Reklama

Z Watykanu

U Ojca Świętego

Premier Rządu RP w Watykanie

W dniu 35. rocznicy zamachu na Jana Pawła II, 13 maja 2016 r., premier Beata Szydło przebywała z oficjalną wizytą w Watykanie. Wzięła udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Oprawę Liturgii Słowa przygotowali przedstawiciele Kancelarii Premiera. Lekcję przeczytał Paweł Majewski – pełnomocnik rządu ds. organizacji Światowych Dni Młodzieży, a psalm responsoryjny wykonała Beata Kempa – szefowa Kancelarii Premiera.

Reklama

W homilii kard. Grocholewski nawiązał do rocznicy zamachu na Papieża Polaka. Jak zauważył, św. Jan Paweł II przeżywał to wydarzenie jako „dopust Boży”, ale w świetle wiary. – Wierzył, że swoje ocalenie 13 maja, czyli w rocznicę objawień fatimskich, zawdzięczał Maryi – przypomniał kaznodzieja i zakończył homilię słowami: – Św. Janie Pawle II, którego w 1978 r. Bóg powołał po to, byś ze Stolicy Piotrowej umacniał braci w wierze, czyń to nadal, teraz już z domu Ojca. Po Mszy św. premier Szydło złożyła wiązankę biało-czerwonych róż przed grobem św. Jana Pawła II i dłuższy czas modliła się w skupieniu.

Bezpośrednio po Liturgii premier udała się na audiencję do papieża Franciszka oraz na spotkanie z szefem watykańskiej dyplomacji – abp. Paulem Gallagherem.

Rozmowa z Ojcem Świętym trwała pół godziny. – Przeżycie jest wyjątkowe również z tego powodu, że mogliśmy rano pomodlić się przy grobie św. Jana Pawła II. Potem była rozmowa z Ojcem Świętym Franciszkiem. (...) Rozmawialiśmy o polskich rodzinach, o Polsce. Papież bardzo podziękował i cieszył się, że w Polsce wprowadzane są programy, które mają wspierać rodziny. To była bardzo dobra rozmowa, która jest dla mnie wzruszeniem i przeżyciem – powiedziała premier Beata Szydło tuż po audiencji. – Jeszcze raz zaprosiłam Ojca Świętego do Polski. Potwierdziłam, że czekamy. Pozostaje nam dołożyć starań, by ta wizyta młodzieży z całego świata była bezpieczna. Zrobimy wszystko, by te dni były wyjątkowe i by przyniosły dla polskiego państwa wspaniałe owoce – dodała.

Reklama

Premier polskiego rządu rozmawiała z Ojcem Świętym również na temat pokoju i bezpieczeństwa na świecie, przyjmowania uchodźców, konfliktu w Syrii, a także sytuacji humanitarnej na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Beata Szydło wręczyła Papieżowi reprint Biblii z 1599 r. w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka. Od Ojca Świętego otrzymała pamiątkowy medal pontyfikatu, wręczany tradycyjnie przedstawicielom władz poszczególnych krajów.

Następnego dnia, 14 maja, premier Szydło spotkała się z kapłanami pracującymi w Stolicy Apostolskiej.

Red.

Ojciec Święty do Polaków

Módlcie się o pokój na świecie

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. W piątek 13 maja przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. W tym objawieniu Maryja wzywa nas raz jeszcze do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Żąda, byśmy już więcej nie znieważali Boga. Ostrzega całą ludzkość, przypomina o konieczności zawierzenia Bogu, który jest źródłem miłości i miłosierdzia. Za przykładem św. Jana Pawła II, wielkiego czciciela Matki Bożej Fatimskiej, wsłuchujmy się z uwagą w Jej głos, wypraszajmy pokój dla świata. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 11 maja 2016 r.

RV

Audiencja generalna

Miłosierni jak Ojciec

Omówiwszy przypowieść o synu marnotrawnym, papież Franciszek zachęcił wiernych, by byli „miłosierni jak Ojciec”. Właśnie temu tekstowi z Ewangelii wg św. Łukasza poświęcił swoją katechezę podczas audiencji generalnej 11 maja br. Ojciec Święty podkreślił, że Pan Jezus, gdy przedstawiał przypowieść o synu marnotrawnym, nie ukazał ojca obrażonego czy poirytowanego, ale oferującego przeobfite i bezwarunkowe miłosierdzie, ojca, który nigdy nie przestał uważać za swoje dziecko tego syna, który zgrzeszył i pobłądził.

– W żadnej sytuacji życiowej nie należy zapominać, że nigdy nie przestaniemy być dziećmi Boga Ojca, który nas kocha i czeka na nasz powrót – powiedział papież Franciszek.

Papież zauważył, że w przypowieści jest także drugi, starszy syn, który nigdy nie odszedł z domu ojca, ale też nigdy tej zażyłości nie przeżywał z radością. Franciszek podkreślił, że logika Boga jest logiką miłosierdzia, której jednak obydwaj synowie nie znają. Wydaje im się bowiem, że jeśli dobrze czynisz, otrzymasz nagrodę, a jeśli źle – zostaniesz ukarany. Tymczasem ojciec każe się weselić z powrotu syna marnotrawnego. Jego największą radością jest, gdy widzi, że jego synowie uznają siebie za braci.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Trudności niech pobudzają do jedności, by przezwyciężyć obawy i budować razem przyszłość Europy i świata.

2016-05-18 08:29

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Więcej ...

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Więcej ...

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

- Dołóżmy starań, aby iskra nadziei, która płynie od Bożego Miłosierdzia, docierała do wszystkich mieszkańców ziemi - apeluje ks. Zbigniew Bielas, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...