Reklama

Niedziela Legnicka

Przekroczyć Bramę Miłosierdzia

Pielgrzymi w drodze

Brygida Gucwa

Pielgrzymi w drodze

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego pod opieką ks. Andrzeja Płazy z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wyruszyła piesza pielgrzymka do Krzeszowa

Wśród pielgrzymów byli przedstawiciele kamiennogórskich parafii oraz goście z Pisarzowic k. Lubania i Bolkowa. To pierwsza z zaplanowanych na ten rok sześciu pielgrzymek do Bramy Miłosierdzia w Krzeszowie. Odbyła się w duchowej łączności z diecezjalną pielgrzymką do Łagiewnik, w której uczestniczyli też wierni z Kamiennej Góry pod opieką ks. Pawła Jagusza i ks. Stanisława Zaremby.

W drodze do Krzeszowa śpiewano pieśni maryjne i odmawiano Różaniec. Pątnicy zatrzymali się przy przydrożnej kapliczce „Nawiedzenie św. Elżbiety”. Tutaj, ks. Andrzej wygłosił krótką konferencję nt. uczynku miłosierdzia – spragnionych napoić. Podał mało znane fakty dotyczące niebezpiecznej gospodarki wodnej na kuli ziemskiej prowadzonej przez człowieka. Ponad 70% zasobów wody stanowi woda słona. Dla ludzi wykorzystywany jest tylko 1% zasobów wodnych. – Oprócz miejsc, gdzie woda jest na wagę złota, wiele ludzi na całej ziemi jest też spragnionych Boga. Jezus przy studni Jakubowej powiedział do Samarytanki: „O, gdybyś znała dar Boży i wiedziała, kim jest Ten, kto ci mówi: daj mi się napić – prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej” (J 4,10). Woda żywa, źródlana, tak bardzo upragniona na Wschodzie, symbolizuje życie dane przez Boga i jest też symbolem Ducha Świętego. Przez znak wody w sakramencie chrztu, w Duchu Świętym otrzymaliśmy życie Boże. Jubileuszowy rok chrztu Polski na nowo nam tę prawdę przypomina i zachęca, aby napoić wodą życia nie tylko siebie – mówił ks. Andrzej.

Reklama

Aby z czystym sercem przekroczyć Bramę Miłosierdzia, ks. Andrzej podczas drogi był do dyspozycji pielgrzymów z posługą sakramentu pokuty i pojednania. W krzeszowskiej bazylice grupa uczestniczyła w Eucharystii z licznym udziałem pielgrzymów. Znaczną większość z nich stanowiły dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe z diecezji legnickiej, świdnickiej i opolskiej.

W celu uzyskania odpustu zupełnego w Roku Miłosierdzia piesze pielgrzymki z Kamiennej Góry do tronu Matki Łaskawej w Krzeszowie mają się odbywać raz w miesiącu, w wyznaczone soboty, od maja do października. Kolejna zaplanowana jest 18 czerwca.

Znakiem tego pielgrzymowania stał się krzyż, który wzięła ze sobą jedna z uczestniczek. Nabyty na kamiennogórskim targu staroci krucyfiks jest pamiątką Roku Świętego 1950, obchodzonego jako Rok Pokoju, o czym świadczy umieszczona na krzyżu tabliczka z napisem w języku niemieckim. Na tabliczce jest też postać św. br. Konrada z Parzham – kapucyna i mistyka, który jest pierwszym od czasów reformacji niemieckim świętym kanonizowanym przez papieża Piusa XI w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 20 maja 1934 r.

Kard. Joseph Ratzinger w biografii „Moje życie” napisał m.in. o św. Konradzie: „Myślę, że właśnie ci mali święci są znakiem naszych czasów, a przekonanie to umacnia się we mnie i porusza mnie tym głębiej, im bliżej się spotykam z wielkimi wydarzeniami współczesności”.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Krzeszówku powstaje nowoczesny dom pielgrzyma

Przemysław Groński EPB

Już za dwa lata w Krzeszówku zostanie otwarty dom pielgrzyma. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy odwiedzają sanktuarium w Krzeszowie.

Więcej ...

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem

Więcej ...

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę