Reklama

Wiara

1. Głodnych nakarmić

Graziako

„Byłem głodny, a daliście mi jeść”. Warto uważnie przeczytać 25. rozdział Ewangelii według św. Mateusza. Na Sądzie Ostatecznym Pan Jezus powie do tych, którzy spełniali uczynki miłosierdzia: „Weźcie w posiadanie królestwo”. Zupełnie nie pojawia się pytanie ani o świadectwo chrztu, ani o metrykę ślubu! Chodzi o wrażliwość wobec głodnych. Uderza zdziwienie potępionych, którzy pójdą w ogień wieczny: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym?”.

Może brak informacji. Otóż na świecie ponad 850 mln ludzi cierpi głód, a w skali planety aż 1/3 żywności idzie na paszę dla zwierząt! Nie chodzi tylko o takie kraje, jak: Etiopia, Kenia, Burkina Faso, Zimbabwe, Zair, Angola, Nepal, Sri Lanka, Kambodża, Bangladesz, Afganistan, Pakistan, Wietnam, Peru, Boliwia, Kolumbia czy Haiti – ale także Polska! Pod względem liczby niedożywionych dzieci w krajach Unii Europejskiej Polska plasuje się tuż za Rumunią i Bułgarią – to 130 tys. niedożywionych młodych osób! Statystyki są dosadne: 2 mln rodaków cierpi z powodu niedożywienia, a 5 mln napotyka wielkie trudności, by związać koniec z końcem! Z zasiłków społecznych korzysta 36,4 proc.rodzin! Iluż naszych wyruszyło poza Ojczyznę „za chlebem”? Wymowną modlitwę zostawili polscy emigranci w Lourdes: „Panie, chleba naszego powszedniego daj nam z polskiej ziemi!”. Jakże słuszny jest więc program rządu Beaty Szydło „Rodzina 500+”!

Reklama

Znieczulica czy rozsądek? Niektórych drażni żebranina w metrze, na ulicy, przy sklepach, przed kościołem... zwłaszcza gdy czuć alkohol bądź widać limuzyny rozwożące „żebraków” na ich „miejsca pracy”. Iluż prawdziwie potrzebującym czynią oni tym krzywdę! Nie bardzo ufamy też różnym instytucjom humanitarnym, które sporą część budżetu przeznaczają na infrastrukturę.

Jakie wyjście? Sprawdzoną działalnością może poszczycić się Caritas. Nasza Misja Katolicka we Francji współpracuje z Caritas w Polsce i proponuje 5 opcji: 1. Rozprowadzanie baranków na wielkanocne śniadanie – by przyjść z pomocą rodzinom wielodzietnym w Polsce; 2. Dar świecy na wigilijny stół – by Caritas mogła wesprzeć najuboższych w Ojczyźnie; 3. Dar Tygodnia Miłosierdzia na rzecz służby Polskiej Misji Katolickiej we Francji; 4. Osoby pracujące w stowarzyszeniach pw. św. Wincentego à Paulo; 5. Stowarzyszenie Pomost – „Passerelle” przy naszej misji, by nieść pomoc rodakom we Francji, którzy borykają się z różnymi trudnościami.

Liczy się każdy ewangeliczny kubek wody podany ze względu na Chrystusa! Nikt nie musi, ale każdy ma szansę takiego czynnego włączenia się w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

2016-05-18 08:29

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Więcej ...

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Więcej ...

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę