Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Siekierki – poemat o forsowaniu Odry

Nakładem Fundacji Wspierania Kultury, ze wstępem i pod honorowym patronatem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, wydana została wyjątkowa pozycja książkowa pt. Siekierki – poemat o forsowaniu Odry”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podejmuje ona tematykę bohaterskiego etosu żołnierzy polskich, których kilka tysięcy oddało swoje życie podczas sławetnego forsowania Odry w Siekierkach podczas II wojny światowej, w 1945 r.

Publikacja ma charakter poematu podejmującego tematykę tragicznych losów żołnierzy I Armii Wojska Polskiego na podstawie kilku wywiadów, których autorce udzielili uczestnicy tamtych wydarzeń, przywołując pamięć poległych towarzyszy broni. Jego autorką jest znana poetka szczecińska Barbara Teresa Dominiczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poemat powstał z inspiracji ks. kan. Januarego Żelawskiego, twórcy i budowniczego Sanktuarium Maryjnego w Siekierkach nad Odrą, erygowanego przez więźnia hitlerowskich obozów zagłady abp. Kazimierza Majdańskiego „dla upamiętnienia trudu i poświęcenia polskich żołnierzy oraz by właśnie tutaj nieustannie trwała modlitwa o pokój” (z aktu erekcyjnego).

Jest to okazja do przypomnienia bezprzykładnego heroizmu i bohaterskiej ofiary tak wielu żołnierzy polskich, którzy w tamtych tragicznych czasach w różny sposób próbowali walczyć o wolną Ojczyznę, a których tak liczna ofiara w tym miejscu wydaje się być zapomniana. Jest to także przyczynek do zrozumienia zawiłych dróg frontowych polskiego żołnierza.

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej za pomocą poetyckiej formy czytelnik przemierza tragiczne drogi życia młodych Polaków, którzy poprzez deportacje, Sybir i szlak bojowy I Armii oddali swoje życie na siekierkowskich rozlewiskach, ale także zapoznaje się z etosem powstania i budowy Siekierkowskiego Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju. W drugiej części czytelnik odnajdzie w epickim przekazie wnikliwą analizę siekierkowskiej bitwy i emocjonalny apel autora – twórcy siekierkowskiego sanktuarium, ks. Januarego Żelawskiego, o pamięć dla poległych i historyczną sprawiedliwość.

Wyjątkową, estetyczną ucztą, obok samej treści poematu, jest wstęp Arcybiskupa Metropolity, ujawniający bardzo szczególny stosunek naszego Pasterza do powierzonego sobie ludu, jego historii i tradycji. Jest to jednocześnie bardzo wyjątkowe zaproszenie do lektury, która będzie nie tylko zapoznawaniem z najnowszą, dość okrutną historią, ale przede wszystkim spotkaniem z prawdą o daninie krwi, która jest dla każdego patrioty taką samą ofiarą za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Reklama

Nie sposób nie posłużyć się tym tekstem na zakończenie tej krótkiej recenzji, ponieważ w niezwykle prosty, a jednocześnie bardzo wyrazisty sposób Ksiądz Arcybiskup zachęca do lektury:

„Weź do ręki, Drogi Czytelniku, ten Siekierkowski Poemat.
Medytuj. Pojedź na cmentarz w Siekierkach.
Przejdź Drogę Męczenników. Medytuj Tajemnice Różańca.
Poczuj potrzebę Pamiętania. Z niej rodzi się potrzeba Pokoju.
Proś o Pokój. I czyń Pokój.
Po Siekierkowskich Drogach Pokoju niech Cię prowadzi Maryja – Nadodrzańska Królowa Pokoju.
A Pan – Dawca Pokoju niech Ci błogosławi” (Głos tej ziemi – abp Andrzej Dzięga).

Książka jest do nabycia w Fundacji (skokorzycki@gmail.com lub adres pocztowy: 73-210 Recz, ul. Choszczeńska 49/1).

Podziel się:

Oceń:

2016-04-14 09:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co wiemy o matce Papieża - promocja książki o Emilii Wojtyłowej

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...