Reklama

Niedziela Lubelska

Rodzina troską Caritas

Podczas poświęcenia Centrum Charytatywnego

Paweł Wysoki

Podczas poświęcenia Centrum Charytatywnego

Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętowała 25-lecie swojej ponownej działalności. Z tej okazji uroczystości odbyły się w Krasnymstawie

Jubileuszowe spotkania, rozpoczęte w maju ub.r. w archikatedrze lubelskiej przez bp. Artura Mizińskiego, miały swój finał w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, gdzie w sobotnie południe, 21 maja, bp Józef Wróbel przewodniczył Eucharystii. Zgromadzili się na niej pracownicy i wolontariusze lubelskiej Caritas z dyrektorem ks. Wiesławem Kosickim, podopieczni tej największej w Polsce organizacji charytatywnej oraz przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji wspomagających rodzinę. Uczestników spotkania połączyło hasło: „Rodzina troską Caritas”, a także oficjalne otwarcie i poświęcenie najnowszego dzieła lubelskiej Caritas – krasnostawskiego Centrum Charytatywnego.

Reklama

Witając uczestników jubileuszowej Eucharystii, dziekan i proboszcz ks. Henryk Kapica podkreślał, że otwarcie i poświęcenie Centrum Charytatywnego Caritas to piękny dar na srebrny jubileusz. Zachęcając zgromadzonych do kierowania się w swoim codziennym życiu wyobraźnią Bożego Miłosierdzia, gospodarz miejsca mówił: – To wspaniały akt wpisujący się w Rok Święty Miłosierdzia. – Dziękujemy tym wszystkim, którzy wychodzą naprzeciw każdemu człowiekowi w potrzebie, a szczególnie temu, który nie jest w stanie zaradzić sam sobie w swoich potrzebach. Dziękujemy tym, którzy mają wrażliwe serce i pochylają się nad tymi, którzy bez Caritas i jej podobnych instytucji musieliby żyć na marginesie społeczeństwa – mówił bp Józef Wróbel.

W homilii Ksiądz Biskup wyjaśnił znaczenie słowa „Caritas”. – W języku łacińskim to słowo oznacza miłość. Ta biblijna „agape”, czyli Caritas, to podstawa, w której człowiek nie szukając siebie i nie z myślą o sobie, ukierunkowany jest na drugiego człowieka i chce go obdarować nie tylko samym sobą, ale tym wszystkim, co posiada – mówił bp Wróbel. Jak wyliczał, tym darem mogą być jego własne zdolności, wykształcenie, fachowość czy dzielenie się dobrami materialnymi. Pasterz podkreślał, że najdoskonalszym przykładem realizacji tego wezwania jest sam Bóg, który jest Miłością. Wskazując na zasady funkcjonowania lubelskiej Caritas, bp Wróbel wyróżnił zasadę solidarności i zasadę pomocniczości. – W duchu solidarności, w spojrzeniu na drugiego człowieka obdarowanego osobową godnością nie ma lepszych i gorszych, ale obowiązuje postawa braterstwa, zwłaszcza wobec tego, kto potrzebuje pomocy – wyjaśniał. Z kolei zasada pomocniczości polega na tym, że jeden wychodzi naprzeciw drugiemu w takiej mierze, w jakiej człowiek potrzebuje wsparcia.

Po Mszy św. sprzed kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego wyruszył marsz. Przy dźwiękach orkiestry górniczej z Bogdanki kilkaset osób przeszło przez miasto na ul. Szkolną, gdzie mieści się Centrum Charytatywne Caritas. Nowoczesny budynek, który powstał na bazie dawnej szkoły, został wybudowany z darowizn oraz dotacji unijnych. Projekt powstał kilka lat temu, ale dopiero dzięki dotacjom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-13 w szybkim tempie udało się ukończyć dzieło. Ośrodek rozpoczął swoją działalność statutową podczas ferii zimowych; obecnie mieszczą się w nim m.in. świetlice dla dzieci i seniorów, centrum spotkania wolontariuszy oraz ośrodek rehabilitacji. W niedługim czasie planowane jest uruchomienie hospicjum domowego.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zła metoda na stresy

Boyarkina Marina/pl.fotolia.com

Czy zajadanie stresu i emocji, jedzenie jako pocieszenie i ucieczka przed decyzjami i trudnościami może być problemem społecznym? Nie może być, ale... nim jest, bo – w mniejszym lub większym stopniu – dotyczy większości z nas. Jedzenie emocjonalne stało się powszechnym zaburzeniem wysoko rozwiniętych społeczeństw

Więcej ...

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

Więcej ...

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...