Reklama

Niedziela Małopolska

Tarnów

Jezus posyła każdego z nas

Dzieci mogą poznać kraje misyjne, dowiedzieć się, jak mieszkają
ludzie w tych miejscach

Małgorzata Poparda

Dzieci mogą poznać kraje misyjne, dowiedzieć się, jak mieszkają ludzie w tych miejscach

Pokazać, że każdy może być misjonarzem – taki cel przyświeca Stowarzyszeniu „Inicjatywa Młodzi Misjom”, które 22 maja zorganizowało Misyjne Święto Dzieci. Najmłodsi z całej diecezji przybyli do Tarnowa, by wspólnie bawić się, tańczyć, wielbić Boga i poznawać kulturę krajów misyjnych.

Reklama

Na terenie Muzeum Etnograficznego dzieci mogły zobaczyć indiańskie tipi, domek, w jakim mieszkają ludzie w Czadzie, oryginalne stroje, pograć na instrumentach z różnych stron świata. Chętnie zdobywały sprawności do „Indeksu Małego Misjonarza”. Robiły biżuterię, łowiły ryby, oswajały dzikie zwierzęta, przeprawiały się przez busz, nosiły miski na głowie, skakały na kangurku. Zabawy z chustą, tańce integracyjne, wielkie bańki mydlane, malowanie twarzy, okazja do zrobienia sobie afrykańskiej fryzury – to kolejne atrakcje tego dnia. Najmłodsi mogli też zaprezentować swoje talenty oraz sprawdzić wiedzę na temat działalności misjonarzy. Uczestników spotkania odwiedził misjonarz, który opowiedział o życiu dzieci w Afryce.

O wyjątkowości tego wydarzenia mówi nam Gabriela Pyzia, wiceprezes Stowarzyszenia: – Spotykamy się tu od sześciu lat. Chcemy poprzez radosne świętowanie odkrywać inny świat, uświadomić dzieciom, że na całym globie ich rówieśnicy żyją w trudnych warunkach. Pragniemy uwrażliwić je na potrzeby innych. Pokazać, że one też mogą być małymi misjonarzami, bo Chrystus posyła każdego z nas, by dawał o Nim świadectwo. Misyjne Święto Dzieci zwieńcza projekty, które Stowarzyszenie realizuje przez cały rok. Animatorzy jeżdżą do szkól, opowiadają o życiu w Afryce, zapraszają do włączenia się w akcję. Ważne, że dzieci pomagają innym. Cieszą się, gdy coś od nich – ołówek, kredka – pojedzie do Afryki – przyznaje animatorka. Dodaje, że w tym roku Stowarzyszenie wspiera projekt „Tiko e na nan” („Aby dzieci mogły usłyszeć”), pomaga szkole dla dzieci głuchoniemych w Bertoua (Kamerun).

Wspólne świętowanie zakończył modlitwą i błogosławieństwem w afrykańskim języku sango ks. Piotr Boraca, były misjonarz, asystent kościelny Stowarzyszenia. – Impreza ta co roku cieszy się wielkim powodzeniem, niezależnie od pogody humory zawsze dopisują. Dzieci mogą poznać kraje misyjne, dowiedzieć się, jak mieszkają ludzie w tych miejscach – zauważa pani Barbara. – Tu cały czas coś się dzieje. Panuje bardzo życzliwa atmosfera, bawią się całe rodziny. Wiedza o krajach misyjnych jest prezentowana w atrakcyjny sposób. Dzieci widzą, że najmłodsi z innych części świata nie mają tego, co my możemy mieć – refleksjami dzielą się Weronika i Ola, wolontariuszki z tarnowskiego gimnazjum.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka aktywnie przygotowuje się do ogólnopolskiego kongresu misyjnego

Mateusz Gasiński

Niedziela Kongresowa w Kielcach z festynem misyjnym, czytanki majowe o misjach, pierwsze piątki miesiąca w intencji misji – tak diecezja kielecka przygotowuje się do IV Krajowego Kongresu Misyjnego, który odbędzie się w Warszawie od 12 do 13 czerwca pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Do tej pory w Polsce odbyły się zaledwie trzy kongresy, pierwszy z nich w 1939 roku.

Więcej ...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

Więcej ...

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę