Reklama

Powołałeś nas jak Piotra

Niedziela przemyska 8/2003

Niedziela 26 stycznia br. zgromadziła w kościele parafialnym św. Piotra i św. Jana w Krośnie członków Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej (DIAK) na dorocznym podsumowaniu działalności za rok ubiegły i zatwierdzeniu planów pracy na rok bieżący.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspaniała nowoczesna świątynia krośnieńska i dominująca w niej statua św. Piotra - Pierwszego Apostoła i my, około 150-osobowa grupa członków Rady DIAK, powołanych do apostołowania w XXI w. Metropolita przemyski abp Józef Michalik, wygłaszając homilię podczas koncelebrowanej Mszy św. kieruje do nas słowa: "... To On nas wybrał, On nas powołał, On potrzebuje człowieka, żeby mógł przez niego pokazać wartość swojej Ewangelii i by we wspólnocie zrozumieć jej głębię...".
Współcześni obserwatorzy życia i socjologowie badają, że urząd Kościoła, funkcję Kościoła i Jego przydatność sprawdza się w urzędzie prorockim, w którym mają swój udział członkowie Akcji Katolickiej poprzez głoszenie Dobrej Nowiny. Prymas Tysiąclecia mówił: "... żeby głosić kłamstwo, trzeba całych systemów, jeśli się głosi prawdę wystarczy jeden człowiek...". Kościół katolicki głosi konieczność prawdy w obronie życia, budzi sumienia. Głosi także, że u progu debaty nad wejściem do Unii Europejskiej, należy myśleć o takiej przyszłości i do takiej przyszłości dążyć, która gwarantuje przestrzeganie Bożego prawa.
Samo spotkanie, będące wypełnieniem statutowego obowiązku dokonania podsumowań i oceny działalności Zarządu DIAK, odbyło się w dolnym kościele w tzw. sali "papieskiej". Podsumowania dokonał prezes Piotr Stańko, dziękując zazapał i zaangażowanie tym wszystkim, którzy w Akcji Katolickiej znaleźli dopełnienie swojej miłości do Boga, Kościoła i człowieka. Natomiast przedstawiając nowy program pracy Akcji Katolickiej na rok 2003, który został opracowany na bazie Programu Duszpasterskiego Archidiecezji Przemyskiej, Piotr Stańko określił go jako pogram dążenia do świętości, przez bliskość Maryi nawiedzającej parafie naszej archidiecezji w znaku Jasnogórskiej Ikony. Środkami do osiągnięcia świętości, wskazanymi we wspomnianym Programie Duszpasterskim są: "umiłowanie modlitwy, pokorne korzystanie ze źródeł Bożego Miłosierdzia, oraz wchodzenie w tajemnice wiary w świętej liturgii". Przekazując nowy program do realizacji, prezes przypomniał słowa Asystenta Diecezjalnego skierowane do pielgrzymów w Strachocinie: "... Misji w Kościele nie otrzymuje się na określony czas... ale jest ona powołaniem do nieustannego naśladowania Jezusa...".
Metropolita Przemyski, ustosunkowując się do przedstawionego sprawozdania i programu, dojrzał wiele pozytywów świadczących o specyfice i wartości Akcji Katolickiej takich jak: kwadrans ewangeliczny na spotkaniach POAK, doskonalenie rodzin członków Akcji Katolickiej przez wspólną modlitwę czy też relacja do aktualnych wydarzeń diecezjalnych. Życzył równocześnie, by przez zjednoczenie z Chrystusem i dążność do świętości członkowie Akcji Katolickiej stali się doskonałym obrazem Boga.
Stałym punktem tych dorocznych spotkań jest moment dzielenia się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń. Na zakończenie zgromadzeni obejrzeli program jasełkowy Betlejemska noc XXI wieku zaprezentowany przez lokalnych aktorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Droga św. Jakuba ustanowiła nowy rekord: w 2025 roku ponad pół miliona pielgrzymów

2026-01-02 13:28
szlak jakubowy

Karol Porwich/Niedziela

szlak jakubowy

Pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba cieszy się coraz większym zainteresowaniem: w roku pielgrzymkowym 2025 liczba pielgrzymów pobiła wszystkie poprzednie rekordy i po raz pierwszy przekroczono granicę pół miliona. Według statystyk Biura Pielgrzymów w Santiago de Compostela, certyfikaty otrzymało 530 987 pielgrzymów. Wśród nich 53,4 proc. stanowiły kobiety - było ich prawie 35 tys. więcej niż mężczyzn. Jak zawsze, najliczniejszą narodowością byli Hiszpanie (228 527), a następnie Amerykanie (43 980), Włosi (26 680) i Niemcy (24 356).

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż do kosza

2026-01-03 14:10

Adobe Stock

W jednej ze szkół podstawowych w Kielnie (gmina Szemud) miało dojść do bulwersującego zdarzenia. Według relacji publikowanych w mediach społecznościowych nauczycielka zażądała zdjęcia krzyża ze ściany sali lekcyjnej, a gdy uczniowie zaprotestowali – sama zerwała go i wrzuciła do kosza na śmieci. Sprawą zajęła się poseł Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Zmiany zasad pisowni polskiej obowiązujące od 1 stycznia...

Wiadomości

Zmiany zasad pisowni polskiej obowiązujące od 1 stycznia...

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Trump: przywódca Wenezueli Nicolas Maduro i jego żona...

Wiadomości

Trump: przywódca Wenezueli Nicolas Maduro i jego żona...

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Kościół

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kościół

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!

Kościół

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!