Reklama

Pytania o wiarę

Dlaczego Komunia wielkanocna?

Niedziela płocka 8/2003

Trzecie przykazanie kościelne nakazuje mi przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym przyjmować Komunię świętą. Z jednej strony wydaje mi się to ubliżające katolikom: przecież to powinno być normalną praktyką chrześcijan. Z drugiej strony zastanawiam się, dlaczego Kościół związał to przykazanie właśnie z czasem wielkanocnym, przecież np. w polskiej tradycji i tak więcej ludzi pojawia się w kościele na Pasterce, a wigilijny opłatek bardziej kojarzy nam się z Komunią.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkim wydarzeniem w katolickiej rodzinie jest Pierwsza Komunia św. dziecka. Przygotowanie do tej uroczystości trwa długo. Jest to wielkie i ważne święto dla całego domu. Zwykle utrwala się je na zdjęciach i na kasetach wideo. Bywa jednak, że nie ma dalszego ciągu tych wydarzeń. Dzień I Komunii św. pozostaje zaś w dziedzinie sentymentalnych wspomnień z dzieciństwa.
Dlatego trzecie przykazanie kościelne jest zobowiązaniem bardzo rzeczowym i zdecydowanym: "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą". To w okresie wielkanocnym Kościół uobecnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa, które jest źródłem sakramentów dających zbawienie. Wśród tych sakramentów jeden jest Najświętszy. To owoc Najświętszej Ofiary, którą Zbawiciel wciąż uobecnia na ołtarzu. Wtedy właśnie znaki chleba i wina w tajemniczy sposób stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Pod postaciami chleba i wina, o czym wiemy od pierwszych lekcji religii, jest obecne Ciało i Krew Pańska. To "chleb niebieski" i "kielich zbawienia". To prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie cały Chrystus. Chrystus jest obecny w każdej z tych postaci i w każdej ich cząstce, jak poucza Katechizm Kościoła Katolickiego.
Przystępować do Komunii św. oznacza zatem przyjmować samego Chrystusa. Oczywiście zawsze będą aktualne i prawdziwe słowa: "Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie". Któż jest naprawdę godzien tej wyjątkowej obecności Boga w swoim sercu i w swoim ciele? Kościół poleca przynajmniej raz w roku przeżyć tajemnicę obecności Pana Boga w człowieku, którego Stwórca powołał do specjalnej bliskości ze sobą oraz ubogacił swymi darami przebaczenia, umocnienia i błogosławieństwa.
Wszyscy wiemy, że przed przyjęciem Komunii św. trzeba zachować post eucharystyczny. Mniej zwracamy uwagę na postawę wewnętrznego zjednoczenia z wolą Bożą, postawę uległości wobec planów Boga dotyczących naszego życia. Należy przecież, zbliżając się tak blisko do Jezusa, uznać za ważne i istotne te wartości, które on takimi widzi. Przede wszystkim należy zachować szacunek dla Ojca, który jest w niebie i solidarność z innym ludźmi. Przecież postawa wobec ludzi pozostaje wyznacznikiem dobra lub zła czynionego samemu Chrystusowi. Za tą wewnętrzną postawą powinno iść odpowiednie, godne, pełne szacunku zachowanie, gdy przyjmujemy Komunię św. Ważny jest właściwy ubiór, gesty ciała, skupienie, porządek podczas podchodzenia do Stołu Pańskiego.
On sam, Jezus Chrystus, gości w moim sercu. Ta Jego obecność pogłębia łączność z Bogiem, podtrzymuje i odnawia życie łaski otrzymane podczas chrztu św., a także chroni przed grzechami. Co więcej, ta obecność oczyszcza z popełnionych lekkich grzechów i zachowuje od nich na przyszłość. Ważne jest także, że umacnia miłość, która zwykle słabnie w codziennym życiu. Im bardziej uczestniczymy w życiu Chrystusa, gdy pogłębia się przyjaźń z Nim, tym trudniej jest nam zerwać więź z Bogiem przez grzech śmiertelny - naucza Katechizm.
To wewnętrzne umocnienie, swego rodzaju zażyłość i bliskość z Panem Jezusem zobowiązuje do praktykowania Jego przykazania miłości, szczególnie wobec "maluczkich i ubogich", do budowania jedności w świecie. Można zaryzykować pogląd, że świat staje się lepszy dzięki ludziom, którzy przyjmują Komunię św., właściwie przeżywają obecność Boga w sobie i spełniają oczekiwania Boga, który w nich mieszka.
Polecenie Kościoła zawarte w trzecim przykazaniu kościelnym ma aspekt osobisty - przecież Komunia św. nas uświęca i ubogaca, ale posiada także wymiar społeczny. Ludzie, którzy przyjmują Komunię św. budują Kościół, są nosicielami Boga w dzisiejszym świecie, wskazują na rzeczywistość, która ciągle jest zadaniem, na "nową ziemię i na nowe niebo".
Ważny jest również aspekt, który wyeksponował św. Ignacy Antiocheński, pisząc, że Komunia św. "jest pokarmem nieśmiertelności, lekarstwem pozwalającym nie umierać, lecz żyć wiecznie". To znów wiąże Najświętszy Sakrament z okresem wielkanocnym. Gdy o tej bogatej "Bożej ofercie" wielu zapomina, Kościół nakazuje przynajmniej raz w roku przyjąć Komunię świętą. Dobrze, że znaczna część spośród nas kilka razy w roku, niektórzy zaś nawet codziennie przyjmują ten "chleb aniołów".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzisiejszy fragment Ewangelii pokazuje, że najważniejszy jest Jezus

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 14-17.

Więcej ...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" - klubokawiarnię za "co łaska"

2024-07-07 21:58

Ks. Rafał Główczyński YT

Otwarto klubokawiarnię "Cyrk Motyli". Z inicjatywą wyszedł ks. Rafał Główczyński, znany ze swojej działalności w social mediach jako „Ksiądz z osiedla”. Będzie to miejsce dla osób w każdym wieku i o każdym światopoglądzie oraz wyjątkowa strefa bez alkoholu i używania telefonów komórkowych, a także cennika - każdy gość zapłaci ile chce.

Więcej ...

Opera o świętej Jadwidze!

2024-07-07 23:56

plakat organizatorów

W najbliższy piątek 12 lipca w Sali Filharmonii zostanie zaprezentowana opera historyczna pt. Jadwiga, królowa polska” !

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....