Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wrażliwość młodych twórców

Piotr Lorenc

Już po raz ósmy Pałac Kultury Zagłębia (PKZ) w Dąbrowie Górniczej zorganizował ogólnopolski konkurs „Siedem grzechów głównych”. Uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej w PKZ odbyło się 18 marca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagrody i wyróżnienia wręczali: bp Grzegorz Kaszak, który co roku wspiera konkurs i przyczynia się do rozszerzania idei konkursu; ks. Andrzej Stasiak – proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, współorganizator konkursu; Zbigniew Kałuża – zastępca naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Dąbrowy Górniczej oraz Małgorzata Majewska – dyrektor Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

W 8. edycji konkursu wzięło udział 331 uczestników, w tym: 297 w kategorii „malarstwo” – nadesłano 302 prace, oraz 34 uczestników w kategorii „poezja” – nadesłano 59 wierszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Każdego roku konkurs gromadzi wokół tematu grzechu i moralności twórców z całego kraju. Tym razem byli to twórcy od Szczecina, poprzez Gdynię, Elbląg, Bydgoszcz, Wrocław, Zamość, aż po Polanicę-Zdrój. W większości otrzymaliśmy zgłoszenia zbiorowe z przedszkoli, szkół, świetlic środowiskowych i instytucji kultury. Zgłoszenia indywidualne przeważały w kategorii „poezja”, która obejmowała również uczestników dorosłych – powiedziała Sylwia Nowak, starszy instruktor plastyki w PKZ, koordynatorka i pomysłodawczyni konkursu.

Reklama

Jury nie miało łatwego zadania. Ale prof. Urszula Szuścik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Bartosz Gawlik z Muzeum Zagłębia w Będzinie i ks. Tomasz Zmarzły – członkowie jury nie z takimi zadaniami sobie już radzili. W protokole konkursowym jurorzy wyjaśnili, że poziom artystyczny prac plastycznych wśród dzieci najmłodszych: 6-8 lat, w porównaniu z poprzednimi latami, w tym roku jest słabszy. – Umiejętności dzieci w zakresie zobrazowania tematu, zagospodarowania płaszczyzny kartki, przedstawienia postaci, posługiwania się kolorem, stosowania narzędzi malarsko-rysunkowych, budzą pewien niepokój. Można stwierdzić, że w grupie wiekowej, która zazwyczaj charakteryzuje się swobodą wypowiedzi artystycznej mamy do czynienia z kryzysem. Dzieci wykazują pewne braki w rozwoju grafomotorycznym. Można postawić pytanie o przyczynę tego kryzysu. Może farby i kredki zostały wyparte przez tablety i komputery? – podsumowała prof. Urszula Szuścik, przewodnicząca jury. Kategoria wiekowa 9-14 lat to już bogactwo pomysłów, sposobów wyrażania tematu i emocji. Kategoria 15-25 lat też utrzymała wysoki poziom. W nadesłanych pracach najczęściej przedstawiano motyw gniewu, lenistwa, chciwości, nieumiarkowania w jedzeniu i piciu.

Jeżeli chodzi o poezję, to w ocenie jurorów: prof. Bernadety Niesporek-Szamburskiej i Macieja Szczawińskiego z Polskiego Radia Katowice, zgłoszone wiersze były na dobrym poziomie, z tendencją wzrostu umiejętności literackich uczestników. – Wyrażenie słowem motywu siedmiu grzechów głównych jest trudnym wyzwaniem. Okazuje się jednak, że nasi laureaci posiadają zdolność wyrażania słowem zjawisk najtrudniejszych. Uczynili to z dużym wyczuciem, a ich wiersze można zaliczyć do wzorcowych, dlatego przyznaliśmy 8 nagród i 4 wyróżnienia – skwitowała prof. Bernadeta Niesporek-Szamburska.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-30 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Laureat tegorocznego Konkursu Chopinowskiego - kim jest?

PAP

Bruce (Xiaoyu) Liu to pianista kompletny. Dysponuje fenomenalną techniką, która pozwala mu wydobywać z fortepianu najbardziej niesamowite barwy - powiedział PAP muzykolog, dyrygent i dziennikarz "Ruchu Muzycznego" Krzysztof Stefański, komentując wyniki XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Lubojna. Wieczór z dobrą muzyką

2024-04-25 14:06

Marcin Gawęda

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie zaprasza na koncert organowy z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w świątyni parafialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim