Reklama

Polska

Polscy Biskupi oddali naród Maryi

Niedziela Ogólnopolska 20/2016, str. 8-9

3 maja 2016 r. biskupi ponownie oddali Naród Matce Bożej

Bożena Sztajner/Niedziela

3 maja 2016 r. biskupi ponownie oddali Naród Matce Bożej

Tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski była wielkim dziękczynieniem za Chrzest Polski w 1050. rocznicę tego wydarzenia oraz za Milenijny Akt Oddania, w jego 50. rocznicę

Z udziałem Episkopatu Polski i licznej rzeszy wiernych 3 maja br. na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Centralnym punktem obchodów była Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim, podczas której został złożony Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dzień wcześniej (2 maja) polscy biskupi podpisali w Bibliotece Jasnogórskiej nowy Akt Zawierzenia Matce Bożej, który wraz z Milenijnym Aktem Oddania w Niewolę Maryi z 3 maja 1966 r. został umieszczony w specjalnej tubie obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. – Obmyci przed 1050 laty łaską chrztu św., wspominając misję św. Wojciecha i sięgając do samego początku głoszenia Ewangelii na polskiej ziemi, uświadamiamy sobie, że w pielgrzymce pokoleń przyszło nam dzisiaj wziąć odpowiedzialność za tę wielowiekową chrześcijańską spuściznę (...). Pragniemy zawierzyć Matce i Królowej to wszystko, co służy prawdziwej i autentycznej odnowie naszej Ojczyzny, poczynając od duchowych i moralnych fundamentów, poprzez szukanie pojednania i zgody, troski o każdego człowieka i poczucia odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny, aż po obywatelską roztropność – powiedział Ojciec Generał.

Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za to, że 1050 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak Jezusowego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, znak życia wiecznego. To najważniejsze wydarzenie w dziejach naszej Ojczyzny. W 1050. rocznicę Chrztu Polski trzeba nam wrócić do tamtego Milenijnego Aktu Oddania z 1966 r. i ponowić nasze całkowite oddanie się Maryi, ponieważ zmieniła się zasadniczo nasza sytuacja społeczna i polityczna i powstały poważne problemy z naszą wolnością. Można nawet powiedzieć, że mamy dzisiaj do czynienia z wypaczonym pojęciem wolności – stwierdził Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Dla wielu nam współczesnych wolność stała się niejako religią. Tam, gdzie wywyższa się człowieka kosztem Boga, tam liczy się tylko niczym nieskrępowana wolność poszczególnych jednostek. W ten sposób podstawowym problemem, z jakim dzisiaj musimy się zmierzyć, jest problem odpowiedzialnego korzystania z wolności, tak w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Wolność bowiem to nie jest tylko brak tyrańskiej władzy i ucisku, wolność nie oznacza też swobody czynienia wszystkiego, na co się ma ochotę. Wolność ma swoją wewnętrzną logikę, która ją określa i uszlachetnia: jest podporządkowana prawdzie i urzeczywistnia się w poszukiwaniu prawdy. Oderwana od prawdy o człowieku wolność przeradza się w życiu indywidualnym w samowolę, a w życiu politycznym – w przemoc silniejszego i w arogancję władzy.

Reklama

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że powrót do Aktu Zawierzenia Maryi jest nam również potrzebny dlatego, że uległo zmianie miejsce chrześcijaństwa w Europie. – Chrześcijaństwo, czyli prawda o Bogu i człowieku, o zbiorowości ludzkiej, o świecie i ich wzajemnych relacjach, zajmowało do niedawna kluczową pozycję w całym organizmie kultury europejskiej, nadawało tej kulturze sens i spoistość – powiedział. – Odejście od chrześcijaństwa, odejście od prawdy musiało doprowadzić do dezintegracji Europy. W ostatnich dziesięcioleciach usiłowano zapobiec katastrofie; usiłowano przywrócić straconą jedność Europy przez umieszczenie w centrum jej duchowego organizmu jakiejś nowej prawdy, jakiegoś laickiego dogmatu. Ale prawda jest tylko jedna. Może się ona rozrastać, można ją pogłębiać, lecz nie można jej zmieniać – podkreślił abp Gądecki. – Droga do prawdy jest tylko jedna: powrót do chrześcijaństwa, powrót do świata ewangelijnych wartości – dodał.

– W nowym położeniu naszej Ojczyzny – po 1050 latach od Chrztu Polski – potrzebujemy nowego Aktu Zawierzenia naszych losów Maryi. Nasza historia potwierdziła wielokrotnie, że Polacy są zdolni do zawierzenia, czyli do dojścia do takiego przeświadczenia, że dobro ostatecznie zwycięża, do wewnętrznego otwarcia na to, co nas ostatecznie przekracza. Z takim wyposażeniem przyszliśmy dzisiaj na Jasną Górę, aby zawierzyć Maryi nowy etap polskiego życia indywidualnego i zbiorowego – zakończył homilię Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przed Mszą św. o zawierzeniu Matce Bożej mówił ze Szczytu Jasnogórskiego ks. prof. Teofil Siudy z Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Następnie rozpoczęła się modlitwa w formie misterium pt. „Maryja w dziejach Narodu Polskiego”, którą przygotował Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Misterium zakończono modlitwą o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, której przewodniczył o. Kamil Szustak, paulin.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-05-11 08:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mija 50 lat od Milenijnego Aktu Oddania z 1966 r.

Na Jasnej Górze od dzisiaj i tylko przez dwa dni, można oglądać Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966r. 3 maja mija 50 lat od wypowiedzenia tego zawierzenia przez Episkopat pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Śladami Borgiasza...

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Więcej ...

Szwedzki biolog Svante Paabo laureatem Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022

2022-10-03 12:12

PAP/EPA/Henrik Montgomery

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Tajemnice chwalebne

Modlitwa

Tajemnice chwalebne

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna