Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawierzenie ku przyszłości

Abp Wacław Depo podpisuje Akt Zawierzenia Matce Bożej – Jasna Góra, 2 maja 2016 r.

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo podpisuje Akt Zawierzenia Matce Bożej – Jasna Góra, 2 maja 2016 r.

O nowym Akcie Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i o wyzwaniach wynikających z wiary Narodu z abp. Wacławem Depo rozmawia ks. Mariusz Frukacz

KS. MARIUSZ FRUKACZ: – Rozmawiamy w czasie historycznym, tuż po zakończeniu obrad biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze, w przeddzień złożenia nowego Aktu Zawierzenia Matce Bożej – w 1050. rocznicę Chrztu Polski i przed pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do naszej Ojczyzny. Proszę o refleksje na temat tej ważnej chwili dziejowej.

ABP WACŁAW DEPO: – Wyrażam radość i wdzięczność Panu Bogu za to, że kolejną stacją dziękczynienia, po Gnieźnie i Poznaniu, za 1050-lecie Chrztu Polski jest Jasna Góra, jako duchowa stolica Polski. Księża Biskupi podczas wspólnej Eucharystii potwierdzili, a jednocześnie zaprosili przedstawicieli wszystkich stanów i pokoleń, żebyśmy tutaj byli razem. Kolejnym wydarzeniem, do którego się przygotowujemy, również poprzez modlitwę, będzie przeżycie Światowych Dni Młodzieży, w tym szczególnej wizyty apostolskiej Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze. Osobiście widzę to w perspektywie wcześniejszej zapowiedzi i jednocześnie pragnienia Ojca Świętego. Musimy bowiem wspomnieć dzień 12 października 2013 r., kiedy Ojciec Święty wybrał Jasną Górę spośród 10 innych sanktuariów świata na szczególne miejsce modlitwy o pokój. I ta intencja radości, o której mówimy przy okazji Światowych Dni Młodzieży z całym entuzjazmem wiary, jest bardzo ważnym przesłaniem. Dar pokoju bowiem jest jak nigdy bardzo pożądany i oczekiwany przez wszystkich i jednocześnie każdy z nas musi mieć swój udział w tej modlitwie.

Reklama

– W Bibliotece Jasnogórskiej 2 maja 2016 r. byliśmy świadkami historycznego wydarzenia – podpisania przez Księży Biskupów nowego Aktu Zawierzenia naszej Ojczyzny Matce Bożej. Jak Ksiądz Arcybiskup widzi to wydarzenie, jako pasterz częstochowski po biskupie Stefanie Barele, który podpisał Milenijny Akt Oddania w 1966 r.?

– Jasna Góra jest nazywana słusznie „genius loci”. Jest to pewien fenomen, który wpisuje się już od pokoleń w historię naszego Narodu i Kościoła. I dlatego miałem świadomość, że podpisujemy ten ważny dokument w tym samym miejscu, co 50 lat temu – 3 maja 1966 r. Jeszcze wcześniej miały miejsce Jasnogórskie Śluby Narodu, wypowiedziane 26 sierpnia 1956 r. A więc jesteśmy kolejnym pokoleniem, które zobowiązane jest do tego, żeby ten dar pomnożyć, także poprzez własny wysiłek i łaskę, którą każdy z nas otrzymuje. Mamy świadomość charyzmatu tego miejsca i wydarzenia, które dokonało się nie tylko dla nas, stanowiących Kościół i wspólnotę Narodu, ale dla tych, którzy przyjdą po nas. I dlatego warto podpisywać takie akty, które potwierdzają wolę narodu i jednocześnie potwierdzają łaskę, którą otrzymujemy nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

– Czy możemy wyrazić przekonanie o aktualności teologii narodu kard. Stefana Wyszyńskiego 50 lat po Milenium?

– Kard. Wyszyńskiego musimy traktować jako dar dla Kościoła na przestrzeni i na przełomie tysiącleci. Słusznie nazywamy go Prymasem Tysiąclecia. Widzimy go jako proroka, który ułożył program z natchnienia Bożego i szczególnego wstawiennictwa Matki Bożej. Słowa zapisane przed 50 laty dzisiaj mają również swój bardzo aktualny wymiar. Może nie jest to ten sam język, ale tematy są takie same. Jeden z najważniejszych to godność osoby ludzkiej, widziana jako dar, który otrzymujemy od Boga. Papież emeryt Benedykt XVI bardzo dobitnie stwierdził, że dzisiaj może nie dyskutujemy na temat nieobecności Boga w świecie, lecz zaczynamy oskarżać Boga, nie widząc swojego współudziału, a tym samym współodpowiedzialności. Dlatego Maryja jest dla nas nauczycielką zawierzenia Bogu we wszystkim i tej postawy chcemy się uczyć.

2016-05-12 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

71. rocznica Powstania Warszawskiego w Częstochowie

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Więcej ...

Świadectwo wiary - Piesza Pielgrzymka Arch. Gnieźnieńskiej

2021-08-05 18:44

BPJA

- Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa - powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak witał pielgrzymów arch. gnieźnieńskiej, którzy pieszo i na rowerach dotarli do Sanktuarium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu...

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu...

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Kościół

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...