Reklama

Dobro zwycięży

Prelegenci z całego świata przez dwa dni (11 i 12 marca 2016 r.) dyskutowali na temat problemów współczesnej polityki i zagrożenia terrorystycznego. Miejscem kongresu była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wśród prelegentów byli m.in. Antoni Macierewicz – minister obrony narodowej oraz Witold Waszczykowski – minister spraw zagranicznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Większość z nas pamięta doskonale, jak św. Jan Paweł II wprowadzał nas w nowe, trzecie tysiąclecie. Myśleliśmy, że czeka nas wreszcie takie tysiąclecie, w którym ludzie będą żyć w pokoju, będą szczęśliwsi (...). Ale nie trzeba było długo czekać, 11 września 2001 r. pokazał coś strasznego. Św. Jan Paweł II powiedział, że od tamtej chwili ludzie na całym świecie z nową intensywnością uświadomili sobie swoją słabość i zaczęli patrzeć w przyszłość z głębokim lękiem – tymi słowami rozpoczął Międzynarodowy Kongres „Problemy współczesnej polityki: konflikty zbrojne i terroryzm” o. dr Zdzisław Klafka CSsR – rektor WSKSiM w Toruniu. Dwa dni konferencji przygotowanych przez zaproszonych gości z całego świata pokazały, jak wiele jest dziś wokół nas niebezpieczeństw i punktów zapalnych.

Dlaczego terroryzm

Reklama

Terroryzm zwykle kojarzy nam się z najbardziej medialnymi wydarzeniami, które nie występują zbyt często. Kiedy jednak odniesiemy się do statystyk, okazuje się, że każdego dnia w zamachach terrorystycznych ginie ok. 100 osób. Warto więc zapytać o to, kto, jak i dlaczego ich dokonuje. Odpowiedzi w swojej prelekcji starał się udzielić prof. Sebastian Wojciechowski (UAM), który analizując struktury grup terrorystycznych, podkreślił znaczenie osób wspierających zamachy, których przybywa. Radykalizm pełen nienawiści, skrajne idee i ideologie, niezrównoważone stany i postawy psychiczne czy rosnące dysproporcje ekonomiczne to główne powody, dla których coraz większa grupa ludzi angażuje się na świecie w poparcie tego typu działań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bezpieczeństwo

Kolejni wykładowcy skupiali się na konkretnych obszarach geograficznych, wśród których warto wymienić Indie, Pakistan, Ukrainę, Syrię, Hiszpanię, Irak czy Afganistan. Ponadto poruszano najważniejsze przyczyny ataków zbrojnych, takie jak: wojny domowe, rewolucje i przewroty polityczne, wojny walutowe czy kulturowe. Szerzej podjęto temat Rosji i jej działań na przestrzeni ostatnich lat, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji niepodległych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Próbowano również odpowiedzieć na pytanie o bezpieczeństwo Polski, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży czy szczytu NATO. Uspokojono, że choć w najbliższym roku ryzyko jest nieco większe, to jednak nie ma jak dotąd przesłanek, by spodziewać się zamachu terrorystycznego w naszym kraju.

Obraz bezpieczeństwa Polski nakreślony przez wielu prelegentów ze środowiska naukowego potwierdziły również wystąpienia Witolda Waszczykowskiego – ministra spraw zagranicznych i Antoniego Macierewicza – ministra obrony narodowej, które były zwieńczeniem dwudniowego kongresu.

Wyzwania

Min. Waszczykowski scharakteryzował zagrożenia i wyzwania, jakie stoją przed Polską w najbliższym czasie: konflikt między Rosją a Ukrainą, zaniedbana współpraca z państwami sąsiednimi, problemy strukturalne NATO czy Unia Europejska; bezpieczeństwo państw południa Europy i na Bliskim Wschodzie, to, skąd przybywają do Europy emigranci i uchodźcy, czy dalsza polityka największego z zachodnich partnerów – Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że spraw tych jest wiele i nie można ich rozwiązywać po kolei, ale trzeba to czynić równocześnie, dlatego tak ważna jest współpraca z sojusznikami.

Antoni Macierewicz skupił się na konfliktach zbrojnych i terroryzmie oraz ich znaczeniu dla Polski. Odwołując się do historii, minister obrony narodowej pokazał, że opór Polaków minionych czasów przyczynił się do odzyskania niepodległości przez kraje środkowej Europy. Podobnie dziś – opór ten nie pozwala odzyskać Rosji dawnej strefy wpływów, mimo różnorodnych form nacisku, jak m.in. sprowokowanie i zgoda na falę migracyjną.

Obserwując narastającą falę zła, warto pamiętać o słowach św. Jana Pawła II, który nauczał, że wobec takiej sytuacji „Kościół pragnie dać świadectwo o swej nadziei opartej na przekonaniu, że zło, «mysterium iniquitatis», nie ma ostatniego słowa w ludzkich dziejach”. Słowa te niosą nadzieję, że w obliczu tak wielu ataków nienawiści dobro mimo wszystko zwycięży.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-29 14:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kresy - zaginiony świat

Kościół w Rudkach, gdzie znajduje się mauzoleum Fredrów

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Kościół w Rudkach, gdzie znajduje się mauzoleum Fredrów

W dniach 17-18 maja 2017 roku w Sali Balowej Pałacu Małachowskich w Nałęczowie odbędzie II Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Kresy - zaginiony świat. Polacy i kultura polska na dawnych kresach Rzeczypospolitej" z cyklu Nałęczowskie Spotkania Wschodnioeuropejskie "Willa Kresy".

Więcej ...

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

2025-03-11 10:49

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 8, 51-59.

Więcej ...

Powiat przysuski wprowadza 2 lekcje religii tygodniowo

2025-04-10 11:21

Adobe Stock

Starosta przysuski Marian Niemirski poinformował, że Zarząd Powiatu podjął decyzję o stworzeniu warunków do wprowadzenia nauczania religii w wymiarze 2 godzin tygodniowo, "w celu zapewnienia prawidłowego kształcenia sfery duchowej uczniów w powiecie przysuskim". To odpowiedź na decyzję rządu, który zdecydował, że od września br. w szkołach publicznych w Polsce lekcje religii i etyki realizowane będą w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć...

Kościół

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Kościół

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...