Reklama

Witold Iwańczak

„Niedziela” między dawnymi a nowymi laty

2016-03-29 14:04

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”
Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 39

Pierwszy numer „Niedzieli” ukazał się z datą 4 kwietnia 1926 r., a więc w 2016 r. obchodzimy 90. urodziny naszego tygodnika. Każda rocznica stanowi okazję do zatrzymania się „między dawnymi a nowymi laty”. To czas przemyśleń, podsumowań i życzeń. Od wielu tygodni w redakcyjnej poczcie otrzymujemy listy z refleksjami na temat naszej historii oraz dobrymi życzeniami, często bardzo osobistymi. Czytamy je z radością i uwagą. Dowiadujemy się, jak postrzegają nas Czytelnicy, a ich serdeczne słowa są drogowskazami na przyszłość. Radujemy się żywym kontaktem z naszą Redakcją Pasterzy polskich diecezji i Hierarchów z Watykanu, którzy wyrażają swoją bliskość oraz uznanie dla dzieła „Niedzieli” oraz błogosławią Zespołowi Redakcyjnemu i Czytelnikom. Serdecznie dziękujemy za tę urodzinową korespondencję. Otrzymane listy w miarę możliwości będziemy publikować w kolejnych numerach, a całość ukaże się w Księdze Jubileuszowej „Niedzieli”.

ZOBACZ W PDF PIERWSZY NUMER NIEDZIELI, KTÓRY UKAZAŁ SIĘ 4 KWIETNIA 1926r.

W bieżącym numerze zamieszczamy (obok) urodzinowe słowo pasterskie skierowane do „Współpracowników Prawdy” Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przez abp. Wacława Depo – metropolitę częstochowskiego, a więc naszego szefa, a zarazem przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Na następnych stronach prezentujemy fragmenty listów hierarchów kościelnych, podsumowujących naszą pracę i wskazujących kierunki dalszych działań. Bo choć „Niedziela” ma za sobą już 90 lat, to przed nią przecież przyszłość. Tak więc pasterskie błogosławieństwo oraz dobre rady bardzo sobie cenimy. Obficie obdarowani, podążamy w dalszą drogę.

Rocznicowe uroczystości „Niedzieli” będą się składały z dwóch części. W dniu urodzin naszego pisma – w poniedziałek 4 kwietnia br. rozpoczniemy pielgrzymkę autokarową do Watykanu. Tutaj jestem winna Państwu wyjaśnienie. Nasza pielgrzymka bowiem miała się odbyć pociągiem. Z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy przestawić się na przejazd autokarem. Za tę zmianę przepraszam i tym serdeczniej zapraszam na pielgrzymkę do Watykanu. Nasze autokary wyjadą z Warszawy, Częstochowy i Katowic, aby na środę dojechać do Rzymu. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. sprawowana 6 kwietnia o godz. 8 na ołtarzu-grobie św. Jana Pawła II. Spotkamy się już o godz. 7 na Placu św. Piotra, w pobliżu wejścia do sali audiencyjnej Pawła VI, i razem udamy się do Bazyliki św. Piotra. Po Eucharystii nawiedzimy grób św. Piotra, aby dotknąć Skały Kościoła. Oczywiście, przejdziemy przez Drzwi Święte Roku Miłosierdzia.

Z papieżem Franciszkiem spotkamy się podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra. Przewidziany jest też spacer po Rzymie, a na koniec dnia odśpiewamy Apel Jasnogórski pod papieskim oknem w Watykanie. W drodze powrotnej do Polski zatrzymamy się w Asyżu i nawiedzimy bazylikę św. Franciszka. Szczegóły dotyczące naszej urodzinowej pielgrzymki podane są na ostatniej stronie „Niedzieli” oraz na: www.niedziela.pl .

Drugi etap jubileuszowych uroczystości odbędzie się podczas dorocznej pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę, czyli w sobotę 17 września br. W odpowiednim czasie przedstawimy plan tych uroczystości. Dzisiaj natomiast pozostaje powiedzieć naszym Czytelnikom i Przyjaciołom: Do zobaczenia w Watykanie! To ostatnie dni zapisów na pielgrzymkę. Proszę się spieszyć, bo już zamykamy listę osób wybierających się z nami do Rzymu.

ZOBACZ PIERWSZY NUMER NIEDZIELI

Tagi:
jubileusz Tygodnik Niedziela tygodnik

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem