Reklama

Z Polski

Komentarz

Dni Młodzieży bardzo światowe

Spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem w Krakowie będzie przełomowe na kilku płaszczyznach.

Z punktu widzenia medialnego – będą to pierwsze Światowe Dni Młodzieży „social”, czyli przeżywane także na portalach społecznościowych na nieznaną dotąd skalę. Jeśli się przyjmie, że przybędzie ok. 2 mln młodych, z których każdy ma średnio ok. 500 przyjaciół na Facebooku, to oznacza, że informacje i przeżycia z ŚDM będą mogły dotrzeć nawet do miliarda osób. Ponadto wielu internautów korzysta z innych mediów społecznościowych, takich jak Twitter czy Snapchat. Oprócz tego relacje będą docierały przez radio i telewizję praktycznie do całego świata. Tak więc jest to największa w historii Polski szansa nie tylko na promocję naszego kraju, ale też na dzielenie się wiarą ludzi młodych duchem. Należał do tych osób także św. Jan Paweł II, który podczas ŚDM w 2000 r. w Rzymie wyznał: „Kto z kim przestaje, takim się staje”.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży to szczególne wydarzenie także z tego powodu, że weźmie w nim udział ponad 1000 biskupów z całego świata. To będzie największe zgromadzenie biskupów na świecie od czasów Soboru Watykańskiego II.

Znakiem szczególnej życzliwości Ojca Świętego Franciszka wobec Polski i Polaków oraz młodzieży z całego świata jest czas jego pobytu w naszym kraju. Do tej pory papież Franciszek był na różnych kontynentach, ale w Europie nie spędził poza granicami Włoch pełnego dnia. To będzie pierwsza wizyta, podczas której Ojciec Święty zatrzyma się gdzieś na kilka dni.

Już za niecałe 2 miesiące o tej porze będziemy mieli okazję przeżywać spotkania z naszym papieżem Franciszkiem, który wielokrotnie mówił, że bardzo się cieszy z możliwości wizyty w Polsce i że również czeka na Światowe Dni Młodzieży.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Arcybiskup Wacław Depo

Absurdy w imię tolerancji

Reklama

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 26 maja br. w homilii podczas Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim na rozpoczęcie procesji Bożego Ciała nawiązał do sytuacji społecznej, która niby w imię tolerancji pozwala zło nazywać dobrem. – Zamiast podjąć walkę o wierność Bożym przykazaniom, niezmiennym, o wierność ludzkiej naturze, mężczyzny i niewiasty, o prawa ludzkiej rodziny – toleruje się wszelkie formy niemoralności, a co więcej, traktuje się je jako dobro społeczne. Ksiądz Arcybiskup wspomniał o teatrach w Krakowie i we Wrocławiu, gdzie dokonano profanacji obrazu Matki Bożej i gdzie wystawia się sztuki pornograficzne. – To jest absurd! – mówił oburzony i zastanawiał się, co miała znaczyć profanacja Najświętszego Sakramentu przez uczestników tzw. warsztatów teatralnych w Gnieźnie, kiedy dziewczęta ubrane w stroje muzułmańskie biły pokłony, a później przyjęły Komunię św. w ramach eksperymentu, by sprawdzić, czy będą wyobcowane, czy będą wyrzucone w imię wrażliwości. – Czy to jest odpowiedź na 1050-lecie Chrztu Polski ludzi rozumnych, wolnych, artystów? – pytał abp Depo.

Red.

Piekary Śląskie

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Eucharystii w Piekarach Śląskich 29 maja br. podczas dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił on rolę ojców w procesie przekazywania wiary, które odbywa się przede wszystkim dzięki osobistej postawie wiary, nawrócenia i wspólnego dojrzewania w wierze.

Przed Eucharystią głos zabrał abp Wiktor Skworc. Poruszył bieżące sprawy, którymi żyją Górny Śląsk oraz cała Ojczyzna. Mówił m.in. o polityce prorodzinnej.

W słowie na zakończenie Mszy św. kard. Dziwisz zaprosił wszystkich na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

KAI

Krótko

• Papież Franciszek podczas swojej wizyty w Polsce w lipcu br. prawdopodobnie odwiedzi małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu – dowiedziała się nieoficjalnie KAI. Ojciec Święty powtórzy tym samym gest św. Jana Pawła II sprzed 25 lat, który przybył do krakowskiego szpitala w drodze na ŚDM w Częstochowie w 1991 r.

• O. prof. Andrzej Wodka, redemptorysta z Prowincji Warszawskiej, prezes Akademii Alfonsjańskiej, został wybrany na przewodniczącego Komitetu Dziekanów i Prezesów Papieskich Uczelni w Rzymie.

• Cykl plakatów zachęcających do spełniania uczynków miłosierdzia pojawił się na ulicach polskich miast. Kampanię „Miłosierdzie. Podaj dalej” przygotowała Fundacja Vide et Crede z Wrocławia.

• Trybunał Konstytucyjny ma kłopoty finansowe, a jego prezes żąda dodatkowych funduszy z rezerwy budżetowej. Twierdzi, że braknie pieniędzy na wynagrodzenia sędziów w stanie spoczynku.

• Coraz bliżej do rozwiązania sporu wokół TK? Po spotkaniu Beaty Szydło z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem premier zapowiedziała wprowadzenie zmian w TK. Koncyliacyjne stanowisko zajęły PSL i Kukiz’15. Ani kroku do przodu nie chcą uczynić PO i .Nowoczesna.

• Policja zatrzymała 22-letniego mężczyznę, który w autobusie komunikacji miejskiej we Wrocławiu podłożył prymitywny ładunek wybuchowy. Grozi mu dożywocie. W Warszawie z kolei funkcjonariusze złapali na gorącym uczynku 3 mężczyzn, którzy chcieli podłożyć ładunki wybuchowe pod radiowozy. Grozi im do 8 lat więzienia.

• Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów są gorsze niż w 2015 r. 54 proc. uzyskało średni wynik z matematyki, a 71 proc. – z języka polskiego.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-06-01 08:10

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

Więcej ...

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Więcej ...

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę