Reklama

Niedziela Przemyska

Chrzest Polski – wdzięczność, tożsamość, zobowiązanie

Dariusz Tawarski

Dziesiąty Kongres Nauczycieli i Wychowawców całego Podkarpacia odbył się 23 kwietnia. Do tej pory nauczyciele, katecheci i wychowawcy spotykali się w Miejscu Piastowym, ale tym razem zostali zaproszeni w gościnne progi Przemyśla, który przywitał ich wiosennym słońcem.

Kongres rozpoczął się uroczystą Mszą św. w archikatedrze przemyskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, który – nawiązując do 1050. rocznicy Chrztu Polski – podkreślił determinację i moc ducha pierwszych świętych, a szczególnie wyrazistą rolę w chrystianizacji ziem polskich św. Wojciecha.

Zacni goście

Reklama

Po Mszy św. w auli WSD w Przemyślu rozpoczęła się sesja naukowa, podczas której uczestnicy mieli okazję wysłuchać czterech referatów nawiązujących do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat. Gości przywitał dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. dr Waldemar Janiga, podkreślając jednocześnie, że podczas dziesięciu lat kongresu zawsze wspierają organizatorów i nauczycieli swoją obecnością goście szczególni – przedstawiciele władz kościelnych, państwowych, samorządowych i edukacyjnych. W gronie słuchaczy ks. dr Waldemar Janiga przywitał abp. Józefa Michalika, nowego metropolitę abp. Adama Szala, bp. Stanisława Jamrozka, poseł Krystynę Wróblewską, która jest zaangażowana w organizację tego kongresu od pierwszej edycji, wicemarszałek Marię Kurowską, Stanisława Fundakowskiego – podkarpackiego wicekuratora oświaty.

Wystąpienia prelegentów

Pierwszym prelegentem był abp Adam Szal, który w referacie pt. „Znaczenie chrztu Polski” zaprezentował świetny rys historyczny dotyczący chrztu narodu, pracy pierwszych misjonarzy, pokazując jednocześnie ślady naszej państwowości i wiary w kronikach historycznych, dokumentach kościelnych czy wykopaliskach archeologicznych.

W kongresie czynny udział wziął także gość ze Słowacji – prof. dr hab. Paweł Maciala z Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberoku, który wygłosił prelekcję „1050. rocznica Chrztu Polski jako znak czasu”. Wskazał w niej na wspólną tradycję naszych narodów ugruntowaną jeszcze w czasach Cyryla i Metodego, która jest osadzona w misji Kościoła i wyraża się nieustannie w personalistycznej koncepcji bytu.

Reklama

Ks. prof. dr hab. Marian Zając z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił motyw przewodni w kontekście wyzwań dla współczesnej edukacji. Wskazał na niepodważalną rolę chrztu narodu w budowaniu wspólnoty, kultury, szkolnictwa. Podkreślił także rolę Kościoła i duchowieństwa w kształtowaniu wiary, ducha patriotyzmu i podnoszenia poziomu edukacji kolejnych pokoleń Polaków. Na zakończenie prelegent przypomniał odwieczną prawdę, że współczesnej zjednoczonej Europie potrzebna jest jedność ducha.

Na zakończenie nauczyciele wysłuchali prelekcji ks. prof. dr. hab. Piotra Steczkowskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na temat roli katolicyzmu w polskiej kulturze prawnej, który podkreślił, że od samego początku doktryna katolicka miała ogromny wpływ na koncepcję prawa zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Cała kultura prawna została oparta na kulturze chrześcijańskiej i podkreślała nieustannie potrzebę umacniania podmiotowości osoby także względem prawa.

Dla nauczycieli, jak co roku, było to niezwykłe wydarzenie. Spotykamy się od wielu lat, mając świadomość, że nasz zawód wymaga nieustannego wzrastania duchowego i merytorycznego. W czasach licznych szkoleń na platformach multimedialnych, awansów zawodowych, w których gromadzimy papiery potwierdzające naszą pracę, tak dobrze jest zrobić coś wyłącznie dla siebie i mieć jednocześnie poczucie satysfakcji z dobrze wykorzystanych godzin.

W imieniu nauczycieli, wychowawców i katechetów dziękuję organizatorom: Wydziałowi Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Zgromadzeniu Księży Michalitów, Podkarpackiemu Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, oddziały w Krośnie i Przemyślu, oraz „Civitas Christiana” w Rzeszowie.

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś w Poznaniu: jeśli oddam Panu mój grzech, on umrze razem z Nim na krzyżu

youtube.com

- Jezusowi Chrystusowi nie chodzi o to, by nas pouczyć, że Bóg jest święty, ale chodzi o to, że bierze na siebie mój grzech. Bierze moją pychę, moją chciwość, jako przeczysty - staje się moją nieczystością - mówił do zgromadzonych na poznańskim stadionie bp Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Adobe.Stock.

Św. Hildegarda z Bingen – doktor Kościoła powszechnego – była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Więcej ...

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...