Reklama

Jasna Góra

41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

Miłosierni jak Ojciec

Niedziela Ogólnopolska 10/2016, str. 8

Krzysztof Świertok

W dniach 26-29 lutego br. na Jasnej Górze odbyła się 41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. To doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych – zarówno księży, jak i świeckich – zgromadziło w tym roku w sanktuarium ok. tysiąca osób ze wszystkich diecezji Polski oraz z zagranicy. Obecny był bp Adam Szal, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku hasło kongregacji nawiązywało do Roku Świętego Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka: „Miłosierni jak Ojciec”.

Cel: ożywianie wiary

Ks. Marek Sędek – moderator generalny Ruchu Światło-Życie zwrócił uwagę na dynamiczne rozrastanie się rodzinnej gałęzi ruchu oazowego, ale podkreślił, że wciąż podstawowym wyzwaniem stojącym nie tylko przed Ruchem Światło-Życie jest ożywianie wiary młodych ludzi. Zdaniem moderatora generalnego, nadzieją na duchowe przebudzenie jest czas Światowych Dni Młodzieży. – Bardzo nam zależy, żeby oprócz tych różnych wymiarów Światowych Dni Młodzieży, związanych z Festiwalem Młodych, z centrum powołaniowym, z katechezami w różnych językach, z obecnością Ojca Świętego, nie było to wydarzenie o charakterze eventu, czyli jednorazowe – mówił ks. Sędek. Moderator generalny uważa, że „trzeba to piękne wydarzenie, jakim jest spotkanie z Ojcem Świętym i Światowe Dni Młodzieży, wpisać w proces ewangelizacji, w proces formacji młodych ludzi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokazać światu wielki ruch oazowy

Reklama

Słowo do zebranych na kongregacji skierował ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Światowych Dni Młodzieży. Wskazał niektóre konkretne sposoby zaangażowania się wspólnot Ruchu Światło-Życie w wydarzenia centralne podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wymienił Festiwal Młodych, animację katechez, poprowadzenie trzech ważnych akademii dla ludzi młodych: Akademii Boga, Akademii Rodziny i Akademii Miłosierdzia. Ks. Suchodolski podkreślił, że trzeba światu pokazać ten wielki ruch odnowy Kościoła, który działa w parafiach, w diecezjach.

Zanurzyć się w tajemnicy Bożego Miłosierdzia

Centralnym punktem programu w dniu 27 lutego była Msza św., której w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Adam Wodarczyk, były moderator generalny Ruchu Światło-Życie, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. W homilii zachęcał do podjęcia drogi miłosierdzia, którą szedł założyciel oazy. – Dzisiaj przeżywamy też dodatkową uroczystość, bo spotykamy się w 29. rocznicę odejścia do Pana sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, naszego założyciela. Patrząc przez pryzmat jego życia, świętości, przez to, czego nauczał, co głosił, uświadamiamy sobie też, w jaki sposób mamy realizować te słowa, że mamy być miłosierni jak Ojciec – przypomniał bp Wodarczyk. – Wielu ludzi potrzebuje tej tajemnicy Bożego Miłosierdzia, zwiastowanej przez nasze życie, nasze świadectwo. Jest to więc nade wszystko zachęta do ewangelizacji, do posługi wyzwolenia, ale też do pochylenia się w diakonii miłosierdzia nad ubogimi, potrzebującymi, zarówno nad ubogimi w wymiarze materialnym, jak i tymi, którzy doświadczają ubóstwa ducha, bo są daleko od Boga – wyjaśniał bp Wodarczyk.

Świadectwo o ks. Blachnickim

Reklama

W niedzielę 28 lutego uczestnicy kongregacji zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W homilii nawiązał on do swojego pobytu w Krościenku nad Dunajcem w lecie 1973 r., gdy uczestniczył w rekolekcjach oazowych dla kleryków wyższych seminariów duchownych. Byli wdzięczni Bogu za ks. Franciszka Blachnickiego. Mogli dotknąć na nowo tajemnicy własnego chrztu i potwierdzić swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Z osobistych notatek z tamtego pobytu, które zachowały się przez ponad 40 lat, abp Depo odczytał fragment: „Kościół to nie zewnętrzna instytucjonalna obudowa, to nawet nie doktryna. To, co istotne, to osobisty związek, więź z Chrystusem, a następnie horyzont drogi ku drugiemu człowiekowi, albowiem Bóg, stwarzając nas dla nas samych – jak określa Sobór Watykański II w «Gaudium et spes» – zadał nam odnalezienie siebie nie inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie”. Do tych zapisków abp Depo dopowiedział jeszcze słowa czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego z jego notatki z 25 lipca 1985 r. oraz z jego testamentu: „ Oddałem Panu swoje życie za Kościół i jego odnowę w Europie. Gdyby Pan pozwolił mi jeszcze żyć i działać, jednego bym pragnął, abym skuteczniej i owocniej ukazywał pośrodku współczesnego świata piękno i wielkość tajemnicy Kościoła, sakramentu, czyli znaku i narzędzia jedności z Chrystusem w Duchu Świętym wszystkich ludzi”.

41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie zakończyła się 29 lutego Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adama Szala oraz spotkaniem moderatorów.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

2016-03-02 08:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszystko zaplanował

Oazowicze z Kalinowego wraz z portretem ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie

Fot. arch. Oazy

Oazowicze z Kalinowego wraz z portretem ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie

Kasia była animatorką Oli. Ola, dziś żona i mama, w prowadzonej przez siebie grupie miała m.in. Agatę. Uczestniczką grupy Agaty była Agnieszka, która niedawno sama została animatorką

Więcej ...

Świdnica. Liturgia, która prowadzi drogą światła

2025-04-19 23:00
Bp Marek Mendyk podczas poświęcenia ognia i paschału przed katedrą świdnicką na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

Hubert Gościmski

Bp Marek Mendyk podczas poświęcenia ognia i paschału przed katedrą świdnicką na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

W świdnickiej katedrze w sobotnią noc 19 kwietnia odbyła się najważniejsza celebracja roku liturgicznego – Wigilia Paschalna. Uroczystości przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, który wygłosił również paschalną homilię. W koncelebrze uczestniczył biskup senior Ignacy Dec oraz duszpasterze parafii katedralnej. Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia ognia i paschału przed katedrą, który do wnętrza świątyni wniósł diakon.

Więcej ...

Franciszek: nie szukajmy Chrystusa w grobie

2025-04-20 11:40

Włodzimierz Rędzioch

Musimy szukać Jezusa Zmartwychwstałego w życiu, szukać w twarzach braci, szukać w codzienności, szukać Go wszędzie, ale nie w grobie - stwierdził papież w homilii odczytanej przez kard. Angelo Comastriego Mszy św. wielkanocnej. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej sprawował ją jako papieski delegat na placu św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Wiara

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak