Reklama

Niedziela Legnicka

Na misję do Kosowa

Żołnierzom wyjeżdżającym do Kosowa zostały wręczone flagi

Kpt. Remigiusz Kwieciński

Żołnierzom wyjeżdżającym do Kosowa zostały wręczone flagi

Bolesławiec uroczyście żegnał kolejną grupę artylerzystów, którzy stanowią 34. Zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie w ramach operacji wsparcia pokoju Joint Guardian

W kościele pw. Świętych Cyryla i Metodego w Bolesławcu 12 maja była sprawowana Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem ks. ppłk. Mariusza Śliwińskiego – kapelana 34. Zmiany KFOR w Kosowie, z udziałem ks. prał. Andrzeja Jarosiewicza – rektora bolesławieckiej bazyliki maryjnej, ks. ppłk. rez. Włodzimierza Kuli oraz ks. ppor. rez. Pawła Antkiewicza. Duchowe owoce tej Eucharystii księża ofiarowali w intencji żołnierzy 34. Zmiany, prosząc dla nich o potrzebne w służbie łaski oraz szczęśliwy powrót do rodzin i domów.

W homilii ks. Mariusz nawiązał do fragmentu Ewangelii – modlitwy Chrystusa o dar jedności dla apostołów, niewiast i uczniów. – Tak jak jedność wypraszana przez Zbawiciela dla pierwotnego Kościoła apostolskiego była fundamentem rodzącego się chrześcijańskiego życia, tak ta sama jedność stanowi niepodważalny fundament naszej służby ojczyźnie i wspólnocie międzynarodowej w Kosowie, do którego jedziemy. Ten fundament jednak wyraża się w codziennych małych, zwykłych i niezwykłych obowiązkach i sprawach. Jest też dla nas przestrogą, by unikać egoizmu oraz zawsze stawiać na wspólne i odpowiedzialne działanie – mówił Ksiądz Kapelan. Dodał też, że jednym z zadań żołnierzy jest zwiastowanie jedności oraz budowanie autentycznego zespołu, który właśnie w jedności będzie silny.

Reklama

Na zakończenie Mszy św.ks. Andrzej Jarosiewicz przypomniał wszystkim żołnierzom, że flagi Polski, powiatu bolesławieckiego i miasta Bolesławca, które zabiorą ze sobą do Kosowa, będą dla nich ważnymi znakami. – Niech przypominają, że bezpieczeństwa naszych domów, miejsc pracy, szkół, portów lotniczych, dworców broni się dzisiaj daleko od narodowych granic. Patrząc na te ważne znaki powiewające nad waszymi głowami, zawsze sobie przypominajcie to ważne przesłanie – powiedział ks. Andrzej. W imieniu mieszkańców miasta obiecał modlitewne wsparcie i wszelką potrzebną pomoc dla rodzin żołnierzy udających się na misje.

Rozkazy

Natomiast 13 maja na pl. Józefa Piłsudskiego w Bolesławcu o godz. 9 została zorganizowana zbiórka 23. Śląskiego Pułku Artylerii, podczas której odczytano rozkazy o skierowaniu sił Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w rejon misji w Kosowie. Na apel przybył gen. dywizji Jarosław Mika, dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego, w skład której wchodzi bolesławiecki pułk.

Wobec zgromadzonych na placu żołnierzy, gości, władz samorządowych miasta i powiatu, a także przedstawicieli bratnich służb mundurowych, mieszkańców miasta, rodzin wojskowych publicznie został podpisany protokół o przekazaniu żołnierzy 34. Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

Podczas ceremonii żołnierzom zostały wręczone flagi: 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, powiatu bolesławieckiego i miasta Bolesławiec. Na zakończenie gen. Mika pogratulował całej przygotowanej grupie oraz dowódcy pułku płk. Pawłowi Świtalskiemu za otrzymane wysokie noty, świadczące o profesjonalnym podejściu do stawianych zadań.

Po błogosławieństwie ks. kapelana Pawła Antkiewicza, poszczególne pododdziały przeszły w defiladzie, a następnie do oczekujących na nie rodzin.

Misja KFOR

Misja KFOR (Kosovo Force) rozpoczęła się 12 czerwca 1999 r. na mocy mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, dwa dni po przyjęciu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w rezolucji nr 1244. Wprowadzenie do Kosowa pierwszych oddziałów KFOR stało się możliwe dzięki pomyślnemu zakończeniu operacji lotniczej Sojuszu Północnoatlantyckiego Allied Force, która wymusiła na ówczesnym prezydencie Slobodanie Milośeviciu zgodę na wprowadzenie do Kosowa międzynarodowych sił pokojowych.

W obliczu kryzysu humanitarnego, który zaistniał w efekcie ciągłych walk pomiędzy Armią Wyzwolenia Kosowa i wojskowo-policyjnymi oddziałami Serbii i Czarnogóry, w obliczu groźby rozszerzenia konfliktu na cały region, NATO podjęło decyzję o rozpoczęciu kampanii powietrznej przeciw armii oraz oddziałom paramilitarnym rządu byłej Jugosławii, oskarżanego o poważne represje wobec cywilnej ludności kosowskich Albańczyków.

Efektem trwającej 78 dni operacji było podpisanie Wojskowego Porozumienia Technicznego między NATO oraz dowództwem jugosłowiańskim i utworzenia Sił Pokojowych w Kosowie (Kosovo Force). Uprawnienia tych sił zostały określone we wspomnianym porozumieniu oraz rezolucji RB ONZ nr 1244. W momencie rozpoczęcia misji w skład KFOR wchodziło 50 tys. żołnierzy z 30 państw zarówno członków NATO, jak i niezrzeszonych. KFOR podzielony jest na cztery wielonarodowe brygady. Każda z nich odpowiada za określony rejon prowincji, ale wszystkie podlegają jednemu dowódcy.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Strzec jak źrenicy oka

Alicja Trześniowska

Więcej ...

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Więcej ...

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę