Reklama

Magdalena Niebudek/Niedziela

Amen

2016-05-04 10:33

Na podst. KAI
Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 56

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w klasztorze Ojców dominikanów w Poznaniu, sztab Wspólnoty Lednica 2000 przedstawił symbole tegorocznego XX Spotkania Młodych na Polach Lednickich oraz jego program. Na Lednicy młodzi spotkają się 4 czerwca 2016 r. pod hasłem „Amen”

Tegoroczna Lednica będzie czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W Imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”. – Podczas tego spotkania chcemy wyśpiewać, wytańczyć, wykrzyczeć: „Amen!”, czyli „Niech tak się stanie!” – wyjaśnił o. Maciej Soszyński OP, jeden z duszpasterzy lednickich. W tym roku symbolami spotkania będą: podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Jana Góry OP, oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. – Napisane jest na nim ręką o. Jana hasło tegorocznego spotkania: „Amen”. Zeskanowaliśmy je z jego kalendarza, w którym już wcześniej je sobie zapisał – powiedział o. Wojciech Prus OP i dodał, że tegoroczne spotkanie będzie jednym wielkim podziękowaniem za o. Jana, za jego dzieła i dary. – Wszyscy, którzy cokolwiek mu zawdzięczamy, spotykamy się 4 czerwca na Polach Lednickich! Myślę, że tych ludzi w Polsce jest więcej niż 200 tys., więc liczymy na dużą frekwencję – zauważył o. Prus. Kapłani, tak jak wymarzył sobie o. Góra, otrzymają małą butelkę wina i 3 hostie. – One mają być znakiem tego, że jesteśmy poprzez Eucharystię zaproszeni do pomnażania miłości – wytłumaczył o. Soszyński.

Pola Lednickie 4 czerwca będą otwarte już od godz. 8. Od godz. 9 będzie trwała spowiedź, a o 14 konferencję o entuzjazmie wiary wygłosi o. Adam Szustak OP. – O godz. 16 przejdzie procesja wielkiej radości, tańca, podczas której zabrzmi piękna pieśń „Tylko orły”. Ta procesja była ulubionym elementem spotkań na Polach Lednickich o. Jana. Będzie on nam towarzyszył podczas niej nie tylko „z góry”, planujemy również, aby w pewien sposób pojawił się na Polach Lednickich – zdradziła koordynatorka spotkania Ewa Nagel. Oficjalnie rozpocznie się ono o godz. 17. Jego pierwszej części, zatytułowanej „Chrzest Polski”, przewodniczyć będzie kard. Dominik Duka, prymas Czech, który przywiezie z Pragi relikwie św. Wojciecha. Podczas niej odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W drugiej części spotkania, pt. „800-lecie Dominikanów”, uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci: założyciela zgromadzenia św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława – pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski. Trzecią część „Przyszłość wiary w Polsce i na świecie” rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czym przejdzie procesja, w której ponownie podkreślona zostanie obecność o. Jana Góry. – Na koniec nieodłączny punkt programu, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej – wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia – zapowiedziała Ewa Nagel.

Reklama

Sebastian Kamiński, szef sztabu lednickiego, podkreślił, że w przygotowanie Spotkania Lednickiego zaangażowanych jest prawie 3 tys. wolontariuszy, z czego 2 tys. bezpośrednio w zapewnienie bezpieczeństwa. Przypomniał też, że na stronie: www.lednica2000.pl cały czas trwają zapisy kolejnych osób, które chciałyby pomóc w przygotowaniu spotkania i czuwaniu nad jego przebiegiem. Jak podkreślił Kamiński w rozmowie z KAI, Lednica ma wypracowane procedury, o których nie mówi się głośno. – Są one wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa. Mieliśmy już kilka spotkań na ten temat ze służbami państwowymi. Lednica zawsze była bezpieczna, niezależnie od warunków pogodowych – stwierdził. Z kolei Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkań Lednickich, poinformował, że w tym roku ruszył projekt: www.jedziemynalednice.pl. – To baza wyjazdów na Spotkania Młodych. Zachęcamy osoby, które organizują wyjazdy, aby za jej pośrednictwem kontaktowały się z tymi, którzy jadą na Lednicę, poprzez zamieszczenie informacji w zakładce odpowiedniej dla swojego województwa – wyjaśnił.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

III Światowy Dzień Ubogich w Zielonej Górze.

III Światowy Dzień Ubogich w Zielonej Górze.

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

10. rocznica koronacji obrazu Matki Życia w Rozprzy

10. rocznica koronacji obrazu Matki Życia w Rozprzy

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem