Reklama

W 100. rocznicę urodzin bp. Antoniego Pawłowskiego

Biskup na trudne czasy

24 stycznia br. minęła 100. rocznica urodzin bp. Antoniego Pawłowskiego, ordynariusza włocławskiego w latach 1953-68. Jedną z form uczczenia tej rocznicy był wykład otwarty ks. dr. Antoniego Ponińskiego nt. "Nominacja i objęcie rządów w diecezji włocławskiej przez bp. Antoniego Pawłowskiego", wygłoszony w sobotę 1 lutego br. Był to kolejny z cyklu wykładów otwartych, organizowanych przez Włocławską Kapitułę Bazyliki Katedralnej wspólnie z Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, które na ten cel udostępnia Aulę im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00. Wśród uczestników byli m.in.: biskup włocławski Bronisław Dembowski, bp Roman Andrzejewski - przewodniczący Kapituły, biskup senior Czesław Lewandowski, kapłani, siostry zakonne i alumni WSD. Temat wykładu zainteresował też, szkoda że nielicznych, mieszkańców Włocławka.
Wprowadzenie wygłosił bp R. Andrzejewski, a spotkanie prowadził ks. prał. Bolesław Cieślak, kapelan bp. A. Pawłowskiego od 1961 r. do czasu jego śmierci w 1968 r. Ksiądz Prałat zaprosił do stołu prezydialnego ks. inf. Leonarda Urbańskiego, rektora WSD - ks. dr. hab. Zdzisława Pawlaka i ks. prał. Kazimierza Tartanusa.
Na wstępie ks. dr A. Poniński podziękował Pasterzowi diecezji za zrozumienie i pomoc, dzięki której - jak powiedział - "otwierały się różne sejfy, także na Rakowieckiej". Wykładowca koncentrował się na przybliżeniu słuchaczom nieznanych dotąd szczegółów okoliczności, w jakich bp Pawłowski obejmował rządy diecezją włocławską. Przy okazji zilustrowane zostały taktyka, strategia i metody działań ówczesnych władz wobec Kościoła.
W dyskusji z udziałem kilku prelegentów, która wywiązała się po wykładzie, jako pierwszy zabrał głos ks. prał. K. Tartanus. Nie ukrywał radości, że uczestniczy w spotkaniu poświęconym postaci bp. Pawłowskiego, bowiem - jak zaznaczył - jest jednym z kapłanów, którzy 20 czerwca 1954 r. otrzymali święcenia z jego rąk. Mówca dodał, że posiada pamiątkowy, cenny, bo ostatni dokument z podpisem Księdza Biskupa, pochodzący z 14 września 1968 r. - bp A. Pawłowski zginął w wypadku samochodowym 16 września 1968 r. Mówca wyraził uznanie, szacunek i wdzięczność dla ks. A. Ponińskiego, który wiele czasu i pracy poświęcił zdobyciu szczegółowych danych, uzyskanych m.in. dzięki dostępowi do akt Instytutu Pamięci Narodowej. Ks. K. Tartanus i ks. B. Cieślak byli zgodni co do tego, że niektóre dane zawarte w treści wykładu wymagają korekt i usystematyzowania.
W dyskusji zabrali też głos: ks. dr hab. Z. Pawlak, ks. prof. Stanisław Olejnik, ks. dr Tadeusz Lewandowski, a na zakończenie przemówił bp B. Dembowski, którego ks. prof. A. Pawłowski, jako rektor, przyjmował do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie i przedstawiał do święceń kapłańskich. Pasterz diecezji podkreślił potrzebę napisanie pełnej monografii bp. A. Pawłowskiego.
Przed zakończeniem spotkania Ksiądz Rektor poinformował, że Kapituła Katedralna planuje 5 października zorganizowanie drugiego wykładu o bp. Antonim Pawłowskim, z okazji 35. rocznicy jego śmierci.
Posiedzenie zakończono wspólną modlitwą, którą poprowadził bp R. Andrzejewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady