Reklama

Wspomnienie o Antonim Bojakowskim

"Błogosławieni, znaczy szczęśliwi..."

Niedziela legnicka 8/2003

"Nikt z nas nie żyje dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana, jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana" (Rz 14, 7-8).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

22 listopada 2002 r., w uroczystość św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, odszedł do Pana po wieczną nagrodę długoletni muzyk kościelny Antoni Bojakowski, mieszkaniec Legnicy. Nagłe jego odejście pogrążyło w żałobie całą jego rodzinę i wszystkich tych, którzy byli z nim związani.
Uroczystość pogrzebową, w której uczestniczyła niezliczona rzesza wiernych, uświetnił chór parafialny z Domaniowa, którego zmarły Antoni był założycielem.
Czułej i kochającej żonie Anastazji należą się wyrazy podziwu i serdecznej podzięki za jej dobre serce, iż tak troskliwie opiekowała się mężem w czasie jego długiej choroby. Na pomniku jednego z naszych znakomitych Polaków Jana Kiepury widnieją słowa: "Gdy człowiek umiera, nie pozostaje na tej ziemi nic oprócz dobra, które uczynił".
Antoni Bojakowski urodził się w 1924 r. w Uszni w województwie lwowskim, na Kresach Wschodnich, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. To z pewnością wpłynęło na jego całe życie. Był człowiekiem o wrażliwym sercu i otwartej duszy, pełnym energii, kierującym się w życiu zasadami chrześcijańskimi. Za swoją pracę dla Kościoła został odznaczony w 2002 r. przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Oprócz medalu otrzymał ozdobny dyplom z napisem: "Biskup Legnicki nadaje Panu Antoniemu Bojakowskiemu odznaczenie w uznaniu zasług dla Diecezji Legnickiej". Antoni Bojakowski przez kilkanaście lat pełnił posługę organisty i założył na Wschodzie w Uszni kościelny chór mieszany. Ten chór po przesiedleniu na Ziemie Zachodnie działa nadal w Domaniowie, w powiecie oławskim na Dolnym Śląsku. W tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia powstania. Antoni Bojakowski opublikował wiele artykułów dotyczących muzyki kościelnej. Jako historyk zrecenzował siedem publikacji książkowych wydanych w serii Legnickiej Kurii Biskupiej. Był również długoletnim prezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy. Jego praca naukowa i redaktorska znalazła swoje echo także w wydanej drukiem wielkiej monografii Legnicy. Z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997 r. z inicjatywy Antoniego Bojakowskiego powstała publikacja pt. Studia z dziejów Kościoła katolickiego w Legnicy. Przekazał także jako dar serca dla Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II swój księgozbiór w liczbie 3571 woluminów. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk mgr Antoni Bojakowski - muzyk kościelny, historyk, pedagog, działacz społeczno-kulturalny oraz filantrop i miłośnik nauki swoją działalnością propagował pozytywny obraz Kościoła lokalnego w diecezji legnickiej.
Życie, śmierć, czas i wieczność - jak pisał w swoich Wyznaniach św. Augustyn - to sprawy, które muszą obchodzić każdego człowieka. Grób to nie beznadziejność, rozpacz, ale to nadzieja innego życia, życia w wiecznej szczęśliwości. Błogosławieni, którzy, podobnie jak śp. Antoni Bojakowski, etap ziemskiej wędrówki przeszli z Panem, wszak jak pisze wspomniany święty - "Błogosławieni, znaczy szczęśliwi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Idźcie naprzód! Bez lęku, otwarci i mocni w wartościach chrześcijańskich

2024-07-07 12:53

PAP/EPA/GABRIELE CROZZOLI

"Idźcie zatem naprzód! Bez lęku, otwarci i mocni w wartościach humanistycznych i chrześcijańskich, gościnni, ale bezkompromisowi w kwestii ludzkiej godności" - zaapelował Franciszek przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św. na Piazza Unita d'Italia w Trieście.

Więcej ...

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe do pomagania!

2024-07-04 14:59

Adobe Stock

Ewangelia zaprasza każdego, kto jej słucha i kto idzie za Jezusem, do bycia prorokiem, który głosi słowa nie z tego świata, a więc słowa nadziei i ufności, słowa miłości i odwagi.

Więcej ...

Kielce: Ulicami miasta przeszedł Marsz Milczenia

2024-07-07 19:14

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Od Mszy św. w bazylice katedralnej rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości obchodów 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, na które złożył się Eucharystia, Marsz Milczenia i spotkanie na cmentarzu. Upamiętnienie po raz 12. zorganizowały kieleckie organizacje i środowiska patriotyczne.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....