Reklama

Niedziela Sandomierska

Trudne powołanie

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według raportu „Jobs Rated Almanac” zawód dziennikarza prasowego znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu 200 najlepszych profesji w Stanach Zjednoczonych. Przy tworzeniu zestawienia brane są pod uwagę takie czynniki jak środowisko pracy (w tym stopień niebezpieczeństwa profesji czy wysiłek konieczny do wykonywania obowiązków), zarobki, stres towarzyszący wykonywaniu pracy oraz perspektywy rozwoju na określonym stanowisku. Autorzy zestawienia wyliczyli poziom stresu w wypadku żurnalisty na poziomie ponad 69 pkt, natomiast perspektywy rozwoju zawodowego na minus 13,3. Bardzo blisko, bo na 196 miejscu umieszczono prezentera telewizyjnego, a oczko wyżej – fotoreportera.

Ks. Tomasz Lis tłumaczy: – Rozległe i różnorodne kontakty z ludźmi, praca w dużym tempie, w stresie, presja, aby opracowany materiał okazał się interesujący, konkurencja – to wszystko powoduje, że profesja dziennikarza wymaga dużej odporności psychicznej. Dlatego potrzeba duchowego wsparcia dla ludzi, przed którymi stawiane jest zadanie przekazu obiektywnej prawdy – podkreśla Rzecznik kurii diecezjalnej i sandomierski redaktor „Gościa Niedzielnego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Media katolickie

Popatrzmy na nasze diecezjalne podwórko. Katolik, zarówno czytelnik jak i słuchacz, widz, czy internauta, znajdzie w tej dziedzinie coś dla siebie. Poczynając od ogólnopolskich tytułów prasowych: „Niedziela” i „Gość Niedzielny”, po gazety, biuletyny czy informatory parafialne,czasopisma zakonne, pisma branżowe dla dorosłych, młodzieży i dzieci. W naszym terenie można słuchać Radia Maryja i Katolickiego Radia Via z Rzeszowa oraz kilku programów religijnych nadawanych z lokalnych rozgłośni. Ogólnodostępna jest TV Trwam, popularne jest też słuchanie rozgłośni radiowych w Internecie. Mocno zakorzenia się w naszym środowisku Katolicka Telewizja Serbinów. Internet roi się od mnóstwa stron, blogów, fanpagów i wielu innych form docierania do współczesnego odbiorcy. Tego, co katolickie jest mnóstwo, ale czy my z tego korzystamy? Czy ci, którzy się nad tym trudzą mają dla kogo pracować, zbierać materiały, analizować, opracowywać, a w ten sposób także świadczyć o swojej przynależności do Kościoła katolickiego?

Reklama

Jestem katolikiem, ale czy czytam, oglądam, słucham tego, co może ożywić i wzmocnić moją wiarę? Oto pytanie na dzisiejszą niedzielę. Wspierając finansowo i modlitewnie media katolickie powoduję, że będą mogły nie tylko konkurować na rynku, ale tworzyć coraz to lepszy „produkt”. Dziś przyjrzyjmy się choć w małym stopniu temu, co stanowi medialną stronę naszej diecezji.

Telewizja Serbinów

Początki telewizji wspominają jej twórcy: – Zaczynaliśmy pracę na amatorskich kamerach przyniesionych z domu i mikserze kupionym na aukcji internetowej za „grosze” – wspomina Andrzej Kasperski. – Obecnie nasza telewizja produkuje programy w jakości full HD. Tworzymy stałą czteroosobową ekipę, zajmującą się obsługą przekazu internetowego i sprzętu oraz realizacją materiałów. Taki postęp nastąpił dzięki ks. Michałowi Józefczykowi, proboszczowi naszej parafii, który finansowo wspiera nasze przedsięwzięcie – podkreśla jeden z realizatorów.

Pierwsze kroki, jakie telewizja Serbinów stawiała, związane były z internetową transmisją uroczystości w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. – Ksiądz Proboszcz zapytał nas, czy można pokazać coś więcej niż tylko obrazy z kamery zainstalowanej w świątyni – mówi Eugeniusz Smykla. – Wtedy na bardzo prostych kamerach transmitowaliśmy wydarzenia poprzez Internet, a później poprzez lokalne telewizje kablowe. Otrzymaliśmy też koncesję i status nadawcy społecznego – wylicza współzałożyciel telewizji katolickiej. Obecnie stacja może pochwalić się kilkudziesięcioma transmisjami „na żywo”. Jednak jak podkreśla Andrzej: – Żadna z osób tworzących telewizję nigdy nie pracowała w jakiejś innej stacji, nie mieliśmy więc doświadczenia. Wszystkiego uczymy się głównie na swoich błędach. Ważne jest też to, że działamy na zasadzie wolontariatu. Największą radością jest dla nas fakt, że oglądają nas nie tylko mieszkańcy Tarnobrzega, ale dzięki Internetowi także ludzie mieszkający nawet w najodleglejszych krajach – dodaje Andrzej.

Reklama

– Zależy nam na przyciąganiu młodzieży, która włączyłaby się w tworzenie audycji skierowanych do swych rówieśników i m.in. w tym celu powołana została Społeczna Rada Programowa oraz Stowarzyszenie „Katolicka Telewizja Serbinów” – podkreśla jej prezes Eugeniusz Smykla: – Z inicjatywy naszych wolontariuszy w marcu 2015 r. powstało Stowarzyszenie i zostało zarejestrowane w KRS. Jego celem jest wspieranie działalności kanału telewizyjnego, działalność na rzecz rozwoju mediów obywatelskich oraz krzewienie kultury, a w szczególności organizowanie i wspieranie działalności telewizji, rozwój i modernizacja bazy technicznej czy szkolenie i rozwój kadry. – wylicza Prezes – Obecnie można nas oglądać w sieciach kablowych Tarnobrzega oraz w Internecie na stronie tv.serbinow.pl i na stronie parafii. Są prowadzone prace nad stworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne (smartfony, tablety). Jak wynika z relacji Eugeniusza: – Powstanie redakcji młodzieżowej pozwoli na szersze zaangażowanie młodzieży w prace Telewizji oraz tworzenie treści skierowanych do młodych. Głównym nurtem naszej działalności jest prowadzenie transmisji na żywo oraz rejestracja wydarzeń w obrębie naszej parafii i miasta. Z powodzeniem realizujemy też transmisje z wydarzeń diecezjalnych. Nasze zaplecze techniczne pozwala na realizacje z użyciem 6 kamer. Niestety, sprzęt na taki wyjazd przestaje się mieścić do dwóch samochodów, dodatkowo w trakcie transportu nie jest odpowiednio zabezpieczony, a jego rozłożenie to kilka godzin pracy. Zakup wozu transmisyjnego bardzo ułatwiłoby nam pracę – podsumowuje Eugeniusz Smykla.

Reklama

Prasa katolicka

W parafiach coraz częściej pojawiają się własne gazety i biuletyny – tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, albo okolicznościowe wydania. Są czarnobiałe, albo w kolorze i różnorodne w treści.

W parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu od prawie trzech lat wydawana jest gazetka „Promień Miłosierdzia”. Pierwszy numer ukazał się z inicjatywy ks. proboszcza Jana Zająca. Gazetka wydawana jest w cyku dwutygodniowym w nakładzie 350 egzemplarzy. Oprócz trzyosobowego zespołu redakcyjnego, autorami są również mieszkańcy Osiedli Dzików i Podłęże, którzy publikują swoje wiersze i rozważania na wybrane tematy. – Nad tytułem sporo się namęczyliśmy. Pomysłów było wiele, ale żaden nie był przekonywujący. Koncepcję gazetki mieliśmy gotową, ale ten tytuł. Wówczas Ksiądz Proboszcz stwierdził, że skoro będziemy pisać o tym, co się dzieje w naszej parafii, to nazwijmy ją „Promień Miłosierdzia” – wspomina Stanisława Juruś. Natomiast ks. Jan dodaje: – W gazetce znajdują się najważniejsze informacje z życia naszej parafii. Podajemy informacje o wydarzeniach, które będą miały miejsce, relacje z wydarzeń, ogłoszenia parafialne i rozważania na temat ewangelii niedzielnej. Tym samym chcemy dotrzeć z informacją do szerszej rzeszy naszych parafian, szczególnie osób chorych. Zapraszamy wszystkich nie tylko do czytania, ale również do redagowania jej razem z nami – powiedział ks. Jan Zając. Od 3 listopada 2013 r. działa też wersja internetowa gazetki na stronie parafii.

Pismem nie do końca skierowanym tylko do parafian jest „Rewerzanka”, redagowana przy sandomierskiej parafii św. Józefa przez siostry ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Inspiracją do powołania pisma był Rok Życia Konsekrowanego. Jak podkreśla s. Emilia: – Miesięcznik „Rewerzanka” pragnie przybliżać osobę bł. ks. Antoniego Rewery – założyciela Zgromadzenia, jak też powstałe dzieła z Jego inicjatywy. W sposób szczególny na łamach gazety zapoznawani jesteśmy z ideałami życia zakonnego „widzianego oczami proboszcza parafii św. Józefa w Sandomierzu” i ważniejszymi wydarzeniami z życia Kościoła. Był to niewątpliwie bardzo ciekawy i twórczy pomysł, potrzebny w parafii, diecezji i miejscach gdzie posługują Siostry ze Zgromadzenia. Jest to także okazja dla wielu osób świeckich, aby zgłębić duchowość kapłana, który wierny Bogu i powierzonym sobie parafianom poniósł męczeńską śmierć w Dachau w 1942 r. – zaznacza Siostra.

Reklama

Medialne szkolenia

„Śmiało do mediów” czy „Zrozumieć media”, to projekty, które były realizowane w naszej diecezji i skierowane do tych, których interesuje tematyka szeroko pojętego dziennikarstwa. W ubiegłym roku w Sandomierzu młodzi spotkali się z dziennikarzami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi oraz ekspertami z dziedziny marketingu. Podczas warsztatów mogli dowiedzieć się wiele o realiach pracy dziennikarza. Właściwym celem spotkania było przygotowanie młodzieży do umiejętnego informowania o działaniach wspólnot w diecezji czy przygotowania się do relacjonowania wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Cennym doświadczeniem były praktyczne zajęcia ze sprzętem telewizyjnym udostępnionym przez dziennikarzy z Telewizji Serbinów. Można było oswoić się i spróbować swoich możliwości z obu stron kamery.

Inny rodzaj szkolenia skierowany był do liderów ŚDM. Uczyli się jak robić zdjęcia i pisać notatki. Natomiast w Stalowej Woli i Tarnobrzegu zorganizowane zostały warsztaty „Zrozumieć media”. Wykładowcy i specjaliści Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktorzy TV Trwam i Radia Maryja pokazywali jakie są skutki oddziaływania mediów na człowieka, czyli w tzw. techniki manipulacji. Podczas ćwiczeń można też było spróbować swoich sił występując przed kamerą, realizując audycję radiową, czy tworząc artykuł prasowy. Chętni zobaczyli z bliska jak wygląda profesjonalny wóz transmisyjny.

Reklama

Bartek Łatka: – podczas warsztatów dowiedziałem się o możliwości stworzenia własnego bloga i zasadach działania portali społecznościowych. Nauczyłem się jak tworzyć notatki i przygotowywać wiadomości.

Anna Sroka: – wzięłam udział w warsztatach z ciekawości, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o mediach. Była mowa o ewangelizacji poprzez media, dlatego mam nadzieję, że uda się wykorzystać tę wiedzę w mojej posłudze w diakonii ewangelizacji. Bardzo ciekawe było też poznanie tego, jak powstaje wydanie wiadomości i ile pracy trzeba włożyć w to, żeby rzetelnie przekazać informację.

O. Marcin Krupa podsumowywał: – Celem warsztatów jest pomoc uczestnikowi w zrozumieniu na czym polega manipulacja w mediach. Biorący udział w szkoleniu powinien rozumnie podejść do przekazu medialnego i mieć pewien dystans do tego co słyszy w mediach.

Łukasz Sempruch: – Pierwszy raz jak usłyszałem o tych warsztatach sądziłem, że to będzie strata czasu. Jednak było naprawdę ciekawie. Zachęcam wszystkich, bo można się czegoś nauczyć i przy tym dobrze bawić.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-01-21 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katoliccy dziennikarze protestują

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Więcej ...

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...