia, stawiają wiele pytań. Tylko jasna wizja człowieka, świata, wartości ludzkich oraz szlachetne kształcenie uczuć, woli i sumienia, dają gwarancję pełnego rozwoju osobowości młodego Polaka" . Dalej zaś czytamy" "Jesteśmy pewni, że młodzi ludzie, którzy wzrastają w atmosferze miłości, poszanowania godności osób, otwarcia na prawdę i piękno, wydadzą dobre owoce w swoich rodzinach, parafiach i w przyszłej pracy". Dlatego głównym celem tej szkoły jest wychowanie elity intelektualnej gotowej służyć Bogu i Ojczyźnie.

historia szkoły jest długa i obfita w wydarzenia, ale spośród dat, które trzeba pamiętać są trzy momenty bardzo istotne. Przemawiając jako pierwszy w szkolnej auli minister Policzkiewicz, który był wśród pasjonatów otwierających szkołę na nowo, wymienił: rok 1905, kiedy to powstała Szkoły Lubelska, przyjmująca filareckie ideały: naukę, cnotę i Ojczyznę. Następne daty związane są z reaktywowaniem szkoły: rok 1980, kiedy w otwarciu szkoły przeszkodził Stan Wojenny i rok 1989, kiedy zebrała się grupa osób widzących potrzebę istnienia szkoły opartej na tradycji i wierze. Dla współczesnego losu szkoły liczą się także: 1990 r - reaktywowanie po 42 latach przerwy liceum Batorego oraz 1995 r. - Towarzystwo Oświatowe im. Stefana Batorego przekazało szkołę Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego czyli Księżom Pallotynom ( stąd przed nazwą szkoły pojawia się przymiotnik "Pallotyńskie"). Po życzeniach dla szkoły Pan Minister udał się z reprezentacją Liceum pod tablicę upamiętniającą wychowanków Szkoły Lubelskiej, umieszczonej przy ul. Spokojnej, aby złożyć kwiaty w dowód pamięci i ciągłości szkolnej tradycji.

Po wypowiedziach dalszych dostojnych gości uczniowie szkoły pod kierownictwem Mirosława Topolewskiego wykonali koncert, w którym zaprezentowano utwory muzyczne począwszy od muzyki poważnej, kończąc na muzyce współczesnej. Następnie ks. Stanisław Tylus SAC wygłosił wykład "Metody średniowiecznego nauczania" w którym nawiązał do koncepcji " scholarum" - wspólnoty uczonych i uczących się. Otworzono także wernisaż prac plastycznych pt. "Dom - dworki polskie" przygotowanych pod opieką Barbary Banickiej. Zanim uczestnicy oddali się świątecznej agapie wysłuchali jeszcze recytacji poezji religijnej pt. "Módlmy się słowami polskich poetów". Tę część artystyczną przygotowała Romana Kowalczyk, a występujący w niej młodzi ludzie jeszcze raz udowodnili, że wychowanie o rysie katolickim daje piękne owoce.

Święto szkoły wykorzystano także do promocji kolejnego numeru gazety pallotyńskiego Liceum "Wilcze Kły", w której znaleźć można nie tylko satyryczne szczegóły z życia szkoły np. powiedzonka nauczycieli, ale także artykuły o dużym ładunku intelektualnym jak "Zatrzymaj się wędrowcze - tu są lwy", próby literackie uczniów oraz relacje z wydarzeń szkolnych np. dzień skupienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...