Reklama

Lekarz człowiekiem sumienia

DarkoStojanovic/pixabay.com

– Sumienie lekarza, tym bardziej katolickiego lekarza, zmaga się często z napięciem pomiędzy odczytywanym prawem moralnym a prawem stanowionym egzekwowanym przez państwo, związanym z koniecznością realizacji świadczenia medycznego – powiedział ks. prof. Arkadiusz Olczyk podczas walnego zgromadzenia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w Częstochowie

Rozwój medycyny, szczególnie techniczny, z jednej strony fascynuje, a z drugiej – stawia lekarza wobec wyborów moralnych i etycznych. Każdego dnia bowiem podejmuje on decyzje będące oceną tego, co jest dobre dla chorego, a co niekorzystne lub nieprzydatne.

Wierność sumieniu

Do problemów moralnych wynikających z sytuacji niezgodności działania z sumieniem dochodzi m.in. w przypadku: aborcji, zapłodnienia pozaustrojowego, badań na ludzkich embrionach, podjęcia uporczywej terapii, udziału we wspomaganym samobójstwie (eutanazji) i ograniczania świadomości chorego. Wobec wymienionych dylematów rodzi się pytanie: jaką rolę odgrywa sumienie w praktyce lekarza? To tak trudne zagadnienie podjął ks. prof. Arkadiusz Olczyk – teolog moralista, były duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej – w wykładzie na temat: „Lekarz człowiekiem sumienia”, wygłoszonym 21 maja br. w czasie walnego zgromadzenia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, które odbywało się w gmachu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Reklama

Lekarz katolicki, czyli ten, który – jak mówił Jan Paweł II – przynależy do „organizmu, a nie tylko do organizacji Chrystusa”, powinien mieć prawidłowo ukształtowane sumienie. To nie jest oczywiste w sytuacji wrogości wobec tego, co chrześcijańskie i katolickie. Prelegent mówił o wyzwaniach wypływających z odrzucenia Boga przez człowieka i zwrócił uwagę na to, że wobec nich z racji wykonywanego zawodu stają lekarze. Są to: nowy ateizm i wojna wypowiedziana ludzkiemu życiu, podważenie natury człowieka jako istoty moralnej, totalny atak na instytucję rodziny oraz próby dyskredytacji Kościoła Chrystusowego.

Ks. prof. Olczyk podkreślił, że zawód lekarza jest powołaniem do służby drugiemu człowiekowi, a najwyższym nakazem etycznym jest dobro chorego. W tym duchu apelował do katolickich lekarzy: – Chylę przed wami czoło: jesteście wiernymi świadkami prawego sumienia. Powinniście jednoczyć się i wzajemnie dodawać sobie otuchy. Pamiętajcie o tym, że ostatecznie zwycięstwo należy do Chrystusa oraz do tych, którzy są Mu wierni do końca. Bądźcie ludźmi prawego sumienia!

Członkowie honorowi

Podczas walnego zgromadzenia, którego przewodniczącym był prof. dr hab. Jerzy Jurkiewicz, a sekretarzami – dr Wanda Pilkiewicz i dr Danuta Nita, dr n. med. Wanda Terlecka, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, wręczyła dyplomy Członka Honorowego bp. dr. Stefanowi Regmuntowi – przewodniczącemu Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Konferencji Episkopatu Polski, ks. inf. dr. Marianowi Mikołajczykowi – byłemu wieloletniemu wikariuszowi generalnemu i kanclerzowi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz ks. prof. dr. Stanisławowi Warzeszakowi – krajowemu duszpasterzowi służby zdrowia przez dwie kadencje. W laudacji podkreślono dokonania życiowe każdej z tych osób, które są różne, a łączą je szczególne zasługi w działaniach na rzecz trwania, rozwoju i jak najlepszego funkcjonowania Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Piękny zwiastun

Reklama

Dziękując za wyróżnienie, bp dr Regmunt powiedział, że odbiera je w roku jubileuszu 40-lecia swego kapłaństwa oraz pierwszej rocznicy operacji, która uratowała mu życie, co uważa za cud: – Modlitwa, kompetentni lekarze i wspaniałe środowisko, które stworzyło klimat nadziei, sprawiły, że dziś jestem silniejszy. Na podstawie własnego doświadczenia Ksiądz Biskup stwierdził, że w reformie służby zdrowia obok spraw materialnych ważne jest holistyczne spojrzenie na pacjenta. – To, co Państwo robią: formacja sumienia to piękny zwiastun – powiedział i zwrócił uwagę na to, że jeżeli lekarze i personel medyczny nie znajdą czasu na formację, nie spełnią misji związanej z posługą drugiemu człowiekowi.

Pozdrowienia i podziękowania za zaufanie i wsparcie modlitewne przekazał zebranym w swym liście minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Życzył im sił w niesieniu pomocy chorym, ludzkiej życzliwości i satysfakcji w działalności na rzecz środowiska polskich lekarzy.

Walne zgromadzenie KSLP podjęło deklarację „«Tak» dla życia”. Połączone było z rekolekcjami oraz z 92. Pielgrzymką Służby Zdrowia na Jasną Górę w dniach 21-22 maja. Oddział toruński KSLP zaprosił na doroczne spotkanie integracyjne, które odbędzie się w dniach 16-18 września br. w Toruniu.

* * *

Deklaracja „«TAK» dla życia” Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Walne zgromadzenie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich na swym posiedzeniu w Częstochowie w dniu 21 maja 2016 r. przyjęło deklarację o następującej treści:

Polscy lekarze katoliccy w pełni solidaryzują się ze stanowiskiem biskupów polskich wobec ochrony życia ludzkiego, wyrażanym w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 16 kwietnia 2016 r.

Uważamy, że każdy człowiek – a w szczególności lekarz, położna, każdy pracownik służby zdrowia oraz ojciec, matka, polityk i prawnik – winien bezwzględnie, w sobie właściwy sposób, stać na straży każdego ludzkiego życia, od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci. Życie człowieka jest bowiem wartością fundamentalną i nienaruszalną, stanowi konieczną podstawę wszelkich innych dóbr i wartości możliwych do przeżycia. Jego bezwarunkowa obrona stanowi więc obowiązek wszystkich ludzi, niezależnie od ich światopoglądu.

Nie popieramy również – jak biskupi w swym komunikacie oraz św. Jan Paweł II w „Evangelium vitae”, 59 – karania kobiet, które dopuściły się zabójstwa własnego dziecka w akcie aborcji. Ich sytuacja życiowa i moralna jest zawsze dramatyczna i zwykle skomplikowana.

Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o przyjęcie na stałe postawy „tak” wobec każdego życia ludzkiego.

Dr n. med. Wanda Terlecka, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Częstochowa, 21 maja 2016 r.

2016-06-01 08:10

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę