Reklama

Polska

Amen

Magdalena Niebudek/Niedziela

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w klasztorze Ojców dominikanów w Poznaniu, sztab Wspólnoty Lednica 2000 przedstawił symbole tegorocznego XX Spotkania Młodych na Polach Lednickich oraz jego program. Na Lednicy młodzi spotkają się 4 czerwca 2016 r. pod hasłem „Amen”

Tegoroczna Lednica będzie czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W Imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”. – Podczas tego spotkania chcemy wyśpiewać, wytańczyć, wykrzyczeć: „Amen!”, czyli „Niech tak się stanie!” – wyjaśnił o. Maciej Soszyński OP, jeden z duszpasterzy lednickich. W tym roku symbolami spotkania będą: podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Jana Góry OP, oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. – Napisane jest na nim ręką o. Jana hasło tegorocznego spotkania: „Amen”. Zeskanowaliśmy je z jego kalendarza, w którym już wcześniej je sobie zapisał – powiedział o. Wojciech Prus OP i dodał, że tegoroczne spotkanie będzie jednym wielkim podziękowaniem za o. Jana, za jego dzieła i dary. – Wszyscy, którzy cokolwiek mu zawdzięczamy, spotykamy się 4 czerwca na Polach Lednickich! Myślę, że tych ludzi w Polsce jest więcej niż 200 tys., więc liczymy na dużą frekwencję – zauważył o. Prus. Kapłani, tak jak wymarzył sobie o. Góra, otrzymają małą butelkę wina i 3 hostie. – One mają być znakiem tego, że jesteśmy poprzez Eucharystię zaproszeni do pomnażania miłości – wytłumaczył o. Soszyński.

Pola Lednickie 4 czerwca będą otwarte już od godz. 8. Od godz. 9 będzie trwała spowiedź, a o 14 konferencję o entuzjazmie wiary wygłosi o. Adam Szustak OP. – O godz. 16 przejdzie procesja wielkiej radości, tańca, podczas której zabrzmi piękna pieśń „Tylko orły”. Ta procesja była ulubionym elementem spotkań na Polach Lednickich o. Jana. Będzie on nam towarzyszył podczas niej nie tylko „z góry”, planujemy również, aby w pewien sposób pojawił się na Polach Lednickich – zdradziła koordynatorka spotkania Ewa Nagel. Oficjalnie rozpocznie się ono o godz. 17. Jego pierwszej części, zatytułowanej „Chrzest Polski”, przewodniczyć będzie kard. Dominik Duka, prymas Czech, który przywiezie z Pragi relikwie św. Wojciecha. Podczas niej odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W drugiej części spotkania, pt. „800-lecie Dominikanów”, uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci: założyciela zgromadzenia św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława – pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski. Trzecią część „Przyszłość wiary w Polsce i na świecie” rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czym przejdzie procesja, w której ponownie podkreślona zostanie obecność o. Jana Góry. – Na koniec nieodłączny punkt programu, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej – wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia – zapowiedziała Ewa Nagel.

Reklama

Sebastian Kamiński, szef sztabu lednickiego, podkreślił, że w przygotowanie Spotkania Lednickiego zaangażowanych jest prawie 3 tys. wolontariuszy, z czego 2 tys. bezpośrednio w zapewnienie bezpieczeństwa. Przypomniał też, że na stronie: www.lednica2000.pl cały czas trwają zapisy kolejnych osób, które chciałyby pomóc w przygotowaniu spotkania i czuwaniu nad jego przebiegiem. Jak podkreślił Kamiński w rozmowie z KAI, Lednica ma wypracowane procedury, o których nie mówi się głośno. – Są one wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa. Mieliśmy już kilka spotkań na ten temat ze służbami państwowymi. Lednica zawsze była bezpieczna, niezależnie od warunków pogodowych – stwierdził. Z kolei Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkań Lednickich, poinformował, że w tym roku ruszył projekt: www.jedziemynalednice.pl. – To baza wyjazdów na Spotkania Młodych. Zachęcamy osoby, które organizują wyjazdy, aby za jej pośrednictwem kontaktowały się z tymi, którzy jadą na Lednicę, poprzez zamieszczenie informacji w zakładce odpowiedniej dla swojego województwa – wyjaśnił.

2016-05-04 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000 - w tym roku #Lednicawdomu

materiał prasowy

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa gromadzące zwykle kilkadziesiąt tysięcy osób Ogólnopolskie Spotkania Młodych LEDNICA 2000 odbędą się w tym roku 6 czerwca jako #Lednicawdomu. "Połączymy się poprzez transmisję online, podczas której będziemy się modlić, śpiewać, wybierać Chrystusa i doświadczać wszystkich elementów Spotkania, które każdego roku gromadzą nas na Polach Lednickich" - zapowiadają współorganizatorzy spotkania, dominikańscy duszpasterze o. Wojciech Surówka OP i o. Wojciech Prus OP.

Więcej ...

Zaplanowana na czwartek debata kandydatów na prezydenta nie odbędzie się

2020-07-01 21:26

źródło: w polityce.pl

TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty; sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w rozmowach dot. debaty i poinformował, że ich kandydat nie weźmie w niej udziału; czwartkowa debata nie może się więc odbyć - głosi oświadczenie tych redakcji.

Więcej ...

Duchowa rodzina w parafii św. Maurycego

2020-07-02 22:54

Marzena Cyfert

Eucharystia w intencji Wspólnoty Krwi Chrystusa w parafii św. Maurycego

Krew Chrystusa obmywa nas z wszystkich grzechów a skoro jesteśmy Wspólnotą Krwi Chrystusa, to na spotkaniach podejmujemy wszystkie trudne tematy i przedstawiamy punkt widzenia Kościoła – mówi ks. Patryk Olejnik, opiekun Wspólnoty Krwi Chrystusa w parafii św. Maurycego we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Polityka

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga...

Kościół

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...