Reklama

Ze świata

Watykan – Federacja Rosyjska

Abp Celestino Migliore nuncjuszem apostolskim w Rosji

Papież Franciszek mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliorego swoim przedstawicielem w Federacji Rosyjskiej. Będzie on szóstym nuncjuszem w Moskwie od 1990 r.

Abp Migliore ocenił relacje między siostrzanymi Kościołami: katolickim i prawosławnym jako „wielkie, ekscytujące wyzwanie”. Mówiąc o priorytetach, które z woli Papieża będzie realizować na rosyjskiej ziemi, wyjaśnił, że chodzi tu o sprawny styl działania, „ukierunkowany na budowanie mostów łączących różne wizje i punkty widzenia, nawet odległe, tak aby iść wspólną drogą”.

Reklama

Zapytany o reakcję na tę nominację abp Migliore odpowiedział, że było to miłe zaskoczenie – ze względu na miejsce nowej misji i czekające go wyzwania, ale również „pewna doza nostalgii” – bo opuszcza Polskę. – Okres tu spędzony był dla mnie bardzo szczęśliwy i owocny. (...) Od samego początku czułem się tu jak u siebie. Mogłem się wiele nauczyć od tutejszego Kościoła, cieszyć się sukcesami, pomagać w podejmowaniu problemów. I tak minęło 6 lat...

KAI

Mówi kardynał Kurt Koch

Siła islamu czy słabość chrześcijaństwa?

Problemem w Europie nie jest siła islamu, lecz rosnąca słabość chrześcijaństwa. Podkreślił to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch podczas dyskusji panelowej w szwajcarskim opactwie benedyktyńskim w Einsiedeln. – Religia stała się sprawą prywatną i dlatego boimy się islamu – powiedział szwajcarski kardynał kurialny.

– Oczywiście, Szwajcaria nie może przyjąć wszystkich uchodźców, ale gdzie są granice i kto o tym decyduje? – pytał purpurat i dodał: – Dlaczego takie kraje, jak Arabia Saudyjska nie mogą przyjąć żadnych uchodźców?

Reklama

Uczestnicząca w dyskusji Saïda Keller-Messahli, przewodnicząca szwajcarskiego Forum na rzecz Postępowego Islamu, wyraziła zaniepokojenie przyszłością świata islamskiego, który w latach 70. XX wieku został zdominowany przez takie nurty, jak salafizm i wahabizm. Są one finansowane przez: Katar, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a ostatnio również przez Turcję. Keller-Messahli przestrzegła także przed radykalizacją islamu w krajach byłej Jugosławii, gdzie uchodził on dotychczas za umiarkowany. Przykładem coraz większego wpływu ideologii fundamentalistycznych w tym regionie jest wstępowanie tamtejszych młodych ludzi w szeregi dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

KAI

Kolegium Kardynalskie

Zmarł kard. Capovilla – sekretarz św. Jana XXIII

Zmarł kard. Loris Capovilla, sekretarz świętego papieża Jana XXIII. Był najstarszym kardynałem – 14 października br. skończyłby 101 lat.

Po śmierci kard. Capovilli Kolegium Kardynalskie liczy 213 członków, spośród których 114 ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Najstarszym kardynałem jest obecnie 97-letni José Pimiento Rodríguez z Kolumbii (ur. 18 lutego 1919 r.).

KAI

* * *

Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne. Tylko dziś jest twoje.
Jan Paweł II

Krótko

• Turcja zagroziła, że wypowie umowę zawartą w marcu br. z UE w sprawie zatrzymania nad Bosforem imigrantów. Zdaniem strony tureckiej, Unia nie wypełniła wszystkich warunków porozumienia, przede wszystkim nie zniosła wiz dla Turków. Przedstawiciele UE argumentują, że to Turcja nie spełniła wszystkich warunków niezbędnych do zniesienia obowiązku wizowego.

• W Japonii spotkali się przywódcy G7, czyli grupy najbogatszych państw świata. W końcowym komunikacie stwierdzono m.in., że Brexit wywarłby niepożądane skutki na globalną gospodarkę. Zagrożono również Rosji ostrzejszymi sankcjami, gdyby nie wypełniła porozumień mińskich.

• Holandia przyjęła projekt kontrowersyjnej ustawy, przewidującej pozbawianie holenderskiego obywatelstwa tych swoich obywateli, którzy mają obywatelstwo podwójne, a którzy dołączyli do organizacji terrorystycznej za granicą.

• Rosja i Ukraina wymieniły między sobą wojskowych aresztowanych i skazanych w obydwu krajach. Na Ukrainę wróciła pilot Nadija Sawczenko, a do Rosji – dwaj żołnierze: Jewgienij Jerofiejew i Aleksandr Aleksandrow.

• Francuskie służby aresztowały mężczyznę podejrzanego o terroryzm. Wcześniej zabarykadował się on w swoim paryskim mieszkaniu. Policja ujęła go po szturmie na lokal.

• Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy w sprawie systemów gwarancji depozytów bankowych. Dyrektywę ogłoszono w 2014 r. za rządów koalicji PO-PSL. Polska miała czas na jej wdrożenie do 3 lipca 2015 r.

• Muzułmanie zaatakowali i podpalili 7 mieszkań należących do chrześcijan na południe od Kairu. Miał to być odwet w związku z informacjami o domniemanym romansie Kopta z muzułmanką.

2016-06-01 08:10

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19
Prezydent Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

Więcej ...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

Więcej ...

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42
Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę