Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2016, str. 8

Sybiracy

Piekło Sybiru przeżyli tylko dzięki Bogu

W dniach 7 i 8 maja br. odbywała się 27. Pielgrzymka Sybiraków na Jasną Górę. Wraz z nimi i ich rodzinami przybyli harcerze z V Poznańskiej Drużyny Harcerskiej Księcia Józefa Poniatowskiego. W pielgrzymce wzięła udział również częstochowska młodzież. Mszy św. w intencji Sybiraków przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa, a koncelebrował ks. prał. Zdzisław Banaś – krajowy kapelan Sybiraków i kustosz sanktuarium Matki Bożej Sybiraków w Grodźcu. – Ten kawałek nieba, a więc łaska uświęcająca, był z całą pewnością obecny w życiu setek tysięcy naszych rodaków, którzy zostali zmuszeni do tego, by porzucić swoje rodzinne domy i pójść w nieznane, na ziemię bezlitosną, trudną. Dzisiaj, kiedy sobie uświadamiamy, jak wielki był dramat tych ludzi – większości tych dramatów nie poznamy nigdy – towarzyszy nam świadomość tego, że oni tam, na tej nieludzkiej ziemi, dali dobre świadectwo i Jezusowi Chrystusowi, i Polsce, właśnie dlatego, że był w ich sercach ten kawałek nieba. We wszystkich wspomnieniach ludzi, którzy przeżyli tamte ciężkie czasy, zawsze obecne jest większe lub mniejsze odniesienie do Pana Boga. Polacy, obywatele Rzeczypospolitej, na tle innych narodów zsyłanych na tę nieludzką ziemię objawiają jakąś niezwykłą stronę ludzkiego ducha, dlatego że ten duch przepojony był Bogiem. Wielu spośród nich przetrwało te trudne chwile właśnie dzięki wierze w Boga – mówił w homilii bp Leszkiewicz.

Czytajmy „Jasną Górę”!

Majowo-czerwcowy numer dwumiesięcznika „Jasna Góra” otwiera przedmowa redaktora naczelnego o. Roberta Jasiulewicza OSPPE. „Od świętych Wojciecha i Stanisława aż do Jana Pawła II czy Siostry Faustyny trwa nieustanny łańcuch wiernych świadków, zakotwiczony w Chrystusie, a obejmujący coraz nowych synów i córki tej ziemi, przydając pośród codziennych zmagań nowych ogniw łączących ziemię z niebem” – pisze o. Jasiulewicz.

Reklama

Na początkowych stronach numeru znajdziemy homilię abp. Stanisława Nowaka z Częstochowy wygłoszoną 12 marca br. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z okazji VII Zjazdu Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, pt. „Przed tak Wielkim Sakramentem”.

W dwumiesięczniku zamieszczono Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz rozważanie apelowe o. Piotra Gałdyna OSPPE. Redakcja odnotowała świadectwa paulińskich zakonników. O swoim powołaniu i dojrzewaniu w zakonie opowiadają: o. Tomasz Góralczyk, o. Martin Lehoncak i br. Tymoteusz Tarnacki.

W najnowszym numerze zamieszczono curriculum vitae śp. o. Mariana Wojciecha Lubelskiego OSPPE i śp. br. Kazimierza Paśnika OSPPE, w opracowaniu o. Pawła Przygodzkiego OSPPE – sekretarza generalnego Zakonu Paulinów. Dwumiesięcznik tradycyjnie zamykają kronikarskie zapisy wydarzeń w jasnogórskim sanktuarium w opracowaniu o. Stanisława Tomonia.

Reklama

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” można nabyć na terenie jasnogórskiego sanktuarium. Redakcja prowadzi także sprzedaż wysyłkową. Adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa; e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl; www.miesiecznik.jasnagora.pl .

Red.

Represjonowani Stanu Wojennego

W 19. Pielgrzymce Represjonowanych Stanu Wojennego, która odbyła się w 8 maja br.na Jasnej Górze, tradycyjnie uczestniczyli członkowie Ogólnopolskiej Federacji Internowanych i Represjonowanych Stanu Wojennego z całej Polski – organizatorzy pielgrzymki – czyli osoby w tym czasie represjonowane. Przybyli delegaci ze Stowarzyszeń Represjonowanych z Bydgoszczy, Białegostoku, Łodzi, Katowic, Kielc, Konina, Lublina, Nysy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Siedlec, Olsztyna, ze Skarżyska-Kamiennej, z Warszawy, Rzeszowa, Tarnowskich Gór, Zamościa i Częstochowy. Pielgrzymom towarzyszył ks. Ryszard Umański – kapelan NSZZ „Solidarność” Częstochowa, który odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. – Wiara dodawała wam sił, kiedy liczyliście się z tym, że nie spotkacie szybko swoich najbliższych, a nawet mogliście się spodziewać śmierci. To wasze wielkie bohaterstwo – mówił podczas homilii ks. Umański. Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki udali się na modlitwę pod tablicę Solidarności w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Seniorzy harcerstwa

Ponad 100 osób reprezentujących różne chorągwie przybyło 10 maja br. na Jasną Górę w 1. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Seniorów Związku Harcerstwa Polskiego, a jednocześnie 6. Chorągwi Śląskiej. – Chcielibyśmy zapoczątkować tradycję przybywania tutaj raz w roku na wspólną modlitwę wszystkich seniorów harcerskich z Polski. Byśmy mogli podziękować Maryi za trud życia, za przygodę harcerską, za naszą służbę, którą pełniliśmy i pełnimy dla kraju, dla bliźnich – powiedział hm. Bogdan Radys, kierownik Wydziału Seniorów Głównej Kwatery ZHP. – Musimy umacniać w wierze młodzież, bo bez wiary nie ma życia w wierności sobie, przyrzeczeniu, Bogu, nie ma zaufania, umiłowania historii – podkreśliła hm. Krystyna Żydowicz. Chcemy zawierzyć młodych opiece Matki Bożej i Bożemu Miłosierdziu. Pragnęlibyśmy, żeby nie zagubili się w pędzie, hałasie, w gwarze współczesnego miasta.

Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Puchała. Harcerze ofiarowali Maryi wotum – monstrancję z wizerunkiem Matki Bożej. Wykonał ją hm. Tadeusz Ochwat.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-05-18 08:29

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Nauczyciel wiary

flickr.com

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Więcej ...

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...