Reklama

Z Polski

Marsze dla Życia i Rodziny

Każde życie jest bezcenne

W niedzielę 15 maja br. ulicami 140 polskich miast przeszły wielotysięczne, radosne i kolorowe Marsze dla Życia i Rodziny. Ich uczestnicy, idący pod hasłem „Każde życie jest bezcenne!”, przypominali o wartości każdego ludzkiego życia od chwili poczęcia, a także o rodzinie jako dobru, o które należy dbać w sposób szczególny.

Według szacunków, warszawski marsz zgromadził kilka tysięcy osób. Z kolei w Toruniu było ok. 2,5 tys. uczestników, w Skierniewicach, Cieszynie, Olsztynie i Świdnicy – po ok. tysiąc osób. W pozostałych miastach w marszach uczestniczyło od 500 do 3 tys. osób.

Reklama

Ogólnopolskim koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny jest Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny (www.czir.org).

KAI

Z Fatimy przez Polskę na Syberię

Maryja – ratunek dla świata

W Radzyminie na cmentarzu żołnierzy polskich poległych w 1920 r. odbyło się uroczyste pożegnanie kopii figury Matki Bożej Fatimskiej, ufundowanej dla syberyjskiej parafii pw. św. Józefa Robotnika w Surgucie w diecezji nowosybirskiej, obejmującej ponad 2 mln km2. Figura stanowi wotum dziękczynne za pontyfikat Papieża z Polski.

Mszy św. polowej sprawowanej przed przewiezieniem figurki do Rosji przewodniczył abp Henryk Hoser, który nawiązując do objawień fatimskich, podkreślił w homilii, że tylko nawrócenie i pokuta mogą uratować świat przed zagładą. Wskazał Najświętszą Maryję Pannę jako jedyny ratunek dla świata.

Reklama

– Nikt nie może nam zagwarantować, że nie dojdzie do trzeciej wojny światowej. Pewne jej symptomy już możemy obserwować – zauważył i wyraził nadzieję, że modlitwa różańcowa oraz obecność Maryi w figurze fatimskiej na Syberii w jakiejś mierze przyczynią się do przemiany serc mieszkańców Rosji.

Figura Matki Bożej Fatimskiej została poświęcona 2 kwietnia br. – w wigilię Niedzieli Miłosierdzia – w Fatimie, skąd wyruszyła w pielgrzymkę przez Europę. Nawiedziła po drodze kilka parafii w Polsce, począwszy od parafii pw. św. Brata Alberta w Częstochowie, oraz na Litwie. Uroczyste powitanie figury w parafii w Surgucie zaplanowano na 13 maja 2016 r., dokładnie w 35. rocznicę zamachu na życie św. Jana Pawła II. Figura Matki Bożej przybyła tam w koronie, którą poświęcił prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.

KAI

Wadowice

Można zobaczyć szpitalny pokój św. Jana Pawła II

Pokój Jana Pawła II z polikliniki Gemellego zaprezentowany był po raz pierwszy 13 maja br. w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Nowej wystawie pt. „Cierpienie ma sens”, uroczyście otwartej z okazji 35. rocznicy zamachu na życie Papieża Polaka, towarzyszyła międzynarodowa konferencja na temat zamachu i nowych rekwizytów w papieskiej ekspozycji. Wśród zaproszonych na konferencję prelegentów byli m.in. dr Francesco Bucarelli – watykanista i dr Giorgio Meneschincheri – dyrektor polikliniki Gemellego. Nową wystawę zwiedzający mogli po raz pierwszy zobaczyć w ramach Nocy Muzeów – 14 maja.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Kościół jest Matką duszy, a dusza jest zbyt wielka, aby miała sobie dobierać „zawód ciała” i troszczyć się o to, czy jest ono wieśniacze, robotnicze czy inteligenckie. Kościół nie dobiera sobie ludzi, służy wszystkim.

Krótko

• W stan gotowości są postawione rosyjskie służby wywiadowcze w związku ze szczytem NATO w Warszawie. Można się spodziewać akcji propagandowej przeciw Polsce – ostrzegli członkowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

• Sejm RP przyjął do wiadomości przedstawiony przez obecny rząd audyt na temat 8-letniego zarządzania państwem przez koalicję PO-PSL. Według premier Beaty Szydło, zmarnowano w tym czasie 340 mld zł. Do prokuratury skierowano już pierwsze wnioski – powiadomił rzecznik rządu Rafał Bochenek.

• W Warszawie w dniach 7-10 lipca br. będzie zabroniony udział w spontanicznych zgromadzeniach. Rząd przyjął projekt ustawy w związku ze szczytem NATO. Spotkanie przywódców odbędzie się w dniach 8-9 lipca m.in. na Stadionie Narodowym.

• Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie przestało być instytucją wyłącznie kościelną. Będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską.

• Ministerstwo Zdrowia łagodzi przepisy dotyczące żywienia w szkołach i asortymentu sklepików. Jest już gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. Obecnie przechodzi konsultacje.

• Kamil Durczok wygrał pierwszy proces z „Wprost” . Sąd nakazał byłym dziennikarzom i wydawcom tygodnika zapłacić Durczokowi 500 tys. zł i przeprosić go. Zapowiedziano apelację od wyroku.

• Do końca 2016 r. PKP chce wyburzyć 1,6 tys. dworców. Budynki te są od lat nieużywane, a ich rewitalizacja byłaby szalenie kosztowna.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-05-18 08:29

Wybrane dla Ciebie

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

Więcej ...

Anioł z Katynia

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

Więcej ...

Lublin. Przysięga terytorialsów i piknik historyczno-wojskowy

2021-09-23 15:17

WOT

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...