Reklama

Niedziela Częstochowska

Księgarnia „Niedzieli”

Dla i o Matce Bożej Jurajskiej

Uczestnicy spotkania z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz

Magdalena Niebudek/Niedziela

Uczestnicy spotkania z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz

Kolejne spotkanie Nieoficjalnej Akademii Miłośników Polskiej Kultury w ramach „Poniedziałków kulturalnych” przy księgarni „Niedzieli” miało miejsce 9 maja

Jako że maj w polskiej tradycji nieodłącznie jest związany i kojarzony z Matką Bożą – miesiąc mocnym akordem 3 maja otwiera uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a w kościołach, przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych w ramach nabożeństw majowych śpiewa się przepiękną „Litanię Loretańską”, również i tym tropem poszła organizatorka spotkania – Barbara Popiołek z częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, którą zafrapował pewien obraz. Stąd zaproponowany przez nią temat brzmiał: „Królowa Polski odwiedza Jurę”. Ale zacznijmy od początku.

Dostępny nielicznym

Reklama

Obraz, o którym mowa, powstał w 1995 r. i do tej pory był widziany tylko przez osoby zaprzyjaźnione z państwem Adelą i Bolesławem Wiśniewskimi, znanymi częstochowskimi twórcami, malarką i fotografem, którzy gościli w ich domu. A przedstawia kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej z bizantyjskiej jasnogórskiej ikony, namalowaną za namową męża przez p. Adę, z domalowaną przezeń „jurajską sukienką” – z łanami pól, chałupą krytą strzechą, drzewami, zarysem kościoła, pasącym się bydłem, a nawet kurami czy też gęsiami i obchodzącymi swe pola rolnikami. Wypisz wymaluj, za inspirację twórcy posłużyła nasza urzekająca Jura – o czym wspomniał on podczas spotkania. Stąd nie dziwi tytuł nadany obrazowi – „Matka Boża Jurajska”. O tym i nie tylko mogli się dowiedzieć uczestnicy „Poniedziałków kulturalnych”, których co spotkanie przybywa, a także zobaczyć ów piękny obraz, który po raz pierwszy opuścił domowe zacisze.

Malarsko, poetycko, muzycznie i naukowo

Ale to oczywiście nie wszystko. Podczas spotkania wielu z jego uczestników, zaprzyjaźnionych ze sobą i szczerze radujących się na swój widok, ujawniło, a może tylko przypomniało swe talenty, a także czynnie włączyło się w jego przebieg. Tym razem było malarsko, poetycko, muzycznie, trochę naukowo, a nawet jubileuszowo, ale po kolei. Oprócz obrazu państwa Wiśniewskich można było podziwiać cykl rysunków malowany kredką, kolorowy, wręcz bajkowy, pt. „Madonny jurajskie” autorstwa częstochowskiej malarki, mieszkającej w Wiedniu Marii Gryglewskiej, na których można było odnaleźć np. kościoły we Mstowie i częstochowski pw. św. Zygmunta. Słowo o uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wygłosiła Elżbieta Imach, walory Jury Krakowsko-Częstochowskiej przybliżyła Gabriela Żyła, a o Matce Bożej Łaskawej z lwowskiej katedry, przed którą król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. złożył swe słynne śluby i tym samym oddał nasz kraj we władanie Maryi, mówiła Elżbieta Bulik. Były i wiersze z tomików uczestniczek – Barbary Popiołek pt. „Aura obecności” i „Pełnia miłości” oraz Łucji Szoty pt. „Jurajskie impresje 2008”. Pięknie, jak zawodowe aktorki, recytowały je panie: Barbara Kawka (m.in. „Pani Jurajska”, „W zachwycie”, „Weszła w krajobraz”), Emilia Kolega (m.in. „Matko Szlachetna...”), a nawet sama autorka – Łucja Szota (m.in. „Nie jestem samotna”, „Pani z Leśniowskiego Sanktuarium”). Aby było jeszcze bardziej twórczo i wyjątkowo, krótkie recitale z akompaniamentem gitary klasycznej dawała Aleksandra Kowalska, która m.in. zaśpiewała piosenki pt. „Wiatr” i „Bóg i człowiek”. P. Aleksandra, utalentowana śpiewaczka, malarka, a nawet poetka, zapraszała zebranych na koncerty zespołu „Impast”, z którym występuje, pod patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w ramach Roku Świętego Miłosierdzia, a także do Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, w którym ma przyjemność pracować. Zaś Barbara Popiołek przybliżyła zebranym zapomnianych Polaków – hrabiostwo Karola i Stefanię Raczyńskich, panujących i zapisanych w dzieje Jury. Zwłaszcza hrabina wniosła wiele w jej dzieje, m.in. założyła Żarki-Letnisko.

Staruszka „Niedziela” ma się dobrze

Z kronikarskiego obowiązku trzeba też odnotować spotkanie z redaktor naczelną „Niedzieli” – Lidią Dudkiewicz. Były życzenia i ciepłe słowa zarówno pod adresem naszego pisma, obchodzącego w tym roku 90-lecie istnienia (pierwszy numer ujrzał światło dzienne 4 kwietnia 1926 r.), jak i samej Pani Redaktor, obchodzącej w tym roku 35-lecie pracy w „Niedzieli”, od dwóch lat pełniącej funkcję naczelnej pisma. – Staruszka „Niedziela” młodnieje i promienieje – stwierdziła p. Barbara. – Proszę przyjąć nasze najlepsze życzenia w pracy dla nieba i chleba i dalej umacniać nas w wierze. Na co Pani Redaktor odpowiedziała: – Proszę się u nas czuć jak u siebie, bo „to nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić, by miał w sobie duszę”, zacytowała słowa znanej piosenki Alicji Majewskiej. A 9 maja tej duszy w naszej nowo otwartej kawiarence nie brakowało. Dziękujemy.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ludzie, którzy chodzą po górach są inni

Msza św. wieńcząca rajd papieski

Małgorzata Cichoń

Msza św. wieńcząca rajd papieski

Nie wszystko można sobie przyswoić, siedząc w szkolnej ławce. Od czasu do czasu dobrze spotkać się na papieskim szlaku. Zwłaszcza w wakacje!

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42
Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę