Reklama

Niedziela w Warszawie

Dwadzieścia minut dla zdrowia

facebook/cała Polska myje ręce

Studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowali akcję „Cała Polska myje ręce”. Niepozorny projekt przerodził się w ogólnopolską kampanię, którą wspierają znane osoby

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy wiemy, że trzeba dbać o higienę osobistą. Gorzej z praktykowaniem tej zasady w codziennym życiu. Badania przeprowadzone wśród Brytyjczyków pokazały, że po wyjściu z toalety rąk nie myje aż 70% panów oraz 36% pań. Na polskim gruncie ten wynik jest bardzo podobny. Wielu z nas zapomina także o dezynfekcji dłoni po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzętami czy nawet przed posiłkiem.

Tymczasem na jednym centymetrze kwadratowym nieumytej dłoni znajdować się może aż 5 milionów groźnych dla zdrowia drobnoustrojów! Są one przyczyną większości chorób. Uświadomić to wszystkim Polakom postanowili studenci dziennikarstwa UKSW.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjść do ludzi

Akcję zainaugurowano ponad rok temu. Dziś kontynuowany jest on przez kolejny rocznik studentów, a idea dokładnego mycia rąk już dawno przestała ograniczać się do społeczności stolicy. Dziesiątki osób zaangażowanych w kampanię pracuje nad tym, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, jak ważne jest dbanie o higienę rąk.

– Mamy wielkie ambicje, jeśli chodzi o rozszerzanie się naszej kampanii w całym kraju! Jednak ponieważ to tu, w Warszawie wszystko się zaczyna, nasze najbardziej intensywne działania skupiają się na edukacji mieszkańców miasta – mówi Izabela Polańska, studentka UKSW biorąca czynny udział w kampanii. – Uważamy, że od rozgłosu w mediach ważniejsza jest realna praca, wyjście do ludzi. Nie chcemy, żeby to była tylko anonimowa kampania „jakichś studentów”, ale przede wszystkim spotkania z realnymi ludźmi, którzy chcą światu coś ważnego przekazać i uświadomić. To dlatego organizujemy w Warszawie liczne wydarzenia.

Na swoim koncie grupa ma już między innymi spotkanie z kibicami Legii Warszawa i ze strażakami z Ochotniczej Straży w Skierniewicach.

– Zawsze jest dużo zabawy, ale i nauki. Najchętniej w myciu rąk szkolą się dzieci, ale jak pokazuje przykład strażaków, z którymi nasi przedstawiciele mieli przyjemność się spotkać, dorośli też mogą dowiedzieć się czegoś – dodaje Iza.

Reklama

Małe łapki bez bakterii

Jednym z głównych działań młodych twórców jest przeprowadzanie lekcji pokazowych w szkołach i przedszkolach, które mają podwójny cel: uświadomienie dzieci jak powinny prawidłowo dbać o czystość rąk oraz zainteresowanie rodziców i nauczycieli kampanią CPMR.

W ostatnim czasie reprezentacja studentek odwiedziła między innymi Szkołę Podstawową nr 357 na Bemowie. W zajęciach uczestniczyło aż 6 klas, a dzieciaki za każdym razem były rozgadane i chętne do współpracy.

– Lekcje pokazowe w szkołach nigdy nie wyglądają tak samo. Nie tylko dlatego, że każdy konspekt zajęć układamy biorąc pod uwagę wiek dzieci, ale także dlatego, że każda lekcja toczy się inaczej – mówi Dominika Zygmunt, która w ostatnim czasie odwiedziła 4 szkoły i przedszkola.

– Praca z dziećmi jest trudna, ale za to przynosi wiele satysfakcji. Kiedy widzę, jak maluchy uważnie słuchają o technikach mycia rąk i próbują to robić „na sucho”, aby jak najlepiej się nauczyć, to wiem, że to co robimy ma sens. Oczywiście na końcu każdej lekcji idziemy do łazienki i wspólnie ćwiczymy już z prawdziwym mydłem i wodą. To tak prosta czynność, a dzieci bawią się przy niej świetnie! – cieszy się Marta Obłąkowska, która wraz z koleżankami odwiedziła niedawno Przedszkole nr 417 na Bielanach.

Czyste ręce w Internecie

Projekt można śledzić w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube) pod nazwą „Cała Polska myje ręce”. Każdy fanpage działa bardzo prężnie. Można tam znaleźć zarówno posty motywacyjne, jak też praktyczne wskazówki dotyczące poprawnej techniki i częstotliwości mycia rąk. Treści dla dużych i dla małych, bez względu na miejsce zamieszkania.

Kampania jest także obecna w mediach tradycyjnych. Koordynatorka projektu, Karolina Słojewska, już dwukrotnie wystąpiła w telewizji, gdzie opowiadała o idei kampanii. Ostatnio pojawiła się w TVP Warszawa.

Reklama

– Kampania skierowana jest do wszystkich Polaków, bo wszystkich ten problem dotyczy. Polacy przeznaczają na mycie rąk średnio około 6 sekund, a to za mało. 80 proc. chorób, które nas dotykają, zaczyna się od brudnych rąk. A tymczasem wystarczy regularnie poświęcić tylko 20 sekund na spotkanie z wodą i mydłem, aby cieszyć się zdrowiem – mówiła na antenie Karolina.

Znani też myją

Kampanię „Cała Polska Myje Ręce” wsparło wiele sławnych osób. Na Facebooku można znaleźć zdjęcia gwiazd trzymających kartkę z hasłem projektu lub będących w trakcie mycia rąk. CPMR wspierają m.in.: modelka Ilona Felicjańska, aktorzy Dorota Czaja i Łukasz Nowicki.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia kampanii w Internecie, a przede wszystkim do dbania o higienę rąk!

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-01-21 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rusza akcja #ZbadajNerki, której ambasadorem został aktor Piotr Polk

PAP/otworzsercenanerki.pl

Nerki chorują po cichu, a przewlekła choroba nerek (PChN) początkowo nie daje widocznych objawów. W Polsce na PChN choruje ponad 4 miliony osób, a aż 90% z nich o tym nie wie. [1] Chcąc przywrócić nerkom „głos”, ambasador kampanii „Otwórz Serce Na Nerki”, Piotr Polk, zachęca Polaków do regularnej profilaktyki w ramach akcji #ZbadajNerki. Dlaczego? Bo systematyczne wykonywanie badań daje szansę na wykrycie przewlekłej choroby nerek w jej początkowych stadiach i pozwala zatrzymać rozwój choroby, a tym samym zapobiec jej groźnym konsekwencjom.

Więcej ...

Irlandczycy bronią matek i nie chcą zmiany definicji rodziny

2024-03-27 17:17

Adobe Stock

Zdecydowana większość Irlandczyków opowiedziała się przeciw poszerzeniu definicji rodziny i usunięciu z irlandzkiej konstytucji istotnego zapisu o powadze macierzyństwa. Tamtejsi katolicy mówią o „wielkim zwycięstwie zdrowego rozsądku”.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...