Reklama

Niedziela w Warszawie

Ks. Popiełuszko według młodych

Nagrody za pierwsze miejsce w kategorii plastycznej dla szkoły podstawowej zdobył Konrad Szydłowski z Kątów Wrocławskich, a w kategorii literackiej
Karol Kotulski z Głowna. Najlepsza wśród gimnazjalistów okazała się Maria Kozłecka z Tarnowa i Anna Mazur

AS

Nagrody za pierwsze miejsce w kategorii plastycznej dla szkoły podstawowej zdobył Konrad Szydłowski z Kątów Wrocławskich, a w kategorii literackiej Karol Kotulski z Głowna. Najlepsza wśród gimnazjalistów okazała się Maria Kozłecka z Tarnowa i Anna Mazur

Reprezentacje prawie 170 szkół z całej Polski wzięły udział w finale konkursu „Ks. Jerzy Popiełuszko, człowiek prawdy, który zło dobrem zwyciężał”

Kiedy ks. Jerzy odprawił swoją pierwszą Mszę św. za Ojczyznę, gdzie odprawił swoją ostatnią Eucharystię, jaki był tytuł artykułu zniesławiającego ks. Popiełuszkę w „Expresie Wieczornym? – to tylko kilka prostszych pytań, na które odpowiedź musieli znać laureaci ogólnopolskiego konkursu dla gimnazjalistów.

Do stolicy przyjechali tylko najlepsi reprezentanci swoich szkół z całej Polski. – W tym roku zdecydowaliśmy, że wstępna selekcja odbędzie się na etapie szkolnym. Do nas przyjechali więc sami najlepsi. Ale widzę, że niektóre pytania sprawiły im trudność – mówi Artur Fijałkowski, zastępca dyrektora Gimnazjum i Liceum Katolickiego na Bielanach, które jest organizatorem konkursu.

Fascynuje następne pokolenia

Reklama

Gdy uczniowie dostali testy z wiedzy na temat życia i nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, to katecheci, nauczyciele i rodzice wspierali ich w tym czasie w kaplicy. Podczas rozwiązywania testu najważniejsza była ilość zdobytych punktów, ale także czas. – W zeszłym roku dobrze mi poszło, ale zbyt długo myślałam. Teraz postanowiłam się pośpieszyć – mówi Aleksandra Ratajczak z Łosic na Podlasiu. Najwięcej trudności sprawiło jej pytanie o to, z której części Nowego Testamentu pochodzi cytat „Zło dobrem zwyciężaj”.

Z wielkim przejęciem wychodzą z sali także najmłodsi olimpijczycy. Wśród nich jest 11-letni Michał Kędzierski ze Szkoły Podstawowej nr 168 na Saskiej Kępie. – Może test nie poszedł mi najlepiej, ale ks. Popiełuszkę na pewno będę długo pamiętał – mówi Michał.

Olimpiada wiedzy o bł. Popiełuszce, to wielkie przeżycie dla dzieci, katechetów, ale także rodziców. Mariusz Kuśmirek przyjechał z synem aż ze Śląska. – Przez cały czas przygotowań syn mocno zżył się z ks. Popiełuszko. W ten konkurs włożył wiele serca – mówi ojciec Natana z 5 klasy. – Urodziłem się pod koniec lat 70. i pamiętam, jak w telewizji mówiono o śmierci warszawskiego kapłana. Rodzice tłumaczyli mi kim on był i dlaczego zginał. Bardzo się cieszę, że postać ks. Popiełuszki fascynuje mojego syna i następne pokolenia Polaków – dodaje Mariusz Kuśmirek.

Zabili go ze strachu

Reklama

Głównym celem konkursu jest pokazanie młodym, że przesłanie ks. Popiełuszki nadal jest aktualne. – On może być autorytetem i idolem dla gimnazjalistów, ale nie możemy ich zanudzać. Trzeba pokazać człowieka z krwi i kości, a nie odległą postać ze spiżu. Dla naszej szkoły jest to wielkie organizacyjne przedsięwzięcie, ale jestem przekonany, że w tych młodych ludziach ks. Jerzy pozostawi trwały ślad – przekonuje Tomasz Kowalczyk, dyrektor szkoły, która organizuje konkurs.

Pomysł na wielki konkurs w dwóch kategoriach wiekowych spotkał się z bardzo dużym odzewem w całej Polsce. Gdy uczestnicy przejdą etap szkolny, to do finału przygotowują się na podstawie książki dr Mileny Kindziuk, redaktor warszawskiej edycji „Niedzieli”. – Historia życia ks. Popiełuszki jest bardzo jednoznaczna i wyrazista. Dorośli przyswajają fakty i od razu je racjonalizują. Natomiast dzieci zadają oczywiste i bardzo celne pytania – mówi katechetka s. Katarzyna ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. – Gdy rozmawiam z dziećmi o bł. Popiełuszce, to sama odkrywam na nowo jego postać.

Siostra Katarzyna przyjechała z warszawskiego Okęcia z jedną z najmłodszych uczestników konkursu Anią Krasuską z 4 klasy w Szkoły Podstawowej nr 88 w Warszawie. – Ks. Popiełuszko był bardzo dobrym człowiekiem i nikomu nic złego nie chciał zrobić. Moim zdaniem komuniści zabili go ze strachu. Bali się, że stracą kontrolę nad ludźmi, którzy księdza słuchali – podkreśla drobniutka dziewczynka.

Dzieci i młodzież przygotowywała się do tego konkursu od wielu tygodni. Czytali o ks. Popiełuszce, słuchali katechetów oraz oglądali filmy. Choć dla nich Męczennik z Żoliborza jest postacią historyczną, to jednak daje wiele do myślenia. Zgodnie przyznają, że ks. Popiełuszko, to był twardy gość. – Ale potrafił też wybaczyć wrogom, którzy go prześladowali – mówi Michał Kędzierski. – To bardzo trudna postawa i przyznam, że w życiu codziennym nie za bardzo mi jeszcze wychodzi.

2016-05-05 11:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rysunek współczesny

Artyści i władze samorządowe

Adam Łazar

Artyści i władze samorządowe

W Galerii Oficyna Muzeum Kresów w Lubaczowie ogłoszono wyniki 9. edycji konkursu Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, zwycięzcom wręczono nagrody oraz otwarto pokonkursową wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych artystów.

Więcej ...

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Więcej ...

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2021-09-27 17:22

PAP

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...