Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu „Księga ocalenia”. Film głęboki i dający do myślenia był punktem wyjścia do dalszych rozważań. Kolejnym punktem rekolekcji była adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie można było też skorzystać z sakramentu spowiedzi. W samo południe ks. Woltański sprawował Mszę św. W homilii zwracał uwagę na postać starszego syna, który często pozostaje niezauważony. Mówił o starszym bracie, który nie cieszy się z powrotu młodszego brata, nawet nie nazywa go swoim bratem, a zgotowane powitanie uważa za niesprawiedliwość. Tymczasem tak jak powrót syna marnotrawnego cieszy ojca w tej przypowieści, tak i nawrócenie każdego grzesznika cieszy naszego Ojca w niebie. Kapłan zauważył, że jest to jedna z dobrze znanych przypowieści ewangelicznych, ale każdy z nas powinien nie tylko znać Słowo Boże, ale też nim żyć. Ks. Mariusz wrócił też w kilku zdaniach do obejrzanego wcześniej filmu, gdzie główny bohater nie rozstawał się ze swoim plecakiem, którego zawartość była dla niego bezcenna. W tym miejscu kapłan postawił pytania: Co jest naszym bagażem? Co niesiemy z sobą przez życie?
Reklama
Dyskusja nad tym, co niesiemy z sobą przez życie, co mamy w swoich torebkach, plecakach, była też przedmiotem rozmowy po Eucharystii. Uczestnicy rekolekcji zostali wcześniej poproszeni, by zabrali ze sobą swoje podręczne bagaże i – sprawdzając ich zawartość – spróbowali odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie: Co niesiemy z sobą przez życie? Podczas rozmowy zwracano uwagę, jak ważny jest właściwy dobór filmów, które oglądamy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie spotkania grupa pochyliła się nad przypowieścią o uczcie z Ewangelii według św. Łukasza (por. Łk 14, 15-24). Pogłębiona lektura tekstu biblijnego była też próbą poznania uczuć gospodarza, który w przypowieści zaprasza na ucztę, a wybrani goście odrzucają to zaproszenie, zasmucając go. To wspólnotowe pochylenie nad Ewangelią było też próbą odczytania, co Bóg mówi do nas tu i teraz i jak mamy żyć tym Słowem.
Dzień skupienia siemiatyckich wolontariuszy zorganizowano po raz pierwszy w 2015 r. Także w tym roku dzięki posłudze ks. Mariusza Woltańskiego grupa mogła przeżyć wyjątkowy czas i przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.