Reklama

Głos z Torunia

Syberyjskie wspomnienia

Katolicki Toruń

W 76. rocznicę wywózek Polaków na Syberię grupa Sybiraków ze Związku Sybiraków Oddziału Toruńskiego oraz zaproszeni goście upamiętnili bohaterów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie z okazji 76. rocznicy wywózek Polaków na Syberię odbyło się 12 lutego w Toruniu. Uroczystości przebiegały w Urzędzie Marszałkowskim, Zespole Szkół nr 1 oraz kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

W urzędzie

Reklama

Na uroczystość przybyli członkowie związku oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Zebranych powitał Marcin Swaczyna z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Urzędzie Marszałkowskim. Zauważył, że głos Sybiraków z czasem będzie coraz bardziej rozumiany, coraz więcej bowiem gromadzimy informacji o wywózkach i losach zesłańców. Wydanie książki „Syberyjskie wspomnienia” i spotkania rocznicowe sprzyjają utrwalaniu pamięci. Jan Myrcha, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu, podkreślił obecność Anny Łukaszewskiej – dyrektor Wydziału Edukacji UM, Barbary Rojek i Anny Rojewskiej – przedstawicielek Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej, a także Michała Antonowicza – doktoranta Wydziału Nauk Historycznych UMK, który walnie przyczynił się do powstania książki „Syberyjskie wspomnienia”. Prezes wyraził też nadzieję na wzniesienie pomnika Sybiraków dla upamiętnienia męczeństwa Polaków na nieludzkiej ziemi oraz życzył, aby opublikowana książka miała swój dalszy ciąg w kolejnym, uzupełnionym wydaniu. Poinformował, że równolegle odbywają się uroczystości w Zespole Szkół nr 1 w Toruniu. Głos zabrali również m.in. Zdzisław Mickiewicz – pierwszy prezes Związku Sybiraków oraz marszałek Piotr Całbecki. Podczas spotkania Grzegorz Borek z Urzędu Marszałkowskiego został wyróżniony Odznaką Honorową Sybiraka za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa

Uroczystości rocznicowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego rozpoczęto hymnem Sybiraków. Mszę św. celebrował kapelan Związku Sybiraków ks. prał. Józef Nowakowski, który w homilii podkreślił wagę takich uroczystości. Są one wyrazem pamięci o gehennie, jaką przeżywali Polacy na nieludzkiej ziemi, niszczeniu ich życia i unicestwieniu wielu. – Życzliwość, uczciwość, współpraca pokoleń, miłość między ludźmi niech będą naszymi zasadami, których jesteśmy głosicielami i których starajmy się być realizatorami. Liczę zawsze, że młodzi będą tymi, którzy tę współpracę będą budowali – zakończył celebrans.

Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewnili Sybiracy. We wspólnocie modlitewnej uczestniczyli również ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia – proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu oraz Zbigniew Matuszewicz – dyrektor Zespołu Szkół nr 1, poczty sztandarowe, przedstawiciele grona pedagogicznego i uczniowie.

Przy tablicy

Po Mszy św. pod tablicą pamiątkową w przykościelnym krużganku spotkali się Sybiracy i goście, wśród których nie zabrakło m.in. prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, płk. Dariusza Adamczyka i mjr. Ireneusza Bandury z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, posła Arkadiusza Myrchy, delegacji Związku Nauczycielstwa Polskiego, miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich, przedstawicieli związków kombatanckich, przedstawicieli prasy oraz telewizji. – Nieludzka ziemia została usłana krzyżami zmarłych Polaków – powiedział Jan Myrcha i zwrócił uwagę, że żaden naród nie może istnieć ani rozwijać się bez przywiązania do swej tradycji i swoich dziejów niezależnie od tego, jak byłyby bolesne, a wydana książka stanowi materiał do refleksji, zadumy nad losami Polaków. Prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował za spotkanie i zauważył, że coraz mniej jest żyjących świadków czasu deportowań. Zapewnił, że zawsze będziemy pamiętali o ich zniewolonym losie i ich marzeniach powrotu do wolnej Polski.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą syberyjską Golgotę.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-25 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Dwie rocznice sybiraków

Apel Pamięci Sybiru

Wacław Kwieciński

Apel Pamięci Sybiru

W murach Szkoły Podstawowej Nr 23 miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło społeczność lokalną, by oddać hołd i przypomnieć o tragicznych losach Polaków deportowanych na Sybir.

Więcej ...

Kard. Dziwisz: Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu "z dalekiego kraju"

2025-04-02 15:53

Włodzimierz Rędzioch

„Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu "z dalekiego kraju", ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy św. w Bazylice św. Piotra w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski senior i osobisty sekretarz Papieża Polaka do 2 kwietnia 2005 r. podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność na Eucharystii.

Więcej ...

Prokuratura uchyla areszt wobec Anny W.; domaga się jednak poręczenia w wysokości 400 tys. zł

2025-04-03 11:45

Adobe Stock

Prokuratura uchyliła areszt dla byłej dyrektor Biura Prezesa Rady Ministrów Anny W., uwzględniając opinię biegłego, z której wynika, że iż izolacja matki może pogłębić chorobę dziecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?