Pierwszy dzień spotkania został poświęcony formacji duchowej. Eucharystię poprzedziła konferencja, którą wygłosił ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin. Była ona poświęcona najnowszej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia”. Ks. Bogusław zwrócił szczególną uwagę na punkty poświęcone małżeństwu i rodzinie, przygotowaniu do małżeństwa i duszpasterstwu małżeństw, zwłaszcza tych u początku małżeńskiej drogi. Po konferencji została odprawiona Msza św. W homilii celebrans mówił o znaczeniu sakramentu chrztu w odniesieniu do przeżywanego jubileuszu chrztu Polski. Zaznaczył, że niezwykle ważnym momentem w życiu każdego katolika jest sakrament chrztu, którego datę powinniśmy znać. Na zakończenie dnia chętni mogli obejrzeć film pt. „War room. Siła modlitwy”.
Reklama
Kolejny dzień rozpoczął się wspólną modlitwą i Eucharystią. Pierwsza część składała się z warsztatów terapii systemowej i pracy z rodziną w oparciu o podejście systemowe. Uczestnicy podzielili się swoim doświadczeniem pracy w poradni rodzinnej i doświadczeniem życia w rodzinie. Prowadząca poprosiła, aby doradcy podzieli się na grupy i pomyśleli nad definicją rodziny: czym według mnie jest rodzina? Kolejnym zadaniem było zastanowienie się nad tym, czym jest system. Prowadząca podsumowała prace w grupach, definiując rodzinę i system, a następnie łącząc obie definicje w pojęcie systemu rodziny – rodziny jako całości, której wszyscy członkowie na siebie wpływają. Kiedy jeden element systemu się zmienia, zmienia się cały system.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas warsztatów podjęto również tematykę dotyczącą granic rodzinnych, cyklu życia rodziny, podsystemów i genogramu rodziny oraz systemu ról i relacji w rodzinie. Ostatnim punktem warsztatów były wskazówki dotyczące prowadzenia pierwszego spotkania z rodziną w oparciu o podejście systemowe do pracy z rodziną. Wszystko było podparte ogromnym doświadczeniem pracy z rodzinami prowadzącej warsztaty. Uczestnicy zainteresowali się tematem, czego następstwem były liczne pytania.
Spotkanie prowadziła Beata Bochnia, pedagog i terapeuta rodzinny, absolwentka Krakowskiej Szkoły Terapii Rodzin, która na co dzień pracuje z rodzinami zarówno w instytucjach powiatowych, jak również dyżuruje w Specjalistycznych Poradniach Rodzinnych w Legnicy i w Lubinie.
Końcowa część spotkania dotyczyła nowej instrukcji o przygotowaniu do małżeństwa i życia rodzinnego, która obowiązuje w diecezji legnickiej od 1 marca br. Omówione zostały nowe tematy katechez przedślubnych, nowy indeks dla narzeczonych oraz kwestie dotyczące obowiązkowych trzech spotkań w poradni rodzinnej. Był to również czas na dyskusję i sprawy lokalne doradców.