Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rodaki – perła Jury

Podczas uroczystości odpustowych

Piotr Lorenc

Podczas uroczystości odpustowych

Rodaki to malownicza wieś w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Klucze. Razem z Ryczówkiem Rodaki tworzą jedną parafię. Może się ona poszczycić drewnianym kościółkiem z 1601 r., który nazywany jest drewnianą perłą Jury. Parafia ta jako jedyna w diecezji sosnowieckiej nosi wezwanie św. Marka. 24 kwietnia w pierwszym kościele parafialnym świętowano odpust

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sumę odpustową sprawował ks. Paweł Łajca – prefekt Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Sosnowcu. W homilii przypomniał postać św. Marka, który ma moc uzdrawiania z wszelkich niedomagań duszy i ciała. – Św. Marek pewnie na zawsze pozostałby jedną z wielu postaci wczesnego Kościoła, gdyby nie dokonał rzeczy niezwykłej: jako jeden z pierwszych napisał Ewangelię. Wykorzystując tradycję ustną i jakieś wcześniej spisane fragmenty, stworzył dzieło o wyjątkowym charakterze. Nie dodawał własnych przemyśleń i interpretacji. Oszczędny w słowach, jedynie porządkując zebrany materiał, tak zestawiał relacje i słowa, by fakty mówiły same za siebie. Ewangelię według św. Marka uważa się za opowiadanie o Męce Pana z długim wstępem. Jest ona żywym opowiadaniem, w którym autor stawia czytelnika wobec faktów z życia Jezusa. Podkreśla pełne mocy czyny Jezusa jako Syna Bożego, ale szczególnie konfrontuje czytelnika z Męką Pana – Syna Człowieczego – wyjaśniał ks. Łajca. I dodał, że mając takiego patrona należy często pochylać się na słowem przez niego napisanym.

Ponad 400 lat historii

Drewniany kościółek w formie do dziś istniejącej został zbudowany ok. 1601 r., lecz należy przypuszczać, na podstawie analizy architektonicznej, że część ołtarzowa jest starsza. Całość ma 14 m długości, szerokość prezbiterium wynosi 5,5 m. Od północy znajduje się zakrystia i otwarte soboty, czyli zadaszenia. Budowla została w 2001 r. wpisana na listę zabytkowych obiektów drewnianych i włączona do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Wewnątrz świątyni godne uwagi są: późnobarokowy ołtarz główny z obrazem św. Marka, krucyfiksy z wczesnego i późnego baroku, rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z XVII wieku i wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. W przeszłości powoływano komitety opiekuńcze, które pozyskiwały środki i wykonywały prace remontowe w kościele i jego otoczeniu. Datą szczególną w historii kościółka jest marzec 1928 r., kiedy we wsi wybuchł wielki pożar. Spłonęły wszystkie drewniane, kryte słomą chaty. Ocalenie z pożogi drewnianej świątyni uznano za cudowne wydarzenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Współczesność parafii

Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i św. Marka Ewangelisty w Rodakach została erygowana 2 sierpnia 1958 r. Jednak dekret informujący o tym wydarzeniu został odczytany 24 sierpnia. I to właśnie tę datę przyjmuje się za moment powstania wspólnoty. Pierwszą świątynią w Rodakach był kościół modrzewiowy pw. św. Marka. W latach 1972-82 wzniesiono nową, murowaną świątynię. Poświęcona została w 1986 r. przez bp. Mieczysława Jaworskiego. Projektantem nowego kościoła był prof. Witold Cęckiewicz (zaprojektował on bazylikę Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach). Kościół ozdobiły rzeźby prof. Wincentego Kućmy i witraże prof. Makarewicza.

– 30-lecie poświęcenia kościoła będziemy uroczyście świętowali w czasie odpustu parafialnego 28 sierpnia. W samo południe Mszę św. odprawi ks. Michał Borda – mówi ks. Jarosław Kwiecień, proboszcz parafii w Rodakach. – To nie jedyna uroczystość w najbliższych tygodniach – 18 czerwca będziemy obchodzili 630-lecie istnienia wsi Rodaki. Tego dnia pojawią się jeźdźcy na koniach w historycznych strojach, damy dworu, rycerze, będą walki, dawne tańce – wylicza Halina Ładoń, lokalna działaczka i radna. Trzeba nadmienić, że Jan Długosz w kronice z 1386 r. pisał o królewskiej wsi Rodaki. Według zapisów Władysław Jagiełło przyłączył wtedy do dóbr ogrodzienieckich ziemię wsi Rodaki i Klucze, i obdarował nimi wywodzącego się z rodu Włodków Piotra, cześnika krakowskiego, który miał swój wkład w wybranie Jagiełły na króla Polski.

Wyjątkowe świątynie

Drewniany kościół w Rodakach to majstersztyk sztuki ciesielskiej, zaś nowa, murowana świątynia również zachwyca kształtem – jest bowiem zbudowana w kształcie dzwonu położonego na ziemi. Jak żaden kościół w diecezji, parafialny kościół w Rodakach jest przeszklony – fronton i ściana prezbiterium stanowi przeszkloną konstrukcję.

Przez pierwsze 20 lat w parafii pracował ks. Jan Brożek, który kościół wybudował, zaś od 1 stycznia 1978 r. proboszczem parafii był ks. Stefan Walusiński. Od 1 lipca 2012 r. parafią kieruje ks. Jarosław Kwiecień. W latach 2013-15 przeprowadzony został gruntowny remont plebanii, w tym wymiana dachu, rekonstrukcja I piętra i ocieplenie.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-05 11:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przygotowują się do koronacji

Odpust Matki Bozej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Ks. Adam Stachowicz

Odpust Matki Bozej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Więcej ...

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

Więcej ...

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec