Reklama

Z Watykanu

Specjalny pociąg do Watykanu

Papież modlił się z młodymi uchodźcami

Grupę 500 chłopców i dziewcząt żyjących w ośrodkach dla uchodźców papież Franciszek przyjął 28 maja br. na audiencji w Watykanie. Podczas spotkania modlono się za dzieci, które utonęły w Morzu Śródziemnym podczas ucieczki do Europy. Z okazji wizyty otwarto stację kolejową w Watykanie, do której młodzi uchodźcy dotarli specjalnym pociągiem włoskich kolei.

„Niesieni przez fale” – to hasło odbywającej się już po raz czwarty akcji „Dziecięcy pociąg”. Jest ona organizowana przez Papieską Radę ds. Kultury we współpracy z włoskimi kolejami. Tym razem na watykańskiej stacji zatrzymał się skład „Frecciargento”, czyli kolei dużych prędkości, z 500 dziećmi ze szkół w Kalabrii.

Reklama

Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem kard. Gianfranco Ravasi – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury odczytał list uczniów szkoły z Vibo Marina, które zebrały pieniądze dla dzieci z wyspy Lesbos. Ojciec Święty wyznał, że podczas ostatniej audiencji środowej uczestniczący w akcjach ratowniczych wolontariusze wręczyli mu kamizelkę ratunkową i prawie płacząc, powiedzieli, że należała do dziewczynki, której nie dało się uratować. Pozostała tylko ta kamizelka. – Pomyślmy o tej dziewczynce – powiedział Ojciec Święty. – Jak miała na imię? Nie wiem, dziewczynka bezimienna. Każdy z was niech da jej takie imię, jakie chce, w swoim sercu. Ona jest w niebie, patrzy na nas.

W spontanicznym dialogu dzieci pytały Franciszka o różne rzeczy, np. czym dla niego jest bycie papieżem. – Znaczy to sprawiać dobro, które mogę uczynić – odparł Ojciec Święty. Chłopiec Nigerii poprosił o modlitwę w intencji swoich rodziców i przyjaciół, którzy stracili życie w Morzu Śródziemnym.

RV

Boże Ciało

Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Kościoła

Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Chrystusa i Jego uczniów, ośrodkiem i formą życia Kościoła. Mówił o tym papież Franciszek podczas Mszy św., którą odprawił 26 maja br. przed Bazyliką św. Jana na Lateranie. Przypomniawszy wypowiedziane przez Jezusa słowa ustanowienia Eucharystii, Franciszek zwrócił uwagę na Jego polecenie: „To czyńcie”. Powtarzanie gestów Jezusa oznacza „czynienie” Eucharystii, „której podmiotem zawsze jest Jezus”, lecz która urzeczywistnia się za pośrednictwem naszych rąk, „namaszczonych Duchem Świętym”.

Reklama

Liturgia sprawowana na Lateranie poprzedziła procesję eucharystyczną, która przeszła do Bazyliki Matki Bożej Większej. Tam Papież udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

RV

Audiencja generalna

Modlitwa a miłosierdzie

Oznaczeniu wytrwałej modlitwy, pozwalającej nam doświadczyć współczucia Boga i miłosierdzia Bożego, mówił papież Franciszek 25 maja br. podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty rozpoczął spotkanie od pozdrowienia w języku migowym dzieci i młodzieży z Florencji. Kolejna niespodzianka dotyczyła trojga dzieci, które Papież zabrał ze sobą do otwartego dżipa, gdy objeżdżał Plac św. Piotra.

– Do każdego z nas skierowane jest napomnienie: nie wolno nam zaprzestać modlitwy, nawet jeśli nie jest wysłuchana. To modlitwa zachowuje wiarę, bez niej wiara słabnie! (...)W modlitwie doświadczymy współczucia Boga, który jako Ojciec wychodzi na spotkanie swoim dzieciom, pełen miłości miłosiernej – powiedział papież Franciszek.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Prośmy o wiarę!

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam szczególnie uczniów jezuickiego Gimnazjum Kostka z Krakowa oraz z wielu innych szkół. Drodzy pielgrzymi, prośmy Pana o łaskę wiary, która staje się modlitwą nieustanną i wytrwałą. Prośmy o wiarę, która pozwala nam ufnie zawierzać siebie dobroci Boga we wszelkich okolicznościach życia. W modlitwie doświadczymy współczucia Boga, który jako Ojciec wychodzi na spotkanie swoich dzieci, pełen miłosiernej miłości. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 25 maja 2016 r.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Orężem miłości Bóg pokonał egoizm i śmierć; Jego Syn Jezus jest bramą miłosierdzia szeroko otwartą dla wszystkich.

2016-06-01 08:10

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Więcej ...

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

Więcej ...

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

- Dołóżmy starań, aby iskra nadziei, która płynie od Bożego Miłosierdzia, docierała do wszystkich mieszkańców ziemi - apeluje ks. Zbigniew Bielas, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...