Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileusz Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Bp Grzegorz Kaszak sprawował uroczystą Mszę św. w sosnowieckim kościele zakonnym pw. Najświętszego Oblicza Jezus z okazji 94. rocznicy założenia w Sosnowcu Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Po liturgii Ksiądz Biskup zwiedził prawie już odnowiony Dom Macierzysty zgromadzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Grzegorz Kaszak podziękował Panu Bogu, a także siostrom za lata posługi na zagłębiowskiej ziemi. – Kiedy wspominamy rocznicę założenia tego Bożego dzieła, jakim jest Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus, to po pierwsze dziękujemy Panu Bogu, że natchnął nie tylko myślą, ale i odwagą założycieli – o. Anzelma Gądka OCD i Matkę Janinę Kierocińską, którzy podjęli się, w bardzo trudnym okresie naszego państwa, fundacji Zgromadzenia. Dziękujemy też siostrom, które na przestrzeni 94 lat istnienia uczyniły wiele dobra dla tysięcy osób. Spoglądamy też w przyszłość. Zatroskani jesteśmy o powołania, bo jeśli ich nie będzie, to zgromadzenie nie będzie się mogło rozwijać. Trzeba nam wsłuchiwać się w słowa Pana Jezusa i prosić Go o to, by nieustannie posyłał do zakonu nowe siostry. Należy też pamiętać, że każda reforma powinna oznaczać powrót do charyzmatu – podkreślił sosnowiecki Ordynariusz.

Kaznodzieja przywołał także postać Matki Janiny Kierocińskiej: – We wszystkich swoich poczynaniach kierowała się dobrem drugiego człowieka. I taką postawę zaszczepiała wśród sióstr, które z nią pracowały. Dlatego też potomni nazwali ją „Samarytanką Zagłębia”. Świat nieraz przekreśla człowieka, zwłaszcza pogrążonego w nędzy moralnej czy materialnej, Bóg nigdy. I tę zasadę Matka Janina Kierocińska, dziś Czcigodna Służebnica Boża, stosowała każdego dnia – powiedział Hierarcha. Życzyła także siostrom w Roku Miłosierdzia, by Pan Bóg im błogosławił, by dawał im serca wrażliwe na cierpienia drugiego człowieka, by dodawał siły, otuchy i pogody ducha, aby w konkretny sposób zapobiegały cierpieniu, krzywdzie i biedzie ludzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

historia Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus zaczyna się w połowie 1921 r., kiedy to do o. Anzelma Gądka – prowincjała wskrzeszonej Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych, przyjechał ks. Franciszek Raczyński, prezes Towarzystwa Dobroczynnego w Sosnowcu, z prośbą o przysłanie mu sióstr do pracy wśród ubogich. Prośbę ks. Raczyńskiego poparł abp Władysław Krynicki – ówczesny wizytator zakonów w Polsce. Podczas wizytacji klasztoru Karmelitów Bosych w Krakowie poprosił o. Anzelma, by nie odmawiał pomocy ks. Raczyńskiemu i wsparł jego dzieła charytatywne w Sosnowcu. Z tej potrzeby chwili zrodziła się myśl założenia zgromadzenia, które byłoby zdolne prowadzić działalność nakreśloną przez prezesa Towarzystwa Dobroczynności. Dwukrotnie o. Anzelm był w Kielcach u bp. Augustyna Łosińskiego z prośbą o pozwolenie na założenie zgromadzenia. Znając Janinę Kierocińską jako swoją penitentkę, zaproponował jej stworzenie struktur nowego zgromadzenia. Janina Kierocińska za własne oszczędności kupiła dla całej grupy potrzebne materiały na strój zakonny. Zaniosła materiał do Karmelitanek Bosych przy ul. Wesołej, gdzie siostry z polecenia prowincjała uszyły habity według wzoru karmelitańskiego. O. Anzelm ustalił termin obłóczyn na 31 grudnia 1921 r., a na miejsce uroczystości wybrał klasztor Karmelitanek Bosych przy ul. Wesołej. Tak więc obłóczyny można uznać za powstanie nowego zgromadzenia. Uroczystość odbyła się wczesnym rankiem. Podczas Mszy św. celebrowanej przez o. Gądka Janina Kierocińska została obleczona w habit wraz z Wandą Karyłowską. Janina otrzymała imię Teresa od św. Józefa, zaś Wanda – s. Józefa od św. Teresy od Jezusa. Po zakończeniu ceremonii, w zakrystii cztery postulantki w obecności o. Anzelma otrzymały czepki z rąk Matki Teresy, mianowanej przez niego przełożoną generalną Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Reklama

Pisząc o Zgromadzeniu Karmelitanek Dzieciątka Jezus nie można pominąć bardzo charakterystycznego rysu. Siostry Karmelitanki są pierwszym zgromadzeniem zakonnym w Polsce dedykowanym Bożemu Dzieciątku. Szczególny kult Boga-Dziecięcia widoczny jest już u początków założenia. Jest to wynik charyzmatycznej idei o. Anzelma Gądka, wypływającej z jego osobistego doświadczenia i kontemplacji tajemnicy Dzieciątka Jezus. Już sama nazwa nadana Zgromadzeniu – Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus – wskazuje na ideę oddawania czci Jezusowi-Dziecięciu. Specyfiką Zgromadzenia jest więc wzorowanie swojego życia na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus i postępowanie w duchu i drodze dziecięctwa Bożego, zgodnie z Ewangelią i praktyką św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Dziś Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus posiada 58 placówek w 11 państwach. W Polsce siostry pracują w trzech prowincjach – łódzkiej, krakowskiej i wrocławskiej. Obejmują katechezą 8500 dzieci w szkołach i w 8 przedszkolach prowadzonych przez Zgromadzenie. Prowadzą świetlice, pracują w szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej. Pracują jako zakrystianki, organistki, prowadzą domy rekolekcyjne. Prowadzą także ośrodki misyjne w trzech krajach Afryki.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2016-01-14 10:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W rodzinie Maryi

Archiwum Sióstr Franciszkanek

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous