Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O miłosierdziu w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca

Otwarcie Sacrofilmu –
koncert Orkiestry Symfonicznej

Małgorzata Stępniewska

Otwarcie Sacrofilmu – koncert Orkiestry Symfonicznej

„ (...) Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia. Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój”
(św. Jan Paweł II, 17 sierpnia 2002 r., Kraków-Łagiewniki)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 21 lat Sacrofilm - Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego to kino, które uczy mieszkańców Zamościa i nie tylko odkrywać sacrum. W ramach tego przeglądu podejmowane są próby nawiązania dialogu między religiami monoteistycznymi - judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. W tym roku organizatorzy przedsięwzięcia pokazywali „miłosierdzie w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”. 21. Sacrofilm otworzył koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Występ był połączony z projekcją filmu „Ostatnia droga” w reżyserii Roberta Wichrowskiego.

Reklama

Jak mówić i pokazywać miłosierdzie, by było zrozumiałe dla wszystkich? Przed tym wyzwaniem stanęli organizatorzy Sacrofilmu, zapraszając na filmowe spotkania znawców tematu. Odczytywania tej tajemnicy Boga w ujęciu naukowym podjęli się zaproszeni prelegenci. I tak ks. dr hab. Marian Pokrywka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas wykładu w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji wyjaśnił, dlaczego miłosierdzie powinno się wiązać ze sprawiedliwością. Natomiast Yasin Özbek, przedstawiciel Fundacji „Dunaj” Instytut Dialogu wskazał na obecność miłosierdzia w islamie. Od lat gościem specjalnym Sacrofilmu jest reżyser prof. Krzysztof Zanussi. Tym razem, zanim zaprezentował on widzom odnowioną elektronicznie kopię „Spirali” z 1978 r., wcześniej podzielił się w auli WSZiA rozważaniami o miłosierdziu Bożym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na ekranach Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” uczestnicy Sacrofilmu zobaczyli projekcje, które skłaniały niejednokrotnie do refleksji i aktywnego udziału w dyskusjach po napisach końcowych. Wprowadzenia jak i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z zaprezentowanymi pokazami podjął się już po raz piąty ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego. Swój debiut komentatora miał Marcin Dudziak, reżyser filmu „Wołanie”. Rzeczywistość muzułmańską, w której dokonywane są dzieła „w Imię Miłosiernego, Litościwego Boga”, przedstawiały dwa filmy: „Apostoł” w reżyserii Cheyenne Carron oraz „Timbuktu” Abderrahmane Sissako. Miłosierdzie widziane w chrześcijaństwie można było dostrzec w „Durniu” Yurija Bykova, oraz w filmach „Czas niedokończony. Wiersze ks. Jana Twardowskiego” i „Bernadetta. Cud w Lourdes” autorstwa Jeana Sagolsa. Ostatnim kinowym obrazem tegorocznej edycji Sacrofilmu i zarazem przedpremierowym był „Sprawiedliwy”, w reżyserii Michała Szczerbica.

21. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego poprzez swój program urzeczywistniła słowa papieża Franciszka z bulli „Misericordiae vultus”: - Miłosierdzie posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam wejść w relacje z judaizmem i islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga. Zainteresowanie tym tematem uwidoczniło się w uczestnictwie na projekcjach filmowych. W sumie 1000 widzów na własne oczy zobaczyło miłosierdzie obecne w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-18 09:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Każdy jest KIMŚ! Głośny film z przesłaniem pro - life

Więcej ...

Cudowne odnalezienie relikwii i wyjątkowa kanonizacja. W kwietniu mijają ważne rocznice związane ze św. Andrzejem Bobolą

2025-04-11 12:00
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

W kwietniu mijają dwie ważne rocznice związane z patronem Polski św. Andrzejem Bobolą - 17 kwietnia rocznica jego kanonizacji w 1938 r. w Rzymie, a 19 kwietnia rocznica odnalezienia w Pińsku (obecnie na Białorusi) jego ciała, zachowanego od rozkładu. Oba te wydarzenia odbyły się w niezwykłych okolicznościach - przypomina portal andrzejbobola.info.

Więcej ...

Multimedialna Droga Krzyżowa na Ślężę

2025-04-12 10:11

screen YT

Kilkaset osób uczestniczyło w nocnej Multimedialnej Drodze Krzyżowej na Górę Ślężę. W czasie drogi, na poszczególnym stacjach na projektorze wyświetlane były fragmenty filmu “Pasja” ukazujące Mękę Pańską. Na zakończenie nabożeństwa w kościele na Ślęży odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii pw. NSPJ w Sulistrowicach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali...

Wiadomości

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...