Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2016, str. 6

Krzysztof Świertok

Odnowa w Duchu Świętym

Doświadczenie wspólnoty

Z udziałem ok. 50 tys. osób 21 maja br. odbywało się na Jasnej Górze 21. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. – Jest to doświadczenie wspólnoty – podkreślił ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.

Całodziennej modlitwie towarzyszyły słowa: „miłosierdzie” i „ewangelizacja”. Przypominane były jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski oraz tegoroczne Światowe Dni Młodzieży – uczestnicy czuwania modlili się w tej intencji i wsparli materialnie organizację ŚDM. Mszy św. wieńczącej spotkanie przewodniczył bp Bronisław Dembowski, wieloletni delegat KEP ds. Odnowy w Duchu Świętym, a homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. – Ucieszyliśmy się, kiedy 8 grudnia ub.r. papież Franciszek ogłosił światu, że ten rok będziemy przeżywali jako Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, a nawet podkreślił, że imię Boga to Miłosierdzie. Miłosierdzie to konkretny czyn, działanie wypływające z miłości – akcentował bp Długosz. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotował zespół Kadosz.

Służba Zdrowia

Wyobraźnia miłosierdzia

Reklama

W 92. Pielgrzymce Służby Zdrowia, która odbyła się 22 maja br., uczestniczyło ok. 4 tys. osób. – Przyjeżdżamy napełnić się duchowo, odnowić się, umocnić do służby człowiekowi choremu – powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, nowy krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Za organizację pielgrzymki odpowiedzialne były trzy diecezje: ełcka, drohiczyńska i łomżyńska. Z tej racji na Jasną Górę przybyli biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, który przewodniczył Mszy św., oraz biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Jak co roku, obecny był bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy KEP. Obecni byli również: przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia – wiceminister Piotr Gryza i p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

Pielgrzymi modlili się za chorego abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który skierował list do uczestników pielgrzymki. Napisał w nim m.in.: „Niech z częstochowskiego sanktuarium popłynie przesłanie miłosierdzia do pracowników służby zdrowia, by kierowali się w pracy empatią i czułością wobec pacjentów, do chorych zaś – zapewnienie, że czuwa nad nimi miłosierny Jezus wraz ze swą Matką”.

Reklama

– Wiemy, że odpowiedzialne pomaganie chorym spełnia się przez zapewnienie niezbędnej opieki medycznej. Pomoc chorym nie zamyka się jednak w ramach zabiegów i procedur medycznych – powiedział w homilii bp Tadeusz Bronakowski. – Ogromnie ważna jest zdolność do pochylenia się nad chorym z miłością i otwartością. Kaznodzieja wspomniał o wyobraźni miłosierdzia, o którą prosił nas św. Jan Paweł II

Od 30 lat pielgrzymkę poprzedzają rekolekcje. W tym roku przewodniczył im ks. dr hab Andrzej Muszala z UPJPII w Krakowie, bioetyk, duszpasterz akademicki. Uczestniczyło w nich ok. 700 osób.

Samorządowcy

Pod hasłem: „Polski samorząd w służbie potrzebującym i wykluczonym” 22 maja br. odbyła się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego na Jasną Górę, która poprzedziła Dzień Samorządu Terytorialnego, przypadający 27 maja. Dzień ten upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 r. Punktem centralnym pielgrzymki była Msza św. odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji polskich samorządów. Eucharystii przewodniczył o. Józef Płatek, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”. – W rękach polskiego samorządu jest tworzenie prawdziwego polskiego domu – mówił. Zwrócił uwagę na korupcję, która do tej pory rujnowała Polskę. – Wiele działo się przez „kopertę” wypełnioną mamoną. Tak została rozprzedana Polska – zauważył ks. Skubiś. Wspomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Skoczowie, że Polsce najbardziej potrzebni są ludzie sumienia. – Trzeba zaproponować polskim samorządom prace nad polskim sumieniem – postulował.

Wcześniej uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się w Kaplicy Różańcowej, gdzie przemówił do nich Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej. Wysłuchali też wykładów.

Krótko

21 maja br. na Jasnej Górze miała miejsce Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Przybyli członkowie Zakonu wraz z rodzinami, wolontariusze maltańskiej służby medycznej, podopieczni, darczyńcy oraz przyjaciele. Eucharystii przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba, główny kapelan Związku.

• W dniach 20-22 maja br. po raz 21. odbywała się Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego, która zgromadziła ponad 200 osób. Harcerze pielgrzymowali pod hasłem: „Pełnić służbę miłością”, które wiąże się z Rokiem Świętym Miłosierdzia oraz z posługą, którą podejmą podczas Światowych Dni Młodzieży.

22 maja br. miało miejsce międzynarodowe spotkanie Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju. Obydwie organizacje pod błękitną flagą ONZ pełniły misje pokojowe w wielu zakątkach na całym świecie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Francji, USA, Czech, Słowacji oraz Polski.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-06-01 08:10

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę