Reklama

Niedziela Sandomierska

Bramy Miłosierdzia otwarte

Otwarcie Bramy Miłosierdzia w kościele Świętego Ducha w Sandomierzu

Ks. Adam Stachowicz

Otwarcie Bramy Miłosierdzia w kościele Świętego Ducha w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bazylika katedralna oraz kościół Ducha Świętego w Sandomierzu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kościoły Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, Skopaniu i Brzezinach Strojeszyńskich, a także kościół Jezusa Miłosiernego w Szwagrowie, to świątynie, które od 13 grudnia stają się kościołami stacyjnymi. Pielgrzymując do nich będzie można uzyskać odpust związany z obchodami Roku Miłosierdzia.

Zewnętrzny kształt miłości

Obchody diecezjalnej inauguracji Roku Miłosierdzia miały miejsce w kościele Ducha Świętego w Sandomierzu. Symboliczną Bramę Miłosierdzia otworzył bp Krzysztof Nitkiewicz. W trzecią niedzielę Adwentu do Sandomierza przybyły delegacje kapłanów i wiernych z diecezji, klerycy i siostry zakonne oraz przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich. Mszy św. przewodniczyłbp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Henrykiem Ciereszko, sufraganem archidiecezji białostockiej oraz bp. Edwardem Frankowskim. Podczas homilii bp Ciereszko tłumaczył co niesie tajemnica Bożego Miłosierdzia, jako źródło łaski dla każdego wierzącego oraz siła odnowy duchowej świata. – Jesteśmy zaproszeni, aby niejako od nowa w tym błogosławionym czasie Jubileuszu, wejrzeć w tajemnice miłosierdzia Bożego, otworzyć się na zbawcze łaski tegoż miłosierdzia i dać świadectwo o miłosierdziu współczesnemu światu – mówił Gość z Białegostoku. – Miłosierdzie jest wewnętrznym kształtem miłości, która jest zdolna do pochylenia się nad każdą ludzką nędzą, nad nędzą moralną, nad grzechem. Doznający miłosierdzia nie czuje się poniżony, ale odnaleziony, dowartościowany. Taki kształt miłości miłosiernej ukazywał Jezus Chrystus swoją nauką i swymi czynami – wskazywał Ksiądz Biskup. – Poznanie i doświadczenie miłosierdzia Bożego ma prowadzić do naśladowania Boga w Jego miłosierdziu. Dostrzeżenie dobra w sobie i innych, wysłuchanie siebie nawzajem, przyjęcie rady, a może i upomnienia, dostrzeżenie czyjegoś zakłopotania, smutku, bezradności. To już świadczenie miłosierdzia. Wszyscy takich postaw i zachowań wobec siebie nawzajem bardzo potrzebujemy – podkreślał bp H. Ciereszko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pokładajmy ufność

Podsumowując modlitwę i zachęcając wiernych do korzystania z łask związanych z obchodami Roku Miłosierdzia Ordynariusz Sandomierski wskazał na potrzebę modlitwy za osoby uwikłane w zło i grzech, aby skorzystali z łaski Bożego Miłosierdzia. – Pokładamy ufność w Bożym Miłosierdziu, liczymy na nie, ale jego wymiar zawsze zaskakuje. I chociaż sami często z niego korzystamy, wręcz rościmy sobie do niego prawo, to gorszymy się, jesteśmy niezadowoleni, kiedy doświadczają go inni. Tymczasem praktyka chrześcijańskiego miłosierdzia polega nie tylko na dobrych uczynkach, ale i na modlitwie za tych, którzy upadli, pobłądzili. Często nie potrafią wydostać się z ciemności, zerwać z siebie łańcuchów zła, bywa, że nie zdają sobie nawet sprawy z własnego położenia. Proszę Was o modlitwę w intencji tych naszych sióstr i braci, aby skorzystali z Bożego Miłosierdzia. Jak bardzo są zmęczeni, przygnieceni złem. Przez naszą modlitwę okażmy im miłosierdzie – zachęcał bp K. Nitkiewicz.

Po Mszy św. bp Ciereszko opowiadał o postaci bł. ks. Michała Sopoćki oraz Jego misji w propagowaniu i rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego, a także Piotra Sobolewskiego na temat „Kościół Ducha Świętego kontynuatorem dobroczynności”.

Otwarcie i poświęcenie

Otwarcie symbolicznej Bramy Miłosierdzia miało miejsce 13 grudnia również w Tarnobrzegu przy kościele Miłosierdzia Bożego. Uroczystościom przewodniczył bp Edward Frankowski, a uczestniczyli kapłani z dekanatu. Jak relacjonuje Stanisława Juruś: – Przed symbolicznym otwarciem Bramy Miłosierdzia bp Edward Frankowski poświęcił figurę Matki Bożej Niepokalanej, która stanęła na placu kościelnym. Natomiast na zakończenie Eucharystii poświęcił dwa nowe konfesjonały i witraże w świątyni, wylicza Stanisława. Natomiast ks. Jan Zając dodaje: – Codziennie modlimy się wspólnie w Godzinie Miłosierdzia. Rozważania prowadzą parafianie, natomiast kapłani dają okazję do skorzystania z sakramentu pokuty, podkreśla Duszpasterz.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-12-23 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przy Bramie Miłosierdzia

Iwona Józefiak OCV

Wielu z pątników, którzy przejdą w Dębowcu przez Bramę Miłosierdzia, a potem klękną przy konfesjonale, przy ołtarzu, przy figurze Matki Bożej Płaczącej, może wyzna, jak odpustowi pielgrzymi sprzed lat, że „podobnie świętej chwili nie mieli jeszcze w życiu”.

Więcej ...

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...