Reklama

Zamysł nad Europą

Piotr Dziubak prezentuje nagranie z wypowiedzią
córki Alcide De Gasperiego
MON gen. Adama Dudy i prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusza Siwki. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Losz

Bożena Sztajner/Niedziela

Piotr Dziubak prezentuje nagranie z wypowiedzią córki Alcide De Gasperiego MON gen. Adama Dudy i prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusza Siwki. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Losz

Chrześcijańskie korzenie Europy, spojrzenie na założycieli zjednoczonej Europy: Roberta Schumana i Alcide De Gasperiego – to temat sympozjum, które odbyło się w „Niedzieli” tuż po Brexicie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Troska o przyszłość Europy stała u źródeł sympozjum odbywającego się w „Niedzieli” w historycznym dla Europy czasie – po opowiedzeniu się przez Brytyjczyków za opuszczeniem Unii europejskiej. Tematem zebrania były postaci ojców założycieli wspólnoty europejskiej: Roberta Schumana i Alcide De Gasperiego, wielkich polityków, którzy pragnęli Europy opartej na wartościach chrześcijańskich. Dzisiaj obaj są kandydatami na ołtarze. Odchodzenie Europy od wartości prezentowanych przez ojców założycieli skutkuje jej degradacją i, w konsekwencji, rozpoczęciem procesu destrukcji, czego jesteśmy świadkami – podkreślali w swoich wystąpieniach prelegenci: przedstawiciele nauki, rządu, parlamentu i Parlamentu Europejskiego.

Rola chrześcijaństwa w Europie

– Chrześcijaństwo jest centralnym odniesieniem w kulturze europejskiej, wszędzie zostawiło ślad – mówiła prof. Krystyna Czuba. – Weszło do Europy przez krew męczenników i świadectwo ludzi. Wniosło klimat pokoju, ideę sprawiedliwości, szacunek dla narodu i jego kultury, pielgrzymowanie – kulturę religijną, zwycięstwo przez wiarę (król Jan III Sobieski, Joanna d’Arc, ks. Ignacy Skorupka), podstawy kultury prawnej, uniwersytety i szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Europoseł prof. Mirosław Piotrowski omówił problem genezy chrześcijańskiej demokracji, której przedstawicielami byli ojcowie założyciele Unii Europejskiej. Podkreślił, że mimo iż Polska od 1050 lat jest krajem chrześcijańskim i ponad 90 proc. obywateli deklaruje się jako osoby wierzące, to w naszym kraju zarówno przed wojną, jak i po niej nigdy nie powstała silna formacja chrześcijańsko-demokratyczna. Przedstawił genezę tego stanu rzeczy, wpływ konfliktów wewnątrzpartyjnych i celową działalność rozbijającą po wojnie. Podkreślił również fakt, że obecne frakcje chrześcijańsko-demokratyczne dominujące w Parlamencie Europejskim i w krajach członkowskich UE daleko odeszły od swych chrześcijańskich korzeni, a ich przedstawiciele głosują za aborcją, przywilejami środowisk LGBT, legalizacją związków jednopłciowych itd.

Reklama

Ks. dr Kazimierz Kurek, salezjanin, omówił problem: „Uczciwość miarą demokracji”. Wskazał, że kończy się proces beatyfikacyjny sługi Bożego Roberta Schumana, dla którego sprawy Bożych błogosławieństw i pokoju między narodami stały się celem życia. Zaproponował spotkanie przedstawicieli wspólnoty europejskiej 1 września br. w Wieluniu – mieście, na które spadły pierwsze bomby II wojny światowej – aby pokazać w tym zniszczonym przez niemieckiego okupanta miejscu, do czego może doprowadzić naród, który odrzuci Ewangelię.

Przedstawiciel Litwy w Parlamencie Europejskim – Polak Waldemar Tomaszewski przedstawił sytuację reprezentacji politycznej Polaków na Litwie oraz umocnienie chrześcijańskich korzeni ich formacji przez dodanie do nazwy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie sformułowania „Związek Chrześcijańskich Rodzin”. Chrześcijańskie korzenie Polaków na Litwie uobecniane są przez batalie o życie nienarodzonych, intronizację Chrystusa Króla w dwu samorządach, gdzie większość stanowią Polacy, czy masowy udział Polaków w konsekracji kościoła pw. bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Siostry Faustyny, w Czarnym Borze.

Kolejny mówca, prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, przedstawił idee instytutu, który zainaugurował swoją działalność kilka dni wcześniej, w 130. rocznicę urodzin sługi Bożego Roberta Schumana. – W Warszawie w dobie kryzysu Unii Europejskiej jego osoba jest depozytem i skarbem, który trzeba odkryć – zauważył prof. Krysiak. Zwrócił uwagę na istotę i źródła praktycznego i skutecznego działania tego polityka.

Reżyser Piotr Dziubak zaprezentował zebranym nagraną we Włoszech wypowiedź córki Alcide De Gasperiego – Marii Romany, która mówiła o swoim ojcu i jego systemie wartości; różnił się od świata polityków postawą pokory i służby.

Reklama

Europa a kryzys wartości

Europoseł Jadwiga Wiśniewska mówiła o kryzysie polityki europejskiej i europejskich rodzin. – Współczesna Europa podważa istnienie obiektywnej prawdy, czyni równym to, co w istocie równym być nie może, niezasłużone przywileje miesza z rzekomo słusznymi prawami. W całej UE dostrzegamy postępujący kryzys wartości. Europa odcina się od chrześcijańskich korzeni. Środowiska lewicowe tworzą programy seksualizacji dzieci, równouprawnienia osób LGBT, parytety, zmiany prawnej definicji płci i rodziny. Postępuje dyskryminacja wartości, które postulowali ojcowie założyciele. Ratunkiem dla Europy jest pojawienie się osobowości na miarę Schumana, De Gasperiego i Adenauera – powiedziała.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz podkreśliła z kolei, że od końca lat 80. ubiegłego wieku wspólnota europejska zdominowana jest przez tzw. pokolenie 1968. Wspólnoty zaczęły ewoluować w kierunku światopoglądów lewicujących i łączyć gospodarcze aspekty z narzucaniem rozwiązłości moralnej. – Od kilku lat gospodarki unijne są bezpośrednio połączone z warunkami równościowymi, genderowymi, a pomoc biednym krajom uzależniona jest od promowania aborcji, seksualizmu – wskazała prof. Pawłowicz. Gdy Polska przystępowała do UE, nie zwracano uwagi na sprawy aksjologiczne, a już wtedy Komisja Europejska postulowała zatwierdzanie „małżeństw” jednopłciowych, adopcji przez nie dzieci i sugerowała eutanazję, a politycy postulowali poszukiwanie pozareligijnych koncepcji człowieka. – Nasze władze, przystępując do UE, zgodziły się na całe prawodawstwo, nawet to, które będzie dopiero ustanowione. Dopiero Lech Kaczyński wyłączył Polskę spod orzecznictwa UE, gdy jest ono sprzeczne z polską konstytucją – podkreśliła prelegentka.

Kolejny mówca, prezes Klubu Ronina Józef Orzeł, mówił o przyczynach Brexitu. Zwrócił uwagę na brak akceptacji przez Brytyjczyków dominacji Brukseli, formułował kierunki zmian w Europie, które są niepokojące dla Polski. Sugerował, że potrzebne są nam silny i zintegrowany rząd i przywództwo, a polityce zagranicznej – sojusz obronny od Skandynawii po Adriatyk.

Reklama

Powrócić do korzeni

Głos zabrał również Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych. Mówił o wizji Europy, która wraca do zasad założycieli – do Europy aksjologicznej opartej na chrześcijańskich korzeniach, bo Europa bez wartości pogrąża się w chaosie. Unia narodów to realizacja pomysłów ojców założycieli wspólnoty europejskiej. Nurt powrotu do źródeł wychodzi z Polski. Stąd pomysł zaproszenia do Warszawy przedstawicieli państw niezaproszonych na spotkanie w Berlinie po wyrażeniu przez Brytyjczyków woli opuszczenia UE. Prelegent przypomniał, że decyzje o Unii Europejskiej winny być podejmowanie w gronie 27 państw, a nie tylko tych wybranych – jest to zdecydowane stanowisko Polski.

Uczestnicy spotkania pogratulowali honorowemu redaktorowi naczelnemu „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi pomysłu zorganizowania sympozjum z okazji swoich imienin jako formy budowania nowej kultury spotkań, wymiany myśli i doświadczeń. Gratulowali wyboru tematu, jak się okazało – „gorącego”, bo tuż po Brexicie. – Dzisiaj nie można myśleć tylko o Polsce – podkreślił ks. Skubiś – trzeba myśleć o całej Europie, która winna postrzegać siebie przez chrzest, nawracanie Europejczyków i wzory osobowe świętych. Ksiądz Infułat zaproponował nazwę ruchu zrzeszającego ludzi działających na rzecz chrześcijańskiej Europy: „Europa Christi”. Byłby to ruch jednoczący się wokół idei Schumana, De Gasperiego, ruch wierności Chrystusowi.

Redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz podkreśliła zasługi Księdza Redaktora w budowaniu pisma wiernego Kościołowi, polskiemu państwu i narodowi. Nazwała go nestorem dziennikarstwa katolickiego, człowiekiem pełnym pomysłów i inicjatyw, dla którego „Niedziela” zawsze stanowiła forum wymiany myśli i pielęgnowania chrześcijańskich korzeni Europy.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-05 10:12

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...