Reklama

140. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Pamięci powstańców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

22 stycznia 2003 r. przypada 140. rocznica wybuchu powstania styczniowego, ostatniego wielkiego zrywu niepodległościowego w XIX w. Historycy do dziś dyskutują, czy w ówczesnych uwarunkowaniach społecznych i politycznych powstanie było potrzebne i czy miało szanse powodzenia. Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale pomimo tych problematycznych kwestii często podkreśla się znaczenie powstania styczniowego jako momentu, który pomimo klęski militarnej wyzwolił w szerokich kręgach społecznych poczucie patriotyzmu, zachował w nich ducha niepodległości, przynoszącego owoce żarliwego patriotyzmu w latach walki o odzyskanie niepodległości na pocz. XX w. i w czasach II wojny światowej.
Pod patronatem prezydenta Lublina, Andrzeja Pruszkowskiego, w dniach 21-22 stycznia br. odbyły się lubelskie obchody 140. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości rocznicowe stały się też okazją do odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci powstańców z 1863 r. Monument stanął przy ul. Langiewicza w tzw. miejscu straceń, gdzie 140 lat temu carscy żołnierze rozstrzelali kilkudziesięciu powstańców, m.in.: Leona Frankowskiego - komisarza Rządu Narodowego w woj. lubelskim, Kazimierza Bogdanowicza, Jozafata Barszczewskiego, Tadeusza Błońskiego, Józefa Meskułę, Jana Kochańskiego, Bronisława Dymowskiego i Aleksandra Józefowicza. Po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy Lublina odnaleźli miejsce śmierci powstańców, postawili tutaj krzyż, który stoi do dnia dzisiejszego, a samych powstańców pochowali we wspólnej mogile na cmentarzu przy ul. Lipowej. Projekt pomnika przygotował Stanisław Małecki, a wykonał kamieniarz Witold Marcewicz. Uroczyste obchody rozpoczęły się 21 stycznia br. w sali reprezentacyjnej Trybunału Koronnego odegraniem Hejnału Miasta Lublina oraz powstańczej Pobudki z 1863 r. Po okolicznościowych wystąpieniach ppłk. Władysława Rokickiego, który przewodniczył komitetowi organizacyjnemu obchodów rocznicowych, prezydenta Lublina, Andrzeja Pruszkowskiego oraz zastępcy kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kołtuna rozpoczęły się występy artystyczne młodzieży Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta, Szkoły Podstawowej nr 22 im. Bolesława Prusa i młodzieży skupionej w MDK w Lublinie. Ponadto odbyła się okolicznościowa sesja, na której prof. Wiesław Śladkowski mówił nt. Powstanie Styczniowe w dziejach i tradycji narodu polskiego, natomiast Adam Polski przygotował referat nt. Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego w woj. lubelskim.
Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 22 stycznia br. złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy mogile powstańczej na cmentarzu przy ul. Lipowej. Następnie w kościele garnizonowym odprawiono w intencji uczestników powstania styczniowego koncelebrowaną Mszę św., której przewodniczył ks. ppłk Tadeusz Bieniek. On też wyglosił do zgromadzonych w świątyni homilię, pełną patriotycznych treści. Uroczystą oprawę Liturgii zapewniły obecność kompanii honorowej i orkiestry wojskowej 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta oraz poczty sztandarowe Wojska Polskiego, lubelskich szkół i organizacji kombatanckich. Po Mszy św. przy ul. Langiewicza odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie przez ks. Tadeusza Bieńka pomnika upamiętniającego powstańców styczniowych. Orkiestra wojskowa odegrała powstańczą pobudkę i hymn państwowy, a dowódca kompanii honorowej złożył meldunek dowódcy Garnizonu, płk. Jerzemu Gryzowi; odczytano Apel Poległych, przypominający bohaterów ostatniej XIX-wiecznej insurekcji, po którym oddano trzy salwy honorowe. Po poświęceniu pomnika przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, organizacji kombatanckich i szkół złożyli wieńce i kwiaty. Uroczystości zakończył koncert w Chatce Żaka, przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Ludowego UMCS.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bł. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi zostali patronami województwa podkarpackiego

2024-07-07 15:39

PAP/Darek Delmanowicz

Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi zostali patronami województwa podkarpackiego. Taką decyzje podjęli w niedzielę podczas uroczystej sesji w Muzeum-Zamku w Łańcucie radni sejmiku województwa podkarpackiego.

Więcej ...

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

2024-07-05 13:41

YouTube.com

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat ks. Michała Olszewskiego, przekazał redakcji list od aresztowanego kapłana. W liście ks. Olszewski dziękuje Tygodnikowi "Niedziela" oraz Włodziemierzowi Rędziochowi (naszemu korespondentowi z Rzymu) za wsparcie informacyjne i modlitewne.

Więcej ...

Franciszek: Idźcie naprzód! Bez lęku, otwarci i mocni w wartościach chrześcijańskich

2024-07-07 12:53

PAP/EPA/GABRIELE CROZZOLI

"Idźcie zatem naprzód! Bez lęku, otwarci i mocni w wartościach humanistycznych i chrześcijańskich, gościnni, ale bezkompromisowi w kwestii ludzkiej godności" - zaapelował Franciszek przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św. na Piazza Unita d'Italia w Trieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....