Reklama

Fatima – orędzie ciągle aktualne

Rzeczywistość nadprzyrodzona przenika nasz świat. A odpowiedź z nieba na ludzkie starania jest niemal natychmiastowa – dowodzą autorzy książki-albumu „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”

Jest to książka, która porusza umysły i serca. Myślę, że jej lektura będzie wpływać na całą postawę, z którą człowiek zwraca się ku Panu Bogu oraz do ludzi, braci – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas oficjalnej prezentacji „Tajemnic Fatimy”. A przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Mariologicznego o. Grzegorz Bartosik OFMConv dodał: – Ta książka bardzo pieczołowicie pokazuje związek historii zbawienia z naszą codzienną historią, z tym, czego byliśmy świadkami.

40 lat „spotkań”

Autorami „Tajemnic Fatimy” są Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń. Ten duet pisarza i fotografa jest dobrze znany na rynku księgarskim z tak głośnych książek, jak: „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”, „Ufam. Śladami Świętej Siostry Faustyny” czy „Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu”. Każda z wymienionych pozycji została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i specjalistów.

Reklama

Recenzenci w swoich ocenach podkreślali wyjątkową umiejętność połączenia najwyższej jakości fotografii z tekstem, który powstał w wyniku skrupulatnego dziennikarskiego śledztwa. Do pracy nad „Tajemnicami Fatimy” jej autorzy podeszli w podobny sposób. Choć trzeba przyznać, że tym razem Janusz Rosikoń miał nieco ułatwione zadanie z powodu swoich wcześniejszych doświadczeń, nie tylko zawodowych.

– Z Matką Bożą Fatimską zacząłem „spotykać się” 40 lat temu, gdy dokumentowałem sanktuaria maryjne. Niezwykłe chwile to pierwsza wizyta w Fatimie, podróż z Madonną od Atlantyku do Perm w górach Uralu. I niezapomniany marsz z o. Grzegorzem Ciorochem na placu Czerwonym w Moskwie. Kiedy postawiliśmy Matkę Bożą na bruku, nagle wszyscy ludzie się odsunęli – wspominał na promocji wybitny fotograf.

Do czterech dekad pracy Rosikoń musiał dodać kolejne półtora roku. W tym czasie razem z Grzegorzem Górnym jeszcze raz odwiedził wszystkie miejsca związane z fatimskim orędziem w Portugalii. Razem byli też w Austrii, na Słowacji i w Watykanie, gdzie spotykali się ze świadkami szerzej nieznanych wydarzeń. Rozmawiali m.in. z ks. Lucianem Guerrą – długoletnim rektorem sanktuarium fatimskiego, a także z Joaquínem Navarro-Vallsem – byłym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Reklama

To właśnie Papież z Polski poczuwał się do szczególnej więzi z Fatimą i jej orędziem. Ale stało się tak dopiero po zamachu na jego życie (13 maja 1981 r.), do którego doszło w rocznicę pierwszego objawienia (13 maja 1917 r.). – Szczególną rolę w uświadomieniu mu tej współzależności odegrali polski lekarz prof. Gabriel Turowski, który opiekował się rannym Ojcem Świętym, oraz słowacki biskup emigracyjny Pavol Hnilica – powiedział Grzegorz Górny.

Odpowiedź z nieba

„Tajemnice Fatimy” rozpoczynają się od przypomnienia zamachu na życie Papieża Polaka i jego cudownego ocalenia.

– Kiedy czytałem fragmenty dotyczące zamachu na Jana Pawła II, to popłakałem się. Zostały napisane tak, że czytelnik przeżywa to, jakby był tego dnia na Placu św. Piotra – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

W kolejnych rozdziałach książki poznajemy troje pastuszków, którym objawiała się Matka Boża. A potem dowiadujemy się, jak przekazane im orędzie rozprzestrzeniło się na cały świat.

Bez wątpienia był to fenomen. Bo kto w XX wieku przejmuje się tym, co mówią niepiśmienne dzieci? Tymczasem miliony wiernych na całym świecie posłuchały Maryi: zaczęły modlić się na różańcu, praktykować nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca i podejmować pokutę. Tylko w Stanach Zjednoczonych czyniło tak 5 mln wiernych, zrzeszonych w Błękitnej Armii. A jedną z tych osób był młody John Fitzgerald Kennedy, późniejszy 35. prezydent USA.

Autorzy książki pokazują, że to odejście od Boga było przyczyną najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku. Jednocześnie udowadniają, że zarówno modlitwa wiernych, jak i publiczne zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi poszczególnych krajów zmieniało losy pojedynczych osób, konkretnych państw, jak np. Austrii, i ostatecznie całego świata.

– Na ludzkie starania odpowiedź z nieba jest natychmiastowa. Nie jest bowiem przypadkiem, że przełomowe wydarzenia polityczne, ratujące świat przed wojnami i zbliżające go do pokoju, miały miejsce w święta maryjne – stwierdził Grzegorz Górny i podkreślił na zakończenie, że przesłanie fatimskie, mimo ujawnienia w 2000 r. trzeciej tajemnicy, jest nadal ważne i aktualne.

Grzegorz Górny (tekst), Janusz Rosikoń (zdjęcia), „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”. Wyd. Rosikon Press, 2016.

2016-05-18 08:29

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Więcej ...

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem

Więcej ...

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę